Ukraina urushi Yevropa davlatlarining qurol importini so‘nggi besh yil ichida uch baravar oshirgan, ammo shu bilan birga Yevropani qurol ishlab chiqaruvchi va eksportchi sifatida ham rivojlantirishga yordam bergan bo‘lishi mumkin. Stokgolm xalqaro tinchlik tadqiqotlari instituti (SIPRI) o‘zining yillik qurol transferlari hisobotida 2021-2025 yillar oralig‘ida Yevropa davlatlarining yirik qurollar importi 2016-2020 yillarga nisbatan uch baravar ko‘payganini e’lon qildi.
Bu importning deyarli yarmi (48 foizi) AQShdan kelgan bo‘lib, bu Yevropaning qurol sohasida mustaqil bo‘lish maqsadiga erisha olmaganligini ko‘rsatadi. Biroq, SIPRI tadqiqotchisi Katarina Djokicning ta’kidlashicha, Yevropa importidagi o‘sishning 43 foizi faqat Ukraina tomonidan amalga oshirilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri import hisobiga to‘g‘ri keladi, bu esa Ukraina ehtiyojlarining Yevropa importidagi ulushini yanada kattaligini anglatadi.
Shu bilan birga, Yevropa Ittifoqining 27 a’zo davlatining qurol eksporti so‘nggi besh yil ichida 36 foizga o‘sdi, bu AQShning 27 foiz va Xitoyning 11 foizlik o‘sishidan yuqori. Yevropa Ittifoqi global qurol eksportining 28 foizini tashkil etib, bu Rossiyaning eksport hajmidan to‘rt baravar va Xitoynikidan besh baravar ko‘p. Rossiyaning eksport ulushi esa so‘nggi besh yil ichida 64 foizga qisqagan.
Yevropa AQShga bir qator sabablarga ko‘ra bog‘liq: ba’zi qurol turlari (masalan, ko‘p otishli raketa tizimlari) Yevropada ishlab chiqarilmaydi, davlatlar eng ilg‘or texnologiyalarni (masalan, F-35 samolyotlari yoki Patriot tizimlari) afzal ko‘radi va, ayniqsa, Sharqiy Yevropada, AQSh bilan xavfsizlik hamkorligini mustahkamlash istagi mavjud. Biroq, AQShning Ukraina urushidagi roli va Donald Tramp kabi rahbarlarning pozitsiyasi tufayli bu munosabatlar zaiflashmoqda.
Yevropa Ittifoqi endi Ukraina uchun moliyaviy yordamni Yevropada sotib olinadigan qurollarga afzallik berish sharti bilan taqdim etmoqda, bu esa Yevropa qurol sanoatiga qayta investitsiyalarni rag‘batlantiradi. Shuningdek, Yevropa “Xavfsizlik harakati” (SAFE) dasturi orqali 150 milliard yevro miqdorida arzon kreditlar ajratib, a’zo davlatlar o‘rtasidagi qurol xaridlarini rag‘batlantirmoqda. Bu o‘zgarishlar SIPRI hisobotida hali aks etmagan bo‘lsa-da, kelajakda Yevropaning qurol ishlab chiqarish va eksportidagi o‘sish davom etishi kutilmoqda.

Война в Украине привела к тому, что импорт основных видов вооружений европейскими государствами за последние пять лет более чем утроился по сравнению с предыдущим пятилетним периодом, однако, согласно новому исследованию, это также может способствовать превращению Европы в растущего производителя и экспортера оружия. Стокгольмский международный институт исследований проблем мира (SIPRI) в своем ежегодном отчете о трансфере вооружений, опубликованном в понедельник, заявил, что импорт крупного оружия европейскими странами в 2021-2025 годах значительно вырос на фоне конфликта в Украине.
Почти половина этих вооружений – 48% – поступила из Соединенных Штатов, что указывает на то, что Европа не достигает общей цели по повышению автономии в области вооружений. Однако, как отметила ведущий исследователь SIPRI Катарина Джокич, 43% общего роста европейского импорта пришлось на прямые поставки оружия из США в Украину, что не включает закупки, осуществляемые другими европейскими государствами от имени Украины, что делает долю украинских потребностей еще более значительной.
В то же время, совокупный экспорт оружия 27 государств-членов Европейского союза вырос на 36%, что превышает рост экспорта США (27%) и Китая (11%) за тот же период. На долю ЕС пришлось 28% мирового экспорта оружия, что в четыре раза больше объема экспорта России и в пять раз больше Китая. Доля России в мировом экспорте вооружений, напротив, сократилась на 64% за последние пять лет.
Европейская зависимость от США объясняется несколькими факторами: отсутствием производства определенных видов вооружений (например, систем залпового огня) в Европе, стремлением к приобретению передовых технологий (таких как истребители F-35 или системы ПРО Patriot) и желанием укрепить партнерство в сфере безопасности с США, особенно в восточной части ЕС. Однако, как отметил генерал Бен Ходжес, бывший командующий войсками США в Европе, трансатлантические отношения ослабевают из-за непредсказуемой политики США, что заставляет европейские страны стремиться к большей независимости.
Европейский союз теперь настаивает на том, чтобы Украина отдавала предпочтение закупкам оружия в Европе, что способствует реинвестированию средств в европейскую оборонную промышленность. Кроме того, ЕС запустил программу SAFE с бюджетом в 150 миллиардов евро для предоставления льготных кредитов государствам-членам на закупки вооружений у других членов ЕС. Хотя эти изменения еще не отражены в данных SIPRI, они указывают на тенденцию к росту европейского производства и экспорта оружия в будущем.