Turkiyaning Antaliya viloyati yaqinida migratlar yoki qochqinlar olib ketayotgan shinali qayiq qirg‘oq qo‘riqchisi kemasiga urilib, kamida 14 kishi halok bo‘ldi. Qirg‘oq qo‘riqchisi xizmati bu haqda ma’lum qildi.
Qirg‘oq qo‘riqchisi xizmatining bayonotiga ko‘ra, dushanba kuni ertalab Finike tumani yaqinida tez harakatlanuvchi qayiq aniqlangan. Qirg‘oq qo‘riqchilari qayiqni to‘xtatish uchun takroriy ogohlantirishlar bergan, ammo qayiq ularga bo‘ysunmasdan qochishga urinish qilgan. Keyinchalik qayiq qirg‘oq qo‘riqchisi kemasiga urilib ketgan.
Qutqaruv operatsiyasi natijasida oltita migrant va bitta turk fuqarosi qutqarilgan, ammo 14 kishining jasadlari topilgan. Qayiqning boshqa 15 yo‘lovchisi quruqlikka yetib borishgacha davom etib, keyin ushlangan. Qirg‘oq qo‘riqchisi xizmati bu voqea haqida batafsil ma’lumot berishni davom ettirmoqda.
Bu hodisa Turkiyaning qirg‘oq bo‘ylarida migratsiya muammosining jiddiyligini yana bir bor ko‘rsatib turibdi. Turkiya so‘nggi yillarda Yevropa Ittifoqiga yo‘naltirilgan migratlar oqimi uchun asosiy tranzit mamlakat bo‘lib kelmoqda, bu esa tez-tez halokatli voqealarga olib kelmoqda.

По меньшей мере 14 человек погибли, когда надувная лодка, перевозившая мигрантов или беженцев, столкнулась с судном береговой охраны Турции у юго-западной провинции Анталья. Об этом сообщила береговая охрана страны.
Согласно заявлению береговой охраны, скоростная лодка была обнаружена рано утром в понедельник у побережья района Финике провинции Анталья. Несмотря на повторные предупреждения остановиться, лодка попыталась скрыться, после чего произошло столкновение с судном береговой охраны.
В результате спасательной операции были спасены шесть мигрантов и один гражданин Турции, однако тела 14 человек были найдены погибшими. Еще 15 человек продолжили движение на лодке до выхода на сушу, где были задержаны. Береговая охрана продолжает расследование инцидента и предоставление подробностей.
Этот инцидент вновь подчеркивает серьезность миграционного кризиса на побережье Турции, которая в последние годы служит ключевым транзитным пунктом для потока мигрантов, направляющихся в Европейский союз, что часто приводит к трагическим последствиям.