Keniya hukumati mamlakatning bir qancha hududlarida juma kuni boshlangan kuchli yomg‘irlar tufayli yuzaga kelgan suv toshqinlarida kamida 42 kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi. Davlat xizmati va maxsus dasturlar vaziri Jeffri Ruku yakshanba kuni matbuotga bergan ma’lumotiga ko‘ra, halok bo‘lganlarning 26 nafari poytaxt Nayrobida qayd etilgan.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, dam olish kunlari mamlakatning katta qismiga qarshi quyilgan shiddatli yomg‘irlar ko‘plab okruglarda o‘limlarga sabab bo‘ldi, yo‘llarni suv bosdi va bir qator shaharlarda transport va kundalik faoliyat buzildi. To‘fonlar infratuzilma va turmush tarziga ham keng ko‘lamli zarar yetkazdi.
Nayrobida suv toshqinlari past joylardagi mahallalar va norasmiy turar joylarni qamrab oldi, uylarni suv ostida qoldirdi va daryolar o‘z qirg‘oqlaridan oshib oqib ketgani sababli transport vositalarini o‘z oqimiga olib ketdi. Keniya Airways kompaniyasi yomg‘irlar Nayrobiga parvozlarni buzganini va ba’zilarini qirg‘oq bo‘yidagi Mombasa shahriga yo‘naltirishga majbur qilganini aytdi.
Keniya prezidenti Uilyam Ruto favqulodda vaziyatlarga javob beruvchilar, jumladan askarlardan iborat guruhni qutqaruv ishlarini muvofiqlashtirish uchun joylashtirganini, shuningdek, zarar ko‘rgan jamoalarga hamdardlik bildirganini aytdi. U ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan bayonotida: “Men milliy strategik zaxiralardan oziq-ovqat yordamini darhol chiqarish va to‘fonlar ta’siriga uchragan oilalarga tarqatishni buyurdim”, deb qo‘shimcha qildi.
Prezident shuningdek, hukumat davlat sog‘liqni saqlash muassasalarida davolanayotgan to‘fonlar natijasida jarohatlangan yoki zarar ko‘rganlarning kasalxona xarajatlarini qoplashini va’da qildi. Ushbu yordam fojia ta’siriga uchragan uy xo‘jaliklarining yukini yengillashtirishga qaratilgan.
Olimlar global isish Sharqiy Afrikada toshqinlar va qurg‘oqchilikni yomg‘irlarni qisqaroq, lekin ancha shiddatli portlashlarga jamlab yomonlashtirishini ta’kidlaydi. Qo‘shni mamlakatlar, masalan, Somaliya va Efiopiya ham ta’sir ko‘rmoqda. 2024-yilgi Jahon ob-havo atributsiyasi tadqiqoti iqlim o‘zgarishi mintaqadagi halokatli yomg‘irlarni ilgari bilan solishtirganda ikki baravar ehtimolli qilganini aniqladi.
Keniya Qizil Xochi qo‘shni okruglardagi yuzlab uy xo‘jaliklari ham zarar ko‘rganini va keng qishloq xo‘jaligi yerlari vayron qilinganini aytdi. Tashkilotning matbuot kotibi Munir Ahmed AFP axborot agentligiga bergan intervyusida: “Men bu muammoni hal qilish va bu halokatning sabablarini tushunish uchun hukumat va gumanitar agentliklar o‘rtasida qo‘shma harakatlarni chaqirardim”, dedi.

Правительство Кении сообщило, что по меньшей мере 42 человека погибли в результате наводнений, вызванных сильными дождями, которые начались в нескольких регионах страны в пятницу. Министр государственной службы и специальных программ Джеффри Руку заявил журналистам в воскресенье, что полиция задокументировала 42 случая смерти с тех пор, включая 26 в столице Найроби.
По данным полиции, смертельные случаи были зарегистрированы в нескольких округах, поскольку проливные дожди обрушились на большую часть страны в выходные дни, затопив дороги и нарушив транспорт и повседневную деятельность в ряде городов. Наводнения также нанесли значительный ущерб инфраструктуре и средствам к существованию.
В Найроби паводковые воды хлынули через низменные районы и неформальные поселения, затопив дома и унося транспортные средства, поскольку реки вышли из берегов. Авиакомпания Kenya Airways также сообщила, что дожди нарушили рейсы в Найроби и вынудили некоторые из них перенаправить в прибрежный город Момбаса.
Президент Кении Уильям Руто заявил, что он направил группу экстренного реагирования, включая солдат, для координации спасательных работ, выразив соболезнования пострадавшим общинам. В заявлении в социальных сетях в субботу он сказал: «Я также приказал немедленно выпустить и распределить продовольственную помощь из наших национальных стратегических резервов среди семей, пострадавших от наводнений».
Президент добавил, что правительство покроет больничные расходы тех, кто пострадал от наводнения и в настоящее время получает лечение в государственных медицинских учреждениях. Власти заявили, что эта поддержка направлена на облегчение бремени для домохозяйств, затронутых трагедией.
Ученые утверждают, что глобальное потепление усугубляет наводнения и засухи в Восточной Африке, концентрируя осадки в более короткие, но более интенсивные периоды. Соседние страны, такие как Сомали и Эфиопия, также пострадали. Исследование World Weather Attribution 2024 года показало, что изменение климата сделало разрушительные дожди в регионе в два раза более вероятными, чем раньше.
Кенийский Красный Крест сообщил, что сотни домохозяйств в соседних округах также пострадали, а обширные сельскохозяйственные угодья были уничтожены. Пресс-секретарь организации Мунир Ахмед в интервью агентству AFP заявил: «Я бы призвал к совместным усилиям между правительством и гуманитарными агентствами для решения этой проблемы и понимания причин этого бедствия».