Sun'iy intellekt (AI) sohasidagi Anthropic kompaniyasi AQSH hukumatiga qarshi birinchi marta da'vo qo'zg'atdi, chunki hukumat uni "zanjir xavfi" deb belgilagan. Kompaniya bosh direktori Dario Amodei va Mudofaa vaziri Pete Hegseth o'rtasida ochiq bahs yuzaga keldi, buning sababi Anthropic o'z AI vositalaridan harbiylar tomonidan cheklovsiz foydalanishga ruxsat bermasligi edi.
Pentagon javoban Anthropicni birinchi AQSH kompaniyasi sifatida "zanjir xavfi" deb e'lon qildi, ammo Anthropic o'z da'vosida hukumatning bu harakati "misli ko'rilmagan va qonunga zid" ekanligini ta'kidladi. Kompaniya da'vosini Donal Trumpning ijroiya idorasi, Hegseth, Davlat kotibi Marko Rubio, Savdo kotibi Xovard Lutnik kabi rahbarlar va 16 ta hukumat agentligiga, jumladan Mudofaa vazirligi, Ichki xavfsizlik vazirligi va Energiya vazirligiga qarshi qo'zg'atdi.
Oq uy matbuot kotibi Liz Xaston BBCga bergan intervyusida Anthropicni "radikal chap, 'woke' kompaniya" deb atadi va u harbiy faoliyatni nazorat qilishga urinayotganini aytdi. Biroq, Anthropic o'z da'vosida Hegsethning mudofaa shartnomasidan foydalanish cheklovlarini olib tashlashni talab qilganini, garchi "o'ldiruvchi avtonom urush" va "amerikaliklarni ommaviy kuzatish" cheklovlari hukumat shartnomalarining doimiy qismi bo'lganini ta'kidladi.
Anthropic 2024-yildan beri AQSH hukumati va harbiylari tomonidan foydalanilgan va uning vositalari klassifikatsiyalangan ishlarni olib boradigan hukumat agentliklarida joylashtirilgan birinchi ilg'or AI kompaniyasi hisoblanadi. Kompaniya Hegseth bilan shartnoma matnini qayta ko'rib chiqish bo'yicha ishlagan, ammo muzokaralar to'satdan to'xtatilgan. Buning o'rniga, Mudofaa vazirligi "Anthropicning kelishuvga urinishlarini ochiq tanqid qilish bilan javob bergan".
Trump kompaniyani "chap qanot aqldan ozganlar" boshqaradi deb tanqid qilib, barcha hukumat agentliklariga Anthropic vositalaridan foydalanishni to'xtatishni buyurdi. Hegseth esa Anthropicni "zanjir xavfi" deb belgilab, Claude kabi vositalarni hukumat foydalanishi uchun xavfsiz emas deb hisobladi. Anthropic da'vosida bu harakatlar uning "tiklanmas" zarar ko'rganini va yuz millionlab dollarlik shartnomalar xavf ostida qolganini aytdi. Kompaniya, shuningdek, Trump ma'muriyatining javob choralari boshqa tashkilotlarga "sovutuvchi ta'sir" ko'rsatayotganini qayd etdi.
Dushanba kuni kechqurun, Google va OpenAI xodimlarining deyarli 40 nafari sudga Anthropicni qo'llab-quvvatlovchi bayonot topshirdi va AIning noto'g'ri foydalanishini cheklashga urinishlarini ma'qulladi. Ular AI tizimlarining ommaviy kuzatish yoki inson nazoratisiz o'ldiruvchi qurollarni boshqarishda qo'llanilishi xavflarini ta'kidladilar. Anthropic suddan pul kompensatsiyasi talab qilmaydi, lekin Trumpning buyrug'i "prezident vakolatidan oshib ketgan" va Konstitutsiyaga zid ekanligini darhol e'lon qilishni va "zanjir xavfi" deb belgilanishni rad etishni so'raydi. Richmond universiteti huquq maktabi raisi Karl Tobias sud jarayoni tez hal qilinishi mumkinligini, ammo Trump ma'muriyati "yondirib yuborilgan yer" usulini qo'llashi mumkinligini aytdi, bu Oliy sudgacha borishi mumkin.

Компания Anthropic, работающая в сфере искусственного интеллекта (ИИ), подала первый в своем роде иск против правительства США из-за заявлений о том, что она представляет "риск для цепочки поставок". Генеральный директор компании Дарио Амодеи и министр обороны Пит Хегсет публично конфликтовали из-за отказа компании разрешить военным неограниченное использование своих инструментов ИИ.
Пентагон ответил, назвав Anthropic первой американской компанией, получившей ярлык "риска для цепочки поставок", но в своем иске, поданном в понедельник против ряда правительственных агентств США, Anthropic заявила, что действия правительства были "беспрецедентными и незаконными". Иск направлен против исполнительного офиса президента Дональда Трампа, нескольких правительственных лидеров, включая Хегсета, госсекретаря Марко Рубио и министра торговли Говарда Латника, а также 16 правительственных агентств, включая Министерство обороны, Министерство внутренней безопасности и Министерство энергетики.
Пресс-секретарь Белого дома Лиз Хастон заявила BBC, что Anthropic — это "радикальная левая, 'woke' компания", пытающаяся контролировать военную деятельность. Однако Anthropic в своем иске утверждала, что Хегсет требовал удалить любые ограничения на использование из ее оборонного контракта, несмотря на то, что ограничения на "летальное автономное оружие" и "массовую слежку за американцами" всегда были частью ее государственных контрактов.
Anthropic используется правительством и военными США с 2024 года и была первой передовой компанией ИИ, чьи инструменты были развернуты в правительственных агентствах, занимающихся засекреченной работой. Компания работала с Хегсетом над пересмотром языка контракта, но переговоры были внезапно прерваны. Вместо этого Министерство обороны "встретило попытки компромисса со стороны Anthropic публичным осуждением". Трамп раскритиковал компанию как управляемую "левыми сумасшедшими" и приказал всем государственным агентствам прекратить использование инструментов Anthropic.
Хегсет быстро последовал объявлению Трампа, назвав Anthropic "риском для цепочки поставок", что означало, что такие инструменты, как Claude, внезапно стали считаться недостаточно безопасными для государственного использования. Anthropic утверждает, что понесла "непоправимый" ущерб в результате заявлений Трампа и Хегсета, и что текущие и будущие контракты с частными сторонами находятся под угрозой, ставя под риск сотни миллионов долларов в краткосрочной перспективе. Компания также отметила "охлаждающий эффект" на свободу слова, который оказывают ответные меры администрации Трампа на другие организации.
К вечеру понедельника почти 40 сотрудников Google и OpenAI подали в суд краткое заявление в поддержку Anthropic и ее усилий по ограничению неправомерного использования ИИ, предложив свою экспертизу по опасностям, связанным с масштабным использованием этой технологии. Anthropic не требует денежной компенсации в своем иске, но просит суд немедленно объявить, что директива Трампа "превышает полномочия президента" и нарушает Конституцию, а также немедленно отменить ее обозначение как риска для цепочки поставок. Карл Тобиас, председатель юридической школы Университета Ричмонда, заявил, что, хотя возможно быстрое урегулирование иска, он ожидает, что администрация Трампа примет "тактику выжженной земли", и дело может дойти до Верховного суда.