Eron prezidenti Masud Pezeshkian urushni tugatish uchun zarur shartlar sifatida tovon toʻlash va kelajakdagi tajovuzlarga qarshi kafolatlarni talab qildi. U X (sobiq Twitter)da yozganidek, Rossiya va Pokiston rahbarlari bilan suhbatlashib, "Eronning mintaqada tinchlikni saqlashga sodiqligini" tasdiqlagan. Pezeshkian: "Bu urushni — sionist rejimi va AQSh tomonidan yoqilgan — tugatishning yagona yoʻli Eronning qonuniy huquqlarini tan olish, tovon toʻlash va kelajakdagi tajovuzlarga qarshi qatʼiy [xalqaro] kafolatlardir".
Xalqaro energetika agentligi (IEA) 32 aʼzo davlatining 400 million barrel favqulodda neft zahiralarini chiqarishga rozi boʻlganini eʼlon qildi. Bu Parijda joylashgan tashkilotning 52 yillik tarixidagi eng katta hajm. IEA bosh direktori Fatih Birol: "Biz duch kelayotgan neft bozori muammolari misli koʻrilmagan miqyosda, shuning uchun IEA aʼzo davlatlari misli koʻrilmagan hajmdagi favqulodda jamoaviy harakat bilan javob berganidan juda xursandman". Urush boshlanganidan beri Brent neft narxi 70 dollardan 90 dollargacha koʻtarildi.
Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Xomeneiyning otasi va sobiq oliy rahbar Ali Xomeneiyning oʻgʻli ekanligi maʼlum boʻldi. Uning tayinlanishi Eron hukumatining AQSh va Isroil bilan mojaroda qarama-qarshilik yoʻlini tanlaganligini koʻrsatadi. Mojtaba Xomeneiyning 28-fevraldagi AQSh-Isroil hujumida jarohatlanganligi haqida bir qator hisobotlar paydo boʻldi, ammo Eron rasmiylari bu haqda izoh bermadi. AQSh prezidenti Donald Tramp ilgari Mojtaba Xomeneiyning yangi oliy rahbar etib tayinlanishini "qabul qilib boʻlmas" deb atagan edi.
AQSh prezidenti Donald Tramp urush "tez orada" tugashini aytdi, lekin batafsil tafsilotlarni bermadi. U: "Men istagan vaqtda u tugaydi" dedi. Tramp shuningdek, Eron harbiy qobiliyatlari "deyarli yoʻq qilingan" deb daʼvo qildi, ammo Fransiya prezidenti Emmanuel Makron Eron qobiliyatlari "nolga qisqartirilmagan"ligini taʼkidladi. Makron: "Eronning harbiy ballistik qobiliyatlariga allaqachon jiddiy zarar yetkazilgan, ammo u mintaqadagi bir qancha mamlakatlarga hujum qilishda davom etmoqda, shuning uchun uning qobiliyatlari nolga qisqartirilmagan".
Germaniya Erbildagi (Iroqning Kurdiston mintaqasi) konsulligi xodimlarini evakuatsiya qildi, bu esa Yaqin Sharqdagi vaziyatning keskinlashayotganini koʻrsatadi. Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadedful Birlashgan Arab Amirliklariga tashrif buyurdi va urush haqida muzokaralar olib bordi. Vadedful: "Agar ular diplomatik yechimga tayyor boʻlsa, bu erishilishi mumkin. Ammo hozircha, biz Tehrondan eshitganimiz shuki, ular diplomatik yechimga tayyor emas. Va bu shunday boʻlmaguncha, biz kutishimiz kerak".
Ispaniya Isroildagi elchisi Ana Mariya Salomanni rasman ishdan boʻshatdi, bu esa AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushiga qarshi chiqqan Ispaniya hukumati bilan diplomatik keskinlikni kuchaytiradi. Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanches ilgari Gʻazo sektoridagi urushni "genotsid" deb atagan edi, bu esa Isroil tomonidan antisemitizmda ayblanishiga olib keldi.

Президент Ирана Масуд Пезешкиан выдвинул условия для прекращения войны, включая выплату репараций и гарантии против будущей агрессии. Он написал в X (бывший Twitter), что общался с лидерами России и Пакистана и "подтвердил приверженность Ирана миру в регионе". Пезешкиан заявил: "Единственный способ положить конец этой войне — развязанной сионистским режимом и США — это признание законных прав Ирана, выплата репараций и твердые [международные] гарантии против будущей агрессии".
Международное энергетическое агентство (МЭА) объявило, что 32 страны-члены согласились выпустить 400 миллионов баррелей нефти из чрезвычайных запасов. Это крупнейший объем за 52-летнюю историю парижской организации. Исполнительный директор МЭА Фатих Бироль заявил: "Проблемы на нефтяном рынке, с которыми мы сталкиваемся, беспрецедентны по масштабу, поэтому я очень рад, что страны-члены МЭА ответили беспрецедентными по размеру коллективными действиями". С начала войны цена на нефть Brent выросла с около 70 до 90 долларов за баррель.
Новым верховным лидером Ирана стал Моджтаба Хаменеи, сын покойного верховного лидера Али Хаменеи. Его назначение показывает, что иранское руководство выбрало конфронтационный путь в конфликте с США и Израилем. Появились сообщения о том, что Моджтаба Хаменеи был ранен в результате удара США и Израиля 28 февраля, но иранские власти не прокомментировали это. Президент США Дональд Трамп ранее называл назначение Моджтабы Хаменеи "неприемлемым".
Президент США Дональд Трамп заявил, что война "скоро" закончится, но не предоставил подробностей. Он сказал: "В любой момент, когда я захочу, она закончится". Трамп также утверждал, что военные возможности Ирана "практически уничтожены", но президент Франции Эмманюэль Макрон подчеркнул, что возможности Ирана "не сведены к нулю". Макрон заявил: "Иранским военным баллистическим возможностям уже нанесен значительный ущерб, но он продолжает атаковать несколько стран региона, и поэтому его возможности не сведены к нулю".
Германия эвакуировала персонал своего консульства в Эрбиле (курдский регион Ирака), что свидетельствует об обострении ситуации на Ближнем Востоке. Министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль посетил Объединенные Арабские Эмираты и провел переговоры о войне. Вадефуль заявил: "Если бы они были готовы к дипломатическому решению, оно достижимо. Но пока мы слышим из Тегерана, что они не готовы к дипломатическому решению. И пока это не так, нам придется ждать".
Испания официально уволила своего посла в Израиле Ану Марию Саломон, что углубляет дипломатический разрыв в связи с войной США и Израиля против Ирана, которую правительство Испании осуждает. Премьер-министр Испании Педро Санчес ранее называл войну в секторе Газа "геноцидом", что привело к обвинениям в антисемитизме со стороны Израиля.