G7 mamlakatlari AQSh-Isroilning Eron bilan urushi tufayli global energiya taʼminotini qoʻllab-quvvatlash uchun "zarur choralarni" koʻrishga tayyor ekanligini bildirdi. Biroq, G7 moliya vazirlari va Xalqaro Energetika Agentligi (IEA) oʻrtasidagi virtual yigʻilish strategik neft zaxiralarini chiqarish boʻyicha kelishuvsiz yakunlandi. IEA rahbari Fatih Birol global neft bozorlari "soʻnggi kunlarda yomonlashganini" taʼkidladi va Hormuz boʻgʻozi orqali tranzit qiyinchiliklari, shuningdek, sezilarli miqdordagi neft ishlab chiqarish toʻxtatilganligi sababli bozorda katta xavflar paydo boʻlayotganini aytdi.
Fransiya moliya vaziri Roland Leskür favqulodda zaxiralar chiqarilishi masalasida "hali shu nuqtaga yetmaganimizni" aytdi. G7 bayonotida "zaxiralarni chiqarish kabi zarur choralar koʻrishga tayyor ekanliklari" qayd etilgan boʻlsa-da, bu 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga toʻliq bostirib kirishidan keyin birinchi marta boʻlishi mumkin. Buyuk Britaniya kansleri Reychel Rivz yigʻilishda Yaqin Sharqdagi "darhol pasayish" va mintaqadagi kemalar xavfsizligini kafolatlashni talab qilganini, shuningdek, IEA neft zaxiralarini muvofiqlashtirilgan chiqarishni qoʻllab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.
Neft narxi dushanba kuni deyarli 120 dollarga yetdi, chunki mintaqadan energiya taʼminotidagi uzilishlar davom etishidan qoʻrquvlar kuchaydi. Biroq, prezident Tramp urush tez orada tugashiga umid bildirganidan keyin narx keskin tushdi. Ekspertlar urushning davomiyligi bozorlar uchun asosiy tashvish ekanligini taʼkidlaydi, chunki uzoqroq davom etishi neft narxini 120-150 dollargacha koʻtarishi mumkin, bu esa isteʼmolchilar sarfini kamaytirishga olib kelishi mumkin. Gaz narxlari ham sezilarli darajada oshdi, Buyuk Britaniyada oy oldindan yetkazib berish narxi 25% ga koʻtarilib, 171 pens/termga yetdi.
Urush global iqtisodiyotga sezilarli taʼsir koʻrsatmoqda, Yaponiya va Janubiy Koreya fond bozorlari 5% dan 6% gacha tushib ketdi, Germaniya va Fransiya indekslari ham pasaydi. Neft gigantlari, jumladan Shell va BP aksiyalari esa oʻsishni qayd etdi. Buyuk Britaniya hukumatining qarz olish xarajatlari ortib bormoqda, chunki bozorlar inflyatsiyaning kuchayishi tufayli foiz stavkalarining koʻtarilishi ehtimolini koʻrib chiqmoqda. Ikki yillik davlat obligatsiyalari daromadi 4.09% gacha koʻtarildi, bu oldingi 3.88% dan yuqori.
Peterson Instituti eksperti Adnan Mazarei neft narxining sakrashini ishlab chiqarishning toʻxtatilishi va mintaqadagi mojaroning uzoq davom etishi belgilari bilan izohladi. U odamlar bu "tez tugamaydi" deb tushunganini va AQShning kafolatlari va maqsadlari "koʻproq haqiqatdan yiroqlashayotganini" qoʻshimcha qildi. Global energiya bozorlari beqarorlikda davom etmoqda, G7 choralari esa hali aniq emas.

Страны G7 заявили о готовности принять «необходимые меры» для поддержки глобальных поставок энергии после того, как война США и Израиля с Ираном вызвала резкий рост цен на нефть. Однако виртуальная встреча министров финансов G7 и Международного энергетического агентства (МЭА) завершилась без соглашения о выпуске стратегических запасов нефти. Глава МЭА Фатих Бирол заявил, что мировые нефтяные рынки «ухудшились в последние дни», отметив проблемы с транзитом через Ормузский пролив и значительное сокращение добычи нефти, что создаёт серьёзные риски для рынка.
Министр финансов Франции Ролан Лескюр заявил, что вопрос о выпуске аварийных запасов ещё не решён. В заявлении G7 после встречи говорится о готовности «принять необходимые меры, включая поддержку глобальных поставок энергии, такую как выпуск запасов», что может стать первым подобным шагом с 2022 года после полномасштабного вторжения России в Украину. Канцлер Великобритании Рейчел Ривз использовала встречу, чтобы призвать к «немедленной деэскалации» на Ближнем Востоке и гарантированной безопасности судов в регионе, добавив, что готова поддержать скоординированный выпуск коллективных запасов нефти МЭА.
Цена на нефть в понедельник достигла почти 120 долларов за баррель из-за опасений длительных перебоев в поставках, но затем резко упала после того, как президент Трамп выразил надежду на скорое окончание войны. Эксперты подчёркивают, что продолжительность конфликта является ключевой проблемой для рынков, поскольку более длительная война может поднять цены до 120-150 долларов за баррель, что приведёт к «разрушению спроса» со стороны потребителей. Цены на газ также резко выросли: в Великобритании цена на поставку на месяц вперёд подскочила почти на 25% до 171 пенса за терм, хотя и остаётся ниже пика 2022 года.
Война оказывает негативное влияние на мировую экономику: фондовые рынки Японии и Южной Кореи упали на 5-6%, немецкий и французский индексы также снизились. Акции нефтяных гигантов, таких как Shell и BP, напротив, выросли. Затраты на заимствование правительства Великобритании продолжают расти, поскольку рынки пересматривают перспективы процентных ставок из-за ожидаемого воздействия роста цен на нефть на инфляцию. Доходность двухлетних государственных облигаций выросла до 4,09%, а 10-летних — до 4,72%.
Эксперт Института Петерсона Аднан Мазарей отметил, что скачок цен на нефть ожидаем из-за остановки производства в некоторых странах Персидского залива и признаков затяжного конфликта в регионе. Он добавил, что обещания и цели, изложенные США, «становятся всё более нереалистичными». Глобальные энергетические рынки остаются нестабильными, а меры G7 пока не определены.