Dushanba kuni Isroil Bayrutning janubiy chekkasidagi binoni nishonga oldi, bu Hizbulloh bilan bog‘liq Al-Qard Al-Hassan moliya institutining filiali deb hisoblanadi. Bu hujum Livan guruhiga aloqador tashkilotlarga qarshi hujumlarni kuchaytirishning bir qismi sifatida amalga oshirildi.
Al-Qard Al-Hassan – bu odamlarga foizsiz kreditlar taklif qiluvchi yarim bank instituti bo‘lib, Hizbulloh tomonidan boshqariladigan ko‘plab xayriya tashkilotlaridan biri hisoblanadi. U 1983-yilda tashkil etilgan va Livanning 2019-yildagi bank tizimi inqirozidan keyin tobora muhim rol o‘ynay boshladi. Tashkilot an‘anaviy banklar kabi bank to‘lovlari yoki foizlarni olmaydi va Livan markaziy banki tomonidan tartibga solinmaydi.
Isroil bu hujumlarni Hizbullohning shimoliy hududlarga hujum qilish qobiliyatini yo‘q qilishga urinish sifatida oqlaydi. Biroq, inson huquqlari tashkilotlari, jumladan Human Rights Watch, bu hujumlarni “urush jinoyatlari” deb atagan, chunki moliya instituti harbiy harakatlarga samarali hissa qo‘shmaydi. 2024-yildagi hisobotda aytilishicha, hujumlar Livanning ishchi sinfi va bank xizmatlaridan chetda qolgan minglab aholisiga zarar yetkazishi mumkin.
Livan siyosatshunosi Imad Salameyning ta‘kidlashicha, Isroilning Al-Qard Al-Hassan filiallariga hujumlari asosan ramziy va Hizbullohning institutsional tarmog‘iga qarshi siyosiy va psixologik urushning bir qismidir. Uning so‘zlariga ko‘ra, ko‘pchilik filiallar ofis yoki xizmat ko‘rsatish shoxobchalari bo‘lib, ularning moliyaviy ta‘siri cheklangan, ammo bu hujumlar Livan aholisining qimmatbaho narsalarini saqlash imkoniyatlariga salbiy ta‘sir ko‘rsatishi mumkin.
Hozirgi vaqtda janubiy Livanda Hizbulloh jangchilari va Isroil qo‘shinlari o‘rtasidagi janglar davom etmoqda. Isroil, shuningdek, Bayrutning janubiy chekkasi va Litani daryosining janubidagi hududlardan ommaviy evakuatsiyani buyurgan, bu esa qariyb 700,000 kishining ko‘chirilishiga olib keldi. Bu vaziyat mintaqaviy beqarorlikni yanada kuchaytirmoqda.

В понедельник Израиль нанес удар по зданию в южных пригородах Бейрута, которое, как сообщается, является филиалом финансового учреждения «Аль-Кард Аль-Хасан», связанного с «Хезболлой». Эта атака стала частью эскалации ударов по организациям, связанным с ливанской группировкой.
«Аль-Кард Аль-Хасан» – это квазибанковское учреждение, предоставляющее беспроцентные кредиты населению, и одна из многих благотворительных организаций, управляемых «Хезболлой». Оно было основано в 1983 году и приобрело большее значение после краха банковской системы Ливана в 2019 году. Учреждение не взимает банковских комиссий или процентов по кредитам и не регулируется Центральным банком Ливана.
Израиль оправдывает эти атаки попыткой уничтожить способность «Хезболлы» наносить удары по своим северным территориям. Однако правозащитные организации, включая Human Rights Watch, назвали такие удары «военными преступлениями», поскольку финансовое учреждение не вносит эффективного вклада в военные действия. В отчете 2024 года отмечается, что атаки могут нанести ущерб тысячам ливанцев, особенно рабочему классу и тем, кто не имеет доступа к банковским услугам.
Ливанский политолог Имад Саламе заявил, что удары Израиля по филиалам «Аль-Кард Аль-Хасан» в основном носят символический характер и являются частью более широкой кампании политической и психологической войны против институциональной сети «Хезболлы». По его словам, многие из этих объектов представляют собой офисы или сервисные отделения с ограниченной ликвидностью, что означает минимальное прямое финансовое воздействие, но они могут негативно повлиять на гражданское население.
В настоящее время в южном Ливане продолжаются бои между бойцами «Хезболлы» и израильскими войсками. Израиль также приказал провести массовую эвакуацию из южных пригородов Бейрута и районов к югу от реки Литани, что привело к перемещению около 700 000 человек. Эта ситуация усугубляет региональную нестабильность и гуманитарный кризис.