Germaniyaning eng yirik avtomobil ishlab chiqaruvchisi Volkswagen kompaniyasi 2025-yilda sof foydasining 44 foizga qisqarganini eʼlon qildi. Kompaniya hisobotlariga koʻra, foyda 12,4 milliard yevrodan 6,9 milliard yevroga tushib, bu soʻnggi 10 yil ichidagi eng past koʻrsatkichdir. Savdo hajmi ham 0,8 foizga kamayib, 322 milliard yevro atrofida qayd etildi.
Volkswagen bosh direktori Oliver Blume kompaniyaning 2030-yilgacha Germaniya boʻylab „taxminan 50 ming ish oʻrnini qisqartirishini“ maʼlum qildi. Bosh moliyaviy direktori Arno Antlitz esa raqobatbardoshligini oshirish uchun qoʻshimcha xarajatlarni kamaytirish choralari koʻrilishi mumkinligini taʼkidladi. 2024-yilda kompaniya kasaba uyushmalari bilan 2030-yilgacha Germaniyadagi zavodlarni yopmaslik va majburiy ishdan boʻshatishlardan saqlanish toʻgʻrisida kelishuvga erishgan edi.
Kompaniyaning qiyin vaziyatiga Yevropada elektr avtomobillarga boʻlgan talabning kutilganidan sekin oʻsishi, Xitoy raqobatchilarining kuchayishi va AQSh rejimining tarif siyosati kabi omillar sabab boʻlmoqda. Volkswagen rahbariyati xarajatlarni qatʼiy kamaytirish orqali oʻzini tiklashga intilayotganini bildirdi.
Shu bilan birga, Germaniya tashqi ishlar vazirligi xavfsizlik muammolari tufayli Bagʻdoddagi elchixonasidan xodimlarni vaqtincha olib chiqqanini maʼlum qildi. Bu qaror Eron urushining tarqalishi fonida qabul qilingan boʻlib, mintaqadagi beqarorlik va xavfli vaziyatni koʻrsatmoqda.
Germaniya Integratsiya va Migratsiya Tadqiqotlari Markazining yangi tadqiqoti mamlakatda har sakkiz kishidan birining kamsitilishni boshidan kechirganini aniqladi. Vakil soʻrov 2022-yilgi Sotsial-iqtisodiy Panel maʼlumotlariga asoslanib, ish joyida, uy-joy izlashda yoki kredit olishda kamsitilish holatlarini oʻrganadi. Tadqiqot kamsitilgan odamlarda tashvish, qaygʻu va yolgʻizlik hissining deyarli ikki baravar yuqori ekanligini ham koʻrsatdi.
Diskriminatsiyaga qarshi komissar Ferda Ataman hisobot kamsitilishga qarshi qatʼiy kurashish va qonuniy himoyani kuchaytirish zarurligini taʼkidladi. Biroq, soʻrov COVID-19 pandemiyasi davriga toʻgʻri kelgani uchun natijalarni boshqa yillar bilan solishtirish qiyin boʻlishi mumkin.

Крупнейший европейский автопроизводитель Volkswagen объявил о падении чистой прибыли на 44% в 2025 году. Согласно отчету компании, прибыль сократилась с 12,4 миллиарда евро до 6,9 миллиарда евро, достигнув самого низкого уровня за последние 10 лет. Объем продаж также снизился на 0,8%, составив чуть менее 322 миллиардов евро.
Генеральный директор Volkswagen Оливер Блюме заявил, что компания сократит «около 50 тысяч рабочих мест к 2030 году» по всей Германии. Главный финансовый директор Арно Антлиц подчеркнул, что для повышения конкурентоспособности могут потребоваться дополнительные меры по сокращению затрат. В 2024 году компания достигла соглашения с профсоюзами об избежании принудительных увольнений и закрытия заводов на производственных площадках в Германии до 2030 года.
Сложная ситуация Volkswagen обусловлена такими факторами, как вялый спрос на электромобили в Европе, усиление конкуренции со стороны китайских производителей и тарифная политика администрации США. Руководство компании заявило о намерении восстановить позиции за счет жесткого сокращения расходов.
Одновременно министерство иностранных дел Германии сообщило о временном отзыве сотрудников посольства в Багдаде из-за проблем с безопасностью. Это решение принято на фоне эскалации конфликта в регионе, связанного с войной в Иране, что подчеркивает растущую нестабильность и риски.
Новое исследование Немецкого центра исследований интеграции и миграции показало, что каждый восьмой житель Германии сталкивался с дискриминацией. Репрезентативный опрос, основанный на данных Социально-экономической панели 2022 года, изучил случаи дискриминации на работе, при поиске жилья или оформлении кредитов. Исследование также выявило, что люди, подвергающиеся дискриминации, почти в два раза чаще испытывают тревогу, грусть или одиночество.
Уполномоченный по борьбе с дискриминацией Ферда Атаман отметила, что отчет демонстрирует необходимость более решительной борьбы с дискриминацией и усиления правовой защиты. Однако, поскольку опрос включает данные периода пандемии COVID-19, его результаты могут быть сложными для сравнения с другими годами.