AQSh Mudofaa vazirligi (Pentagon) rahbari Pyt Xegset bugun, 10 mart kuni, Eron ustiga boshlangan harbiy kampaniyaning boshidan beri 'eng shiddatli zarba kuni' amalga oshirilishini e'lon qildi. Uning so'zlariga ko'ra, bu urush, bu mojaro va maqsad 'dushmanni tiz cho'ktirish'.
Xegsetning bayonotida AQSh harbiylari Tehronga bosimni oshirib, mojaroni o'z shartlari bilan yakunlashga erishishga intilayotgani ta'kidlandi. Maqsadlar qatorida Eronning raketa va harbiy-dengiz imkoniyatlari, shuningdek, harbiy infratuzilmasini yo'q qilish ko'rsatildi.
Bu e'lon AQSh prezidenti Donald Trampning Eron bilan urush 'juda tezda' tugashi mumkin degan oldingi bayonotidan keyin keldi. Tramp harbiy kampaniya muhum muvaffaqiyatlarga erishganini va AQSh jangovar harakatlarni tezda tugatishga qaratilganini ta'kidlagan edi.
Eron tomonidan bu da'volar keskin rad etildi. Eron vakillari AQSh talabiga binoan jangovar harakatlarni to'xtatish niyatida emasligini va 'urush qachon tugashini o'zlari hal qilishlarini' bildirdi. Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi 'diplomatiya tugagan' va mamlakat o'z maqsadlariga erishguncha qarshilikni davom ettirishga tayyor ekanligini ta'kidladi.
AQSh, Isroil va Eron o'rtasidagi mojaro fevral oyi oxiridan beri davom etmoqda va so'nggi havo zarbalari va o'zaro javob hujumlari bilan keskinlashdi. Bu vaziyat mintaqaviy transport yo'llari xavfsizligiga va global bozorlarga sezilarli ta'sir ko'rsatgan muhum vayronagarchilikka olib keldi.
Eslatib o'tamiz, 28 fevralda Isroil qurolli kuchlari Erondagi harbiy ob'ektlarga hujum qildi, buni mamlakat mudofaa vaziri Isroel Kats oldini olish chorasi deb atab rasman tasdiqladi. Operatsiya boshlanganidan keyin Isroil hokimiyati mamlakat hududida favqulodda holat joriy qildi.
Keyinchalik AQSh prezidenti Donald Tramp Isroil bilan hamkorlikda Eronga qarshi keng ko'lamli harbiy operatsiyaning boshlanganini rasman tasdiqladi, buning maqsadi 'bevosita tahdidni' bartaraf etish va Tehronda yadro quroli paydo bo'lishining oldini olish edi. Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyat keng ko'lamli harbiy qarama-qarshilik bosqichiga o'tdi.

Руководитель Министерства обороны США (Пентагон) Пит Хегсет сегодня, 10 марта, заявил о проведении 'самого интенсивного дня ударов' по Ирану с начала военной кампании, направленной на ослабление военного потенциала республики. По его словам, это война, это конфликт, и цель заключается в том, чтобы 'поставить врага на колени'.
В заявлении Хегсета подчеркивается, что американские военные наращивают давление на Тегеран, стремясь достичь условий, которые позволят завершить конфликт на американских условиях. Среди целей указаны уничтожение ракетных и военно-морских возможностей Ирана, а также его военной инфраструктуры.
Это заявление последовало после предыдущих утверждений президента США Дональда Трампа о том, что война с Ираном может завершиться 'очень скоро'. Трамп подчеркивал, что военная кампания достигла значительных успехов, и США якобы нацелены на скорое окончание боевых действий.
Иран категорически отверг эти заявления. Представители Ирана заявили, что не намерены прекращать боевые действия по требованию США и 'сами решат, когда закончится война'. Корпус стражей исламской революции отметил, что 'дипломатия исчерпана', и страна готова продолжать сопротивление до достижения своих целей.
Конфликт между США, Израилем и Ираном, продолжающийся с конца февраля, обострился последними авиаударами и взаимными ответными атаками. Это уже привело к значительным разрушениям и оказало влияние на безопасность региональных транспортных путей и мировые рынки.
Напомним, 28 февраля израильские вооруженные силы атаковали военные объекты в Иране, что официально подтвердил министр обороны страны Исраэль Кац, назвав действия превентивной мерой. После начала операции власти Израиля ввели на территории страны чрезвычайное положение.
Позже президент США Дональд Трамп официально подтвердил начало широкомасштабной военной операции против Ирана, проводимой совместно с Израилем, с целью устранения 'непосредственной угрозы' и предотвращения появления у Тегерана ядерного оружия. Ситуация в ближневосточном регионе перешла в стадию масштабного военного противостояния.