Eron Bosh prokuraturasi mamlakat fuqarolarining AQSh va Isroilning Eronga qarshi harakatlarini qo‘llab-quvvatlaganlarining barcha mol-mulkini musodara qilishini e'lon qildi. Rasmiy bayonotda bu chora "Amerika-sionist (Isroil) dushmaniga turli yo‘llar bilan birdamlik, qo‘llab-quvvatlash yoki hamkorlik qiluvchi" xorijdagi eronliklarga qaratilgan ogohlantirish sifatida ta'riflandi.
Prokuratura faqat musodara bilan cheklanmasdan, "qonunga muvofiq boshqa huquqiy choralar" ham qo‘llashini ta'kidladi. Bu "sadoqatsiz fuqarolar"ga nisbatan qo‘shimcha jazo va cheklovlarni o‘z ichiga olishi mumkin, bu esa Eronda siyosiy muxolifat va xorijdagi faollikni bostirishga qaratilgan kengroq sa'y-harakatlarning bir qismi sifatida ko‘rilmoqda.
Reuters ma'lumotlariga ko‘ra, xorijda, asosan AQSh va G‘arbiy Yevropa mamlakatlarida, besh milliongacha eronlik yashaydi. Ko‘plab taniqli shaxslar ijtimoiy tarmoqlarda Eron rahbariyatini tanqid qilish va AQSh-Isroil harbiy operatsiyalarini qo‘llab-quvvatlash uchun foydalanmoqda. So‘nggi norozilik namoyishlaridan keyin xorijdagi eronliklar AQSh va Yevropa shaharlarida ko‘cha namoyishlarini o‘tkazib, Eron ichidagi norozilarni qo‘llab-quvvatlamoqda.
Bu qaror Eron hukumati tomonidan ichki va tashqi muxolifatga qarshi kurashning bir qismi sifatida chiqarilgan, bu esa mamlakatning geosiyosiy izolyatsiyasi va iqtisodiy qiyinchiliklar fonida keskinlashayotgan siyosiy vaziyatni aks ettiradi. Kun.uz ilgari AQSh-Isroil operatsiyalari fonida Eron vaziyati haqida xabar bergan edi.

Генеральная прокуратура Ирана объявила о конфискации всего имущества граждан страны, которые поддерживают действия США и Израиля против Ирана. В официальном заявлении эта мера описана как предупреждение для иранцев за рубежом, "выражающих солидарность, поддержку или сотрудничающих с американо-сионистским (израильским) врагом различными способами".
Ведомство подчеркнуло, что не ограничится только конфискацией, но и примет "другие правовые меры в соответствии с законом" в отношении нелояльных граждан. Это может включать дополнительные наказания и ограничения, что рассматривается как часть более широких усилий по подавлению политической оппозиции и активности за рубежом на фоне усиливающегося внутреннего давления в Иране.
По данным Reuters, за пределами страны проживают до пяти миллионов иранцев, большинство из них — в США и странах Западной Европы. Многие известные лица используют социальные сети для критики руководства Ирана и поддержки военных операций США и Израиля. После недавних акций протеста иранская диаспора за рубежом регулярно проводит уличные демонстрации в американских и европейских городах в поддержку протестующих внутри Ирана.
Это решение принято иранскими властями как часть борьбы с внутренней и внешней оппозицией, отражая обострение политической ситуации на фоне геополитической изоляции и экономических трудностей страны. Ранее Kun.uz сообщал о развитии ситуации в Иране на фоне операций США и Израиля.