Sud hay’ati bemorning yaqin qarindoshlari va tibbiyot komissiyalari tomonidan klinik ravishda boshqariladigan oziqlantirish (CAN) to‘xtatilishi kerak degan fikrga kelganligini e’lon qildi. Rana otasining o‘g‘lining hayotni saqlab turuvchi davolashni to‘xtatishga ruxsat so‘rab bergan arizasini ko‘rib chiqdi, oila esa uning sun’iy ravishda tirik saqlanayotganini ta’kidladi.
Sud qarorida Rana “hech qanday mazmunli o‘zaro ta’sir ko‘rsatmagan” va “o‘z-o‘ziga g‘amxo‘rlik qilishning barcha faoliyatlari uchun boshqalarga bog‘liq” ekanligi qayd etildi. Sudning so‘zlariga ko‘ra, uning holati “hech qanday yaxshilanish ko‘rsatmagan” va shifokorlar tiklanish imkoniyati deyarli yo‘qligini aniqlagan.
Hindiston 2018-yilda passiv evtanaziyani tan olgan, lekin bu birinchi marta sud tomonidan shaxs uchun foydalanishga ruxsat berilgan holatdir. Rana hayotiy vasiyatnomasi bo‘lmagani uchun o‘z roziligini bildira olmagan, shuning uchun ota-onasi sudga murojaat qilgan. Faol evtanaziya, ya’ni o‘limni keltirib chiqarish uchun moddalarni bevosita qo‘llash, Hindistonda hali ham noqonuniy hisoblanadi.
Hindistondagi o‘limga ruxsat berish bo‘yicha munozaralar 2011-yilda og‘ir jinsiy tajovuzdan keyin 42 yil vegetativ holatda o‘tkazgan hamshira Aruna Shanbaug ishi bilan bog‘liq. Oliy Sud uning oilasining hayotini tugatish iltimosini rad etgan, ammo passiv evtanaziyani qat’iy kafolatlar va sud ruxsati bilan tan olgan hal qiluvchi fikr bildirgan, bu 2018-yilgi kengaytirilgan qarorga zamin yaratgan.

Верховный суд Индии в составе судей Дж.Б. Пардивалы и К.В. Вишванатана в среду разрешил первый в стране случай пассивной эвтаназии – отключение искусственной поддержки жизни – для 32-летнего мужчины, находящегося в вегетативном состоянии более 12 лет. Хариш Рана, житель северного штата Уттар-Прадеш, получил тяжелые травмы головы после падения с здания в 2013 году.
Судебная коллегия заявила, что ближайшие родственники пациента и медицинские комиссии пришли к мнению о необходимости прекращения клинически управляемого питания (CAN). Суд рассматривал ходатайство отца Раны, который просил разрешения на прекращение поддерживающего жизнь лечения для своего сына, поскольку семья утверждала, что он искусственно поддерживается в живых.
В своем решении суд отметил, что Рана не проявляет «никакого осмысленного взаимодействия» и зависит от других в «всех действиях по самообслуживанию». Состояние пациента «не показало никаких улучшений», а врачи уже заключили, что у него практически нет шансов на восстановление.
Индия признала пассивную эвтаназию в 2018 году, разрешив отключение жизнеобеспечения при строгих условиях для естественного наступления смерти, но это первый случай, когда суд одобрил ее применение для конкретного лица. Поскольку у Раны нет завещания при жизни – юридически обязательного документа, излагающего предпочтения в медицинском уходе в случае терминального состояния – он не мог дать согласие на пассивную эвтаназию, поэтому его родители обратились в суд.
Активная эвтаназия, при которой вещества напрямую вводятся для причинения смерти, остается незаконной в Индии. Дебаты в стране по вопросу разрешения смерти восходят к делу 2011 года о медсестре Аруне Шанбауг, которая провела 42 года в вегетативном состоянии после жестокого сексуального нападения. Верховный суд отклонил просьбу ее семьи прекратить жизнь, но вынес знаковое мнение, признав пассивную эвтаназию при строгих гарантиях и с судебного одобрения, что заложило основу для расширенного решения 2018 года.