AQSh Prezidenti Donald Trump Eron hukumati Hormuz bo‘g‘ozi orqali neft oqimini to‘xtatsa, mamlakatga qarshi qo‘shimcha hujumlar bilan tahdid qildi. Trump o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi postida bunday harakat "o‘lim, olov va g‘azabni" keltirib chiqarishini va Eronni "qayta qurish deyarli imkonsiz" darajada vayron qilishini aytdi. U, shuningdek, bunday vaziyat yuz bermasligiga umid qilayotganini qo‘shdi.
Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) javoban, agar AQSh va Isroil hujumlari davom etsa, Fors ko‘rfazi mintaqasidan "bir litr neft ham" chiqarilishiga yo‘l qo‘ymasliklarini e‘lon qildi. IRGC vakillari Trumpning bayonotlarini "behuda" deb baholab, urushning tugashini "o‘zlari belgilaydi" deb ta‘kidladilar. Bu bayonotlar Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Xomayniyga qo‘llab-quvvatlash uchun o‘tkazilgan namoyishlar fonida kelmoqda.
Boshqa tomondan, besh nafar Eron ayollar terma jamoasi futbolchisi Avstraliyada boshpana oldi. Ular Eronga qaytishlarida duch kelishi mumkin bo‘lgan sanksiyalardan qo‘rqib, gumanitar viza olganlar. Bu voqea FIFA bosh operatsion direktori Xaymo Shirgining "Jahon chempionati juda katta" va "barcha saralangan jamoalar ishtirok eta oladi" degan bayonotlari fonida sodir bo‘ldi, garchi Eronning AQSh, Kanada va Meksika mezbonlik qiladigan turnirda qatnashishi shubha ostida qolmoqda.
Mintaqaviy keskinlik yana bir voqea bilan kuchaydi: Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) Iroqning Kurdiston viloyatidagi bosh konsulligiga dron hujumi uyushtirilganini ma‘lum qildi. BAA tashqi ishlar vazirligi bu hujumni "xavfli keskinlik va mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikka tahdid" deb baholadi, ammo dron qayerdan uchirilgani haqida ma‘lumot bermadi.
Suriya harbiy rasmiylari Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Livan guruhi Hizbullohning o‘z hududiga snaryad otganini da‘vo qildi. Suriya armiyasi bu harakatni "hech qanday tajovuzni chidamaydi" deb e‘lon qildi. Bu Suriya Prezidenti Ahmad ash-Sharoaning Hizbullohni qurolsizlantirishni qo‘llab-quvvatlashi va Livan hukumatining "jiddiy va qat‘iy" choralarini ma‘qullashi fonida sodir bo‘ldi.
Isroilning shimoliy qismidagi aholi kechasi Livan tomondan Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh tomonidan uchirilgan raketa va dronlar haqida ogohlantirish signallarini oldi. Hujumlar hech qanday jabha yoki zararsiz o‘tdi. Bu voqealar AQSh-Isroil-Eron urushi doirasidagi mintaqaviy to‘qnashuvlarning davom etayotganligini ko‘rsatmoqda.

Президент США Дональд Трамп заявил, что в случае остановки Ираном нефтяного потока через Ормузский пролив последуют новые атаки, которые сделают страну «практически невозможной для восстановления». В публикации на Truth Social Трамп написал, что такой шаг приведёт к «смерти, огню и ярости», добавив, что надеется на избежание этого сценария. Эти угрозы прозвучали на фоне продолжающейся войны США и Израиля с Ираном.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана в ответ предупредил, что если атаки со стороны Израиля и США продолжатся, то экспорт «ни одного литра нефти» из региона Персидского залива не будет разрешён. Представители КСИР назвали заявление Трампа «бессмыслицей» и подчеркнули, что именно они «определят конец войны». Данные заявления последовали после организованных митингов в поддержку нового верховного лидера Моджтабы Хаменеи.
Пять футболисток женской сборной Ирана получили убежище в Австралии, получив гуманитарные визы из-за опасений санкций при возвращении на родину. Этот инцидент произошёл на фоне заявления операционного директора ФИФА Хаймо Ширги о том, что чемпионат мира этим летом не будет перенесён, несмотря на войну. Ширги выразил надежду, что все квалифицировавшиеся команды, включая Иран, смогут участвовать, хотя проведение турнира в США, Канаде и Мексике создаёт дополнительные риски для иранской команды.
Консульство Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ) в иракском Курдистане подверглось атаке с использованием дрона, как сообщили власти эмиратов. Министерство иностранных дел ОАЭ охарактеризовало инцидент как «опасную эскалацию и угрозу региональной безопасности и стабильности», не уточнив место запуска дрона. Жертв и разрушений не зафиксировано.
Сирийские военные официальные лица заявили, что поддерживаемая Ираном ливанская группировка «Хезболла» обстреляла её территорию. Сирийская армия сообщила об усилении присутствия «Хезболлы» на границе и пообещала не терпеть «никакой агрессии». Это произошло после заявления президента Сирии Ахмеда аш-Шараа в поддержку разоружения «Хезболлы» и одобрения шагов ливанского правительства по защите от «продолжающегося насилия».
В северных районах Израиля в ночное время сработали сирены, предупреждающие о ракетных и дронных атаках, запущенных с территории Ливана группировкой «Хезболла». Атаки, по данным израильских источников, не привели к жертвам или разрушениям, но подчёркивают сохраняющуюся напряжённость в регионе на фоне конфликта с Ираном.