Eronlik ayollar futbol jamoasi Avstraliyaning Gold Coast shahrida boʻlib oʻtgan Osiyo kubogi musobaqasidan soʻng, besh nafar futbolchi va ikki nafar yordamchi xodim mamlakatga qaytishdan bosh tortib, Avstraliyada boshpana soʻrashga qaror qildi. Bu voqea jamoaning milliy madhiyani kuylamasligi sababli Eron davlat televideniyesi tomonidan “sotqin” deb atalganidan keyin kuchaygan xavotirlar fonida sodir boʻldi.
Voqea dushanba kuni kechqurun mehmonxona lobbisida boshlangan, u yerda futbolchilar mahalliy eronlik faollar bilan bemalol suhbatlashgani kuzatildi. Keyinroq, besh nafar futbolchi sekinlik bilan mehmonxonani tark etib, Avstraliya federal politsiyasi tomonidan himoya qilindi va bir necha soat ichida gumanitar viza oldi. Faol Hesam Orouji BBCga bergan intervyusida: “Bizning Kvinslenddagi hamjamiyatimiz imkoniyati boricha harakat qildi”, deb taʼkidladi va futbolchilarga qoʻllab-quvvatlash ularning qaroriga taʼsir koʻrsatganini aytdi.
Avstraliya immigratsiya vaziri Toni Burke parlamentda futbolchilarga qaror qabul qilishda hech qanday bosim oʻtkazilmaganligini, ularga tanlov imkoniyati berilganini bildirdi. Biroq, futbolchilar oilalari va Eron qolgan mulklari haqida tashvishlangan holda qiyin qaror qabul qilishgan. Migratsiya agenti Melodi Nagmeh Danai ularga yordam berish uchun mehmonxonada boʻlib, futbolchilar “juda koʻp stress ostida” ekanligini va ularga toʻgʻri maʼlumot yetkazish muhimligini taʼkidladi.
Voqea ortida Donald Trampning Avstraliya bosh vaziri Entoni Albanizga qoʻngʻiroq qilib, futbolchilarga boshpana berishni talab qilgani ham bor, ammo rasmiylar operatsiya bir necha kun oldin boshlanganini aytishdi. Qolgan jamoa aʼzolari Eron qaytish uchun parvoz qilishdi, bu esa ular uchun noaniqlikni keltirib chiqardi. Bu voqea sportchilarning erkinlik va xavfsizlik uchun kurashi sifatida yoritildi.

После участия в Кубке Азии по футболу в Голд-Косте, пять иранских футболисток и два члена вспомогательного персонала отказались возвращаться на родину и подали прошение о предоставлении убежища в Австралии. Этот шаг последовал за растущими опасениями за безопасность команды после того, как государственное телевидение Ирана назвало их «предателями» за отказ петь национальный гимн на первом матче турнира.
Инцидент развернулся в понедельник вечером в холле отеля, где игроки были замечены в непринуждённой беседе с местными иранскими активистами. Позже пять футболисток незаметно покинули отель под защитой федеральной полиции Австралии и в течение нескольких часов получили гуманитарные визы. Активист Хесам Оруджи в интервью BBC заявил: «Наше сообщество в Квинсленде сделало всё возможное», отметив, что поддержка со стороны диаспоры сыграла ключевую роль в решении спортсменок.
Министр иммиграции Австралии Тони Бёрк сообщил парламенту, что игрокам была предоставлена возможность выбора без какого-либо давления, при этом одна из женщин позже передумала и решила вернуться в Иран. Миграционный агент Мелоди Нагмех Данаи, помогавшая спортсменкам, описала их состояние как «сильный стресс», связанный с беспокойством о семьях и активах в Иране, а также с дезинформацией со стороны сопровождающих лиц.
За кулисами события стояли сложные операции с участием австралийских властей, хотя некоторые приписывали инициативу Дональду Трампу, который якобы потребовал от премьер-министра Энтони Албанезе предоставить убежище. Оставшаяся часть команды вылетела в Иран, оставив после себя турнир, где они стали главной новостью, и товарищей, с которыми, возможно, больше не встретятся. Этот случай подчёркивает хрупкость положения спортсменов в условиях политического давления.