Falastin tarixini o‘rganish va hujjatlashtirishga katta hissa qo‘shgan taniqli tarixchi va diplomat Valid Xolidi 100 yoshida AQShning Massachusets shtatida vafot etdi. Uning o‘limi haqida Falastin o‘rganish instituti (IPS) tomonidan e’lon qilingan nekrologda xabar berildi. Xolidi 1963-yilda tashkil etilgan ushbu tadqiqot markazining ham asoschilaridan biri bo‘lgan.
Xolidi 1925-yilda Quddusda ziyoli oilada tug‘ilib, ilk ta’limni Ramallohda olgan, so‘ngra Quddusdagi Avliyo Jorj maktabida o‘qigan. 1951-yilda Oksford universitetini tamomlaganidan keyin u akademik faoliyatini davom ettirib, 1982-yilgacha Bayrutdagi Amerika universitetida siyosatshunoslikdan dars bergan, keyinroq Garvard universitetining Xalqaro munosabatlar markazida tadqiqotchi bo‘lib ishlagan.
Uning eng mashhur asari 1992-yilda nashr etilgan “Qolgan narsalar” kitobi bo‘lib, unda 1948-yildagi birinchi arab-isroil urushi paytida 400 dan ortiq falastin qishloqlarining vayron qilinishi yoki aholisiz qoldirilishi haqida batafsil hujjatlar, xaritalar va guvohliklar to‘plangan. Xolidi, shuningdek, “O‘zlarining diasporasidan oldin” kitobi orqali 1948-yilgacha bo‘lgan falastin jamiyatini arxiv fotosuratlari bilan hujjatlashtirib, mamlakatdagi kundalik hayotning noyob vizual yozuvini taqdim etgan.
Akademik faoliyatidan tashqari, Xolidi falastin diplomatiyasida ham faol rol o‘ynagan. 1967-yilgi urushdan keyin u Birlashgan Millatlar Tashkilotidagi Iroq delegatsiyasiga maslahatchi bo‘lib ishlagan, 1983-yilda Britaniya hukumatiga arab sammiti delegatsiyasiga qo‘shilgan va 1980-yillarning o‘rtalarida Arab Ligasi bosh kotibining maxsus maslahatchisi lavozimida xizmat qilgan. U, shuningdek, 1991-yilgi Madrid tinchlik konferensiyasidagi iordaniya-falastin qo‘shma delegatsiyasining a’zosi bo‘lgan.
Falastin rasmiylari va olimlari Xolidining vafotidan keyin unga hurmat bildirishlarini bildirishdi. Falastinning Buyuk Britaniyadagi elchisi Husom Zomlot uni “milliy boylik, xotira qo‘riqchisi va avlodlar uchun ustoz” deb atadi. Falastin o‘rganish instituti esa Xolidini “Falastin tarixining eng taniqli tarixchilaridan biri” deb ta’riflab, uning ishi zamonaviy falastinshunoslikning asosini yaratishga yordam berganini ta’kidladi.

Известный палестинский историк и дипломат Валид Халиди, внесший значительный вклад в изучение и документирование истории Палестины, скончался в возрасте 100 лет в штате Массачусетс, США. О его смерти сообщил Институт палестинских исследований (IPS) в опубликованном некрологе. Халиди был одним из соучредителей этого исследовательского центра, основанного в 1963 году.
Халиди родился в 1925 году в Иерусалиме в интеллигентной семье, получил начальное образование в Рамалле, а затем учился в школе Святого Георгия в Иерусалиме. Окончив Оксфордский университет в 1951 году, он продолжил академическую карьеру, преподавая политологию в Американском университете Бейрута до 1982 года, после чего стал научным сотрудником Центра международных отношений Гарвардского университета.
Наиболее известной работой Халиди является книга «Все, что осталось», опубликованная в 1992 году, в которой подробно документируется разрушение или опустошение более 400 палестинских деревень во время первой арабо-израильской войны 1948 года, с использованием исторических исследований, карт и свидетельств. Другая его значимая работа, «До их диаспоры», использовала архивные фотографии для документирования палестинского общества до 1948 года, предоставляя редкие визуальные записи повседневной жизни в городах и деревнях по всей стране.
Помимо академической деятельности, Халиди активно участвовал в палестинской дипломатии. После войны 1967 года он работал советником иракской делегации в Организации Объединенных Наций, позже присоединился к делегации арабского саммита к британскому правительству в 1983 году, а в середине 1980-х годов служил специальным советником генерального секретаря Лиги арабских государств. Он также был частью совместной иордано-палестинской делегации на Мадридской мирной конференции 1991 года.
Палестинские официальные лица и ученые выразили соболезнования в связи с кончиной Халиди. Посол Палестины в Великобритании Хусам Зомлот назвал его «национальным достоянием, хранителем памяти и наставником поколений». Институт палестинских исследований охарактеризовал Халиди как одного из самых выдающихся историков Палестины, чья работа помогла заложить основу для современной палестинской науки.