Pekinda o'tkazilayotgan Xitoyning 'Ikki Sessiya' yillik yig'ilishida minglab delegatlar, jumladan, Milliy Xalq Kongressi a'zolari ishtirok etmoqda. Bu yig'ilish mamlakatning 2026-2030 yillar uchun 15-chi Besh Yillik Rejasini boshlash bilan bir vaqtga to'g'ri keldi. Bosh vazir Li Syan 2026 yil uchun YaIM o'sish maqsadini taxminan 4,5-5% deb belgiladi, bu 1991 yildan beri eng past rasmiy ko'rsatkichdir.
Iqtisodiy sekinlashuv fonida, hukumat ilg'or texnologiyalar, sun'iy intellekt, robototexnika va yashil energiya sohalariga e'tibor qaratishni e'lon qildi. Shu bilan birga, iste'molchi xarajatlarini oshirish ham ustuvor vazifa sifatida ta'kidlandi. Biroq, ba'zi tahlilchilar, masalan, Stenford markazining olimi Syu Chenggan, hukumatning choralari zaif ichki talabni jonlantirish uchun etarli bo'lmasligi mumkinligini ta'kidlaydi, chunki uy xo'jaliklari daromadining nisbatan past ulushi cheklovchi omil bo'lib qolmoqda.
Tashqi siyosatda, Xitoy tashqi ishlar vaziri Van Yi Yevropa Ittifoqi va AQSh bilan munosabatlarni yaxshilashga intilishini bildirdi, ammo Yaponiyani Tayvan masalasida tanqid qildi. U Tayvan masalasini Xitoyning ichki ishi deb ta'kidlab, Yaponiya bosh vaziri Takaychi Sanaening bayonotlariga javob berdi. Van, shuningdek, 2026 yilni Xitoy-AQSh munosabatlari uchun 'katta yil' deb atadi va Si Jinpin bilan Donald Tramp o'rtasida uchrashuv mumkinligini aytdi.
Yig'ilish 12 martda yakunlanadi, bu vaqtda delegatlar byudjet, iqtisodiy maqsadlar va qonun loyihalarini tasdiqlaydi. Bu jarayon Xitoyning kelgusi yil uchun siyosat doirasini rasmiylashtiradi, sekin iqtisodiy o'sish, texnologik raqobat va geosiyosiy keskinliklar bilan murakkab davrga tayyorgarlik ko'rishni anglatadi.

В Пекине проходит ежегодное собрание «Двух сессий» Китая, в котором участвуют тысячи делегатов, включая членов Всекитайского собрания народных представителей. Это мероприятие совпало с запуском 15-го пятилетнего плана страны на 2026–2030 годы. Премьер Ли Цян установил целевой показатель роста ВВП примерно на уровне 4,5–5% на 2026 год, что является самым низким официальным ориентиром с 1991 года.
На фоне экономического спада власти объявили о сосредоточении внимания на передовых технологиях, таких как искусственный интеллект, робототехника и зеленая энергетика. Одновременно повышение потребительских расходов было обозначено как ключевой приоритет. Однако некоторые аналитики, например, Сюй Чэнган из Стэнфордского центра, предупреждают, что меры правительства могут оказаться недостаточными для оживления слабого внутреннего спроса, поскольку относительно низкая доля доходов домохозяйств остается серьёзным ограничением.
Во внешней политике министр иностранных дел Ван И выразил стремление улучшить отношения с Европейским союзом и США, но раскритиковал Японию по вопросу Тайваня. Он подчеркнул, что тайваньский вопрос является внутренним делом Китая, и ответил на заявления премьер-министра Японии Такаити Санаэ. Ван также назвал 2026 год «большим годом» для китайско-американских отношений, упомянув о возможной встрече между Си Цзиньпином и Дональдом Трампом.
Собрание завершится 12 марта, когда делегаты проголосуют за утверждение бюджета, экономических целей и законодательной повестки. Этот процесс закрепляет политические рамки Китая на предстоящий год, указывая на подготовку к более сложной эпохе с замедленным экономическим ростом, технологической конкуренцией и геополитической напряжённостью.