Germaniyada olib borilgan yangi tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, 2022-yilda mamlakatda yashovchi har sakkizinchi kishi kamida bir marta kamsitishga uchragan. Bu taxminan to‘qqiz million kishini anglatadi. Mustaqil Federal Hukumatning Kamsitishga qarshi komissari Ferda Ataman o‘tkazilgan “Germaniyada kamsitish qanday his qilinadi” nomli tadqiqot natijalarini Berlinda taqdim etdi. Tadqiqotda kamsitishning asosan tashqi ko‘rinishga asoslanganligi ta’kidlandi.
Tadqiqot Germaniya Integratsiya va Migratsiya Tadqiqotlari Markazi tomonidan amalga oshirilib, 2022-yilda o‘tkazilgan keng qamrovli ijtimoiy-iqtisodiy so‘rov natijalariga asoslanadi. Unda 30 mingga yaqin ishtirokchi qatnashgan. Ferda Ataman natijalarni quyidagicha umumlashtirdi: “Germaniyada kamsitish alohida hol emas, balki keng tarqalgan hodisadir. Kamsitish jamiyatning chekkalarida emas, balki uning yadrosida – ish joyida, maktabda, uy izlashda, xarid qilishda sodir bo‘lmoqda.”
Tadqiqotga ko‘ra, jabr ko‘rganlarning yarmidan ko‘pi kamsitishga qarshi hech qanday chora ko‘rmagan. Atrofida 30% g‘azablangan holda javob bergan, ammo faqat 3% sudga murojaat qilgan. Misol tariqasida, Germaniyada tug‘ilgan o‘qituvchi Humayra Vaseemning hikoyasi keltirilgan: u kvartira izlaganda agent tomonidan rad etilgan, lekin nemis ismi bilan murojaat qilganda uy ko‘rishga taklif qilingan. Vaseem sudga shikoyat qilib, 3000 evro kompensatsiya olgan.
Jabr ko‘rganlar kamsitish sabablarini asosan irqiy yoki etnik kelib chiqish (42%), jins (24%, asosan ayollar), yosh, diniy e’tiqod va kasallik deb hisoblaydi. Ferda Ataman hozirda millat kabi belgilarni ham Kamsitishga qarshi umumiy qonun (AGG) himoyasiga kiritishni maqsad qilgan. U shuningdek, Germaniyaning kamsitishga qarshi kurashda orqada qolayotganini, masalan, Belgiyada rasmiylar jabr ko‘rganlarga huquqiy himoya taklif qilishi, uning agentligi esa faqat maslahat berishi mumkinligini ta’kidladi.
Federal Kamsitishga qarshi Agentlik (ADS) Germaniya Ta’lim vazirligi tarkibidagi mustaqil organ bo‘lib, Ataman 2022-yildan beri hukumat komissari lavozimida ishlaydi. Uning so‘zlariga ko‘ra, kamsitish mehnat bozoridagi ishtirok, ijtimoiy hayot, sog‘liq, farovonlik, ijtimoiy hamjihatlikka ishonch va Germaniyaga bog‘lanishga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Новое исследование, проведенное в Германии, показало, что каждый восьмой житель страны в 2022 году хотя бы раз подвергался дискриминации. Это составляет около девяти миллионов человек. Независимый федеральный уполномоченный правительства по борьбе с дискриминацией Ферда Атаман представила в Берлине результаты исследования «Как переживается дискриминация в Германии». В исследовании подчеркивается, что дискриминация часто основывается на внешности.
Исследование было проведено Немецким центром исследований интеграции и миграции на основе данных комплексного социально-экономического опроса 2022 года, в котором участвовало около 30 000 человек. Ферда Атаман резюмировала результаты следующим образом: «Дискриминация в Германии не является единичным случаем, а представляет собой широко распространенное явление. Она происходит не на окраинах общества, а в его самом центре – на работе, в школе, при поиске жилья, во время покупок».
Согласно исследованию, более половины пострадавших не предприняли никаких действий против дискриминации. Около 30% напрямую и открыто противостояли виновнику, но только 3% обратились в суд. В качестве примера приводится история Хумайры Васим, учительницы, родившейся в Германии: при поиске квартиры агент отказал ей, но когда она обратилась под немецким именем, ей предложили просмотр. Васим подала в суд и получила компенсацию в размере 3000 евро на основании Общего закона о равном обращении (AGG).
Пострадавшие считают основными причинами дискриминации этническое происхождение или расу (42%), пол (24%, в основном женщины), а также возраст, религиозную ориентацию и болезнь. Ферда Атаман сейчас стремится включить такие признаки, как национальность, в защиту от дискриминации по AGG. Она также отметила, что Германия отстает в борьбе с дискриминацией: например, в Бельгии власти предоставляют правовую защиту пострадавшим, в то время как ее агентство может лишь консультировать.
Федеральное агентство по борьбе с дискриминацией (ADS) является независимым органом в составе Министерства образования Германии, и Атаман занимает должность правительственного уполномоченного с 2022 года. По ее словам, дискриминация негативно влияет на участие на рынке труда, социальную жизнь, здоровье, благополучие, доверие к социальной сплоченности и привязанность к Германии.