Futbol boʻyicha Eron ayollar terma jamoasining besh nafar aʼzosi Avstraliyaning gumanitar vizasini qoʻlga kiritdi, bu ularga mamlakatda qolish va vatanlariga qaytmaslik imkonini beradi. Bu voqea Osiyo Kubogi doirasidagi oʻyin paytida milliy madhiyani kuylashdan bosh tortgan futbolchilarga nisbatan Eronda boshlangan norozilik harakatlari fonida sodir boʻldi. Eron davlat televideniyesi ularni “xoinlar” deb atagan va ularga o‘z vatanida tahdid boʻlishi mumkinligini bildirgan.
Avstraliya ichki ishlar vaziri Toni Berk BBC xabariga koʻra, futbolchilar “xavfsiz joyga koʻchirilganini” maʼlum qildi. U: “Ular siyosiy aktivist emasliklarini aniq bildirib qoʻymoqchi. Ular xavfsizlikda boʻlishni istagan sportchilardir”, deb taʼkidladi. Vazir boshpana olgan futbolchilarning ismlarini ham ochiqladi: Fateme Pasandide, Zaxra Ganbari, Zaxra Sarbali, Atefe Ramezanizade va Mona Xamudi.
2-mart kuni Eron ayollar terma jamoasi Avstraliyada Osiyo Kubogidagi ilk oʻyinini oʻtkazdi. Milliy madhiya yangrayotgan paytda eronlik futbolchilar sukut saqlab turishdi, ayrimlari esa jilmayib qoʻydi. Sportchilarning bu harakati Eron hukumatiga qarshi protestmi yoki Isroil va AQSh zarbalariga nisbatan norozilikmi – bu nomaʼlum. Shunga qaramay, Eronda ularning bu ishi mamlakat hukumatiga qarshi namoyish sifatida baholandi.
Huquq himoyachisi va Avstraliya erkaklar terma jamoasining sobiq sardori Kreyg Fosterning taʼkidlashicha, koʻplab eronlik sportchi ayollarni uyda oilalari kutmoqda, ayrimlarining esa Eronda zaif ahvolda qolib ketishi mumkin boʻlgan farzandlari bor. Uning soʻzlariga koʻra, agar futbolchi ayollarga Avstraliyada qolish taklif qilinsa ham, ularning koʻpchiligi bu imkoniyatdan voz kechishi mumkin.
Oʻz navbatida, Avstraliya Qochqinlar kengashi (RCOA) Eron ayollar futbol terma jamoasining besh aʼzosiga gumanitar vizalar berilgan kunning oʻzidayoq bosh vazir Entoni Albanezening hukumati ularning Avstraliyaga kirishiga umuman yoʻl qoʻymasligi mumkin boʻlgan qonun loyihasini taqdim etganini bildirdi. Kengash “Migratsiyaga oid oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisida”gi qonun loyihasini qaytarib olishga chaqirmoqda.

Пять членов женской сборной Ирана по футболу получили гуманитарные визы в Австралии, что позволяет им остаться в стране и не возвращаться на родину. Этот шаг последовал за отказом футболисток исполнять государственный гимн во время матча Кубка Азии, что вызвало резкую критику со стороны иранских государственных СМИ, назвавших их «предателями» и предупредивших о возможных угрозах в Иране.
Министр внутренних дел Австралии Тони Берк, по сообщению BBC, заявил, что футболистки были «перемещены в безопасное место». Он подчеркнул: «Они хотят чётко дать понять, что не являются политическими активистами. Это спортсменки, которые хотели быть в безопасности». Берк также раскрыл имена получивших убежище футболисток: Фатеме Пасаниде, Захра Ганбари, Захра Сарбали, Атефе Рамезанизаде и Мона Хамуди.
2 марта женская сборная Ирана провела свой первый матч Кубка Азии в Австралии. Во время исполнения государственного гимна иранские футболистки сохраняли молчание, а некоторые улыбались. Неясно, был ли этот жест протестом против иранского правительства или выражением несогласия с ударами Израиля и США. Тем не менее, в Иране это действие было оценено как демонстрация против властей.
Правозащитник и бывший капитан мужской сборной Австралии Крейг Фостер отметил, что многие иранские спортсменки ждут дома свои семьи, а у некоторых есть дети, которые могут остаться в уязвимом положении в Иране. По его словам, даже если футболисткам предложат остаться в Австралии, многие могут отказаться от этой возможности.
В свою очередь, Совет по делам беженцев Австралии (RCOA) сообщил, что в тот же день, когда пяти членам женской сборной Ирана были выданы гуманитарные визы, правительство премьер-министра Энтони Албанезе представило законопроект, который может полностью запретить их въезд в Австралию. Совет призывает отозвать законопроект «О внесении изменений в миграционное законодательство», который даёт министру иммиграции полномочия запрещать въезд даже тем, кому уже выданы визы, если условия в стране происхождения изменятся.