Turkiya Milliy Mudofaa vazirligi NATO havo mudofaasi tizimlari Eron tomonidan Turkiyaga qaratilgan ballistik raketani ushlab qoldi, deb e'lon qildi. Bu voqea Gaziantep viloyatining Sahinbey tumani ustida, dushanba kuni sodir bo'ldi. Vazirlikning bayonotiga ko'ra, halokatlar yoki moddiy zarar qayd etilmagan.
Bayonotda Anqara milliy havo makoni va chegara xavfsizligini himoya qilish qobiliyati va qat'iyatini ta'kidlab, mintaqada vaziyatning yanada keskinlashishiga yo'l qo'yilmasligi haqida ogohlantirdi. Shuningdek, vazirlik barcha tomonlarni, ayniqsa Tehronni, tinch aholi hayotini xavf ostiga qo'yadigan yoki mintaqaviy barqarorlikni buzadigan harakatlardan voz kechishga chaqirdi.
Mahalliy hokimiyatlarga ko'ra, bu voqea AQSh va Isroilning 28-fevralda Eron bilan urush boshlaganidan keyin ikkinchi marta Eron ballistik raketasining Turkiyaga uchirilishi bo'ldi. AQSh-Isroil hujumlari mintaqa bo'ylab, jumladan Arabiston ko'rfazi davlatlaridagi nishonlarga qaratilgan Eron raketalari va dronlarining to'lqinini keltirib chiqardi.
NATO matbuot kotibi Allison Xart harbiy ittifoqning "Turkiyaga yo'naltirilgan raketani" ushlab qolganini tasdiqladi. U X platformasidagi postida "NATO har qanday tahdidga qarshi barcha Ittifoqdoshlarni himoya qilishga tayyorligida mustahkam turishini" aytdi. Eron bu bayonotga darhol izoh bermadi, lekin o'tgan chorshanba kuni Turkiya hokimiyatlari NATO havo mudofaasi tizimlari Sharqiy O'rta er dengizi ustida snaryadni urib tushirgani haqidagi da'volardan keyin Turkiyaga ballistik raketani uchirishni rad etgan edi.
NATO ushbu uchirishni qoralab, Turkiya bilan "to'liq birdamlik" bildirdi. Ittifoq ushlab qolingan raketani "ballistik raketalar kabi tahdidlarga qarshi aholimizni himoya qilish qobiliyatining aniq namoyishi" deb ta'rifladi. Ittifoqning Shimoliy Atlantika shartnomasining 5-moddasiga ko'ra, bitta NATO davlatiga hujum barchaga hujum hisoblanadi va har bir a'zo davlat xavfsizlikni tiklash va saqlash uchun zarur bo'lgan harakatlarni amalga oshirish majburiyatini oladi.
O'tgan hafta Reuters axborot agentligiga bergan intervyusida NATO bosh kotibi Mark Rutte birinchi ballistik raketaning Turkiyaga yo'naltirilib ushlab qolinganidan keyin 5-modda joriy qilinishi haqida gap bo'lmaganini aytdi. Eron hokimiyatlari o'zini himoya qilish uchun mintaqa bo'ylab AQSh harbiy bazalari va boshqa AQSh va Isroil bilan bog'liq nishonlarga o'q uzayotganini aytdi, ammo tinch aholi infratuzilmasi ham hujumga uchragan.
London Qirollik kolleji mudofaa tadqiqotlari o'qituvchisi Rob Gayst Pinfoldning ta'kidlashicha, "Eronning nishonlari nafaqat AQSh bazalari; aslida, ular asosan keng ko'lamli infratuzilma va tinch aholi nishonlaridir". U Al Jazeeraga bergan intervyusida buni "xato emas, balki mo'ljallangan" deb izohladi, Tehron Vashingtonni urushdan voz kechishga majburlash uchun "mintaqani va global bozorlarni beqarorlashtirish uchun iloji boricha tartibsizlik keltirishga" intilayotganini aytdi. Pinfold shuningdek, "Eron har bir [Ko'rfaz Hamkorlik Kengashi] davlatini nishonga olayotganini ko'rdik. U bu juda noaniq va yuqori xavfli strategiyani amalga oshirish uchun ular bilan barcha aloqalarni yo'q qilishga tayyor" deb qo'shdi, bu "Eron o'zini mavjudlik tahdidi ostida his qilayotganini ko'rsatadi. Ularga ko'ra, bu haqiqiy "qil yoki o'l" lahzasidir".

Министерство национальной обороны Турции заявило, что системы ПВО НАТО перехватили баллистическую ракету, запущенную Ираном в сторону Турции. Инцидент произошел в понедельник над районом Шахинбей провинции Газиантеп на юге Турции. Согласно заявлению министерства, жертв или материального ущерба не зафиксировано.
В заявлении Анкара подчеркнула свои возможности и решимость защищать национальное воздушное пространство и безопасность границ, одновременно предупредив, что дальнейшая эскалация в регионе должна быть предотвращена. Министерство также призвало все стороны, особенно Тегеран, "воздерживаться от действий, которые могут подвергнуть опасности гражданское население или подорвать региональную стабильность".
По данным местных властей, этот инцидент стал вторым случаем запуска иранской баллистической ракеты в сторону Турции с начала войны США и Израиля против Ирана 28 февраля. Атаки США и Израиля спровоцировали волну иранских ракетных и дроновых ударов по всему региону, включая цели в странах Арабского залива.
Пресс-секретарь НАТО Эллисон Харт подтвердила, что военный альянс перехватил "ракету, направлявшуюся в Турцию". В своем посте на X она заявила: "НАТО твердо стоит на своей готовности защищать всех союзников от любой угрозы". Иран не сразу прокомментировал заявление турецкого министерства, но ранее в среду отрицал запуск баллистической ракеты в сторону Турции после заявлений турецких властей о том, что ПВО НАТО сбила снаряд над Восточным Средиземноморьем.
НАТО осудила этот запуск, выразив "полную солидарность" с Турцией. Альянс охарактеризовал перехват как "очевидную демонстрацию способности Альянса защищать наши народы от всех угроз, включая угрозы, создаваемые баллистическими ракетами". Согласно статье 5 Североатлантического договора альянса, нападение на одно государство НАТО считается нападением на всех, и каждый член альянса обязуется предпринимать действия, необходимые для "восстановления и поддержания" безопасности.
В интервью агентству Reuters на прошлой неделе после перехвата первой баллистической ракеты, направлявшейся в сторону Турции, генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил, что речь о применении статьи 5 не идет. Иранские власти заявляют, что наносят удары по военным базам США и другим целям, связанным с США и Израилем, в регионе в целях самообороны, но также подвергаются атакам объекты гражданской инфраструктуры.
Преподаватель исследований в области обороны Королевского колледжа Лондона Роб Гейст Пинфолд отметил, что "цели Ирана — не только базы США; фактически, это в первую очередь крупномасштабная инфраструктура и гражданские объекты". В интервью Al Jazeera он объяснил, что это "не ошибка, а преднамеренное действие", и Тегеран стремится "вызвать как можно больше хаоса для дестабилизации региона и мировых рынков" в попытке заставить Вашингтон отказаться от войны. Пинфолд добавил: "Мы видим, что Иран нацеливается на каждое государство [Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива]. Он готов сжечь все мосты со всеми ними, чтобы проводить эту очень неопределенную и высокорисковую стратегию", что показывает, "как Иран чувствует себя под экзистенциальной угрозой. Для них это действительно момент "сделай или умри"".