AQShning uchta B-1B Lancer strategik bombardimonchi samolyoti Buyuk Britaniyadagi RAF Fairford bazasiga qo‘ndi. Bu, AQSh-Isroilning Eron ustidagi urushi davomida Britaniya bazasidan amalga oshirilgan birinchi Amerika zarbasi bo‘lishi mumkin. Al Jazeera jamoasi samolyotlarni bazaga qaytayotganini kuzatdi, yer ekipajlari esa JDAM (Joint Direct Attack Munition) boshqaruv tizimlari bilan jihozlangan bunker-yoruvchi bombalarni uchish-qo‘nish yo‘lagi bo‘ylab harakatlantirardi.
AQSh va Isroil Eronni birinchi marta 28-fevralda hujum qilganidan beri, Buyuk Britaniya harbiylari Yaqin Sharq bo‘ylab qasos olish maqsadida uchirilgan Eron dronlari va raketa zarbalarini ushlash operatsiyalariga qo‘shildi va sharqiy O‘rta dengizga qo‘shimcha harbiy vositalar joylashtirdi. Urush boshlanganida, Britaniya Bosh vaziri Kier Starmer AQShga Britaniya bazalaridan Eron ustiga hujumlar uchun ruxsat berishdan bosh tortganini aytgan edi.
Biroq, 1-mart kuni Starmer o‘z pozitsiyasini o‘zgartirdi va Kiprdagi Britaniya harbiy bazasiga dron hujumi amalga oshirilgach, Vashington Britaniya bazalaridan Eron raketalarini “manbasida” yo‘q qilishning “himoya maqsadi” uchun foydalanish so‘roviga ruxsat berilganini bildirdi. RAF Fairforddagi so‘nggi operatsiyalar AQSh bombardimon kampaniyasida ishlatilayotgan o‘q-dorilarning o‘zgarishini ko‘rsatadi va Britaniya ob’ektlarining AQSh strategik bombardimon operatsiyalarida tobora faol rol o‘playotganini ta’kidlaydi.
B-1B Lancer katta an’anaviy yuklarni tashish qobiliyatiga ega bo‘lgan uzoq masofali strategik bombardimonchi hisoblanadi. RAF Fairfordda tayyorlanayotgan bunker-yoruvchi bombalar JDAM tizimlari bilan jihozlangan bo‘lib, ular boshqarilmaydigan bombalarni (masalan, 500 funtlik Mk-82, 1000 funtlik Mk-83 va 2000 funtlik Mk-84) GPS va inertial-navigatsiya quyruq bloki va boshqaruv qanotlari qo‘shish orqali aniq boshqariladigan qurollarga aylantiradi. Bu tizimlar BLU-109 kabi penetrator bombalariga ham o‘rnatilishi mumkin, bu esa samolyotlarga mustahkam yoki er osti nishonlarini urish imkoniyatini beradi.
Britaniya hukumatining rasmiylari “himoya” yondashuvi haqida takroran gapirishgan. Mudofaa vaziri Jon Xili dushanba kuni Britaniya kuchlarining Eron ustidagi urushning “birinchi kunidan boshlab himoya harbiy operatsiyalarini amalga oshirganini” aytdi. Shu bilan birga, so‘rovlar aholining ko‘pchiligi urushga qarshi ekanligini ko‘rsatmoqda. YouGov tomonidan o‘tkazilgan va dushanba kuni e’lon qilingan so‘rovda, Britaniya jamoatchiligining atigi 10 foizi AQShning Eron ustida olib borgan harbiy harakatlarini “qat’iy qo‘llab-quvvatlagan”, 37 foizi esa “qat’iy qarshi” ekanligini bildirgan. Chorshanba kuni e’lon qilingan boshqa YouGov so‘rovida esa, aholining 61 foizi AQShning Eron ustidagi hujumlari sabablari hali ham “aniq emas” deb hisoblashini ko‘rsatdi.

Три стратегических бомбардировщика B-1B Lancer ВВС США приземлились на базе RAF Fairford в Великобритании. Это, возможно, первая американская атака на Иран, запущенная с британской базы в ходе войны США и Израиля против Ирана. Команда Al Jazeera наблюдала, как самолеты возвращались на базу, а наземные экипажи перемещали по взлетно-посадочной полосе новые запасы бомб для разрушения бункеров, оснащенных навигационными комплектами JDAM (Joint Direct Attack Munition).
С тех пор, как США и Израиль впервые атаковали Иран 28 февраля, британские военные присоединились к операциям по перехвату ответных иранских дронов и ракетных ударов на Ближнем Востоке и развернули дополнительные активы в восточном Средиземноморье. В начале войны премьер-министр Великобритании Кир Стармер заявил, что отказал США в разрешении использовать британские базы для атак на Иран.
Однако 1 марта Стармер изменил свою позицию, заявив, что Вестминстер одобрил запрос США на использование британских баз в «оборонительных целях» для уничтожения иранских ракет «в источнике» после удара дрона по британской военной базе на Кипре. Последние операции на базе RAF Fairford сигнализируют о сдвиге в боеприпасах, используемых в американской бомбардировочной кампании, и подчеркивают все более активную роль британских объектов в стратегических бомбардировках США.
B-1B Lancer — это дальний стратегический бомбардировщик, способный нести большие обычные боевые нагрузки. Бомбы для разрушения бункеров, готовящиеся на базе RAF Fairford, были оснащены комплектами JDAM, системами наведения, которые преобразуют неуправляемые бомбы (такие как 500-фунтовые Mk-82, 1000-фунтовые Mk-83 и 2000-фунтовые Mk-84) в высокоточное оружие путем добавления GPS и инерциально-навигационного хвостового блока с управляющими плоскостями. Эти комплекты также могут быть прикреплены к проникающим бомбам, таким как BLU-109, которые Израиль использовал в своей войне в Газе, что позволяет самолетам поражать укрепленные или подземные цели.
Члены Комитета по обороне Палаты общин были проинформированы об использовании британских баз. Правительственные чиновники неоднократно говорили о «оборонительном» подходе. В понедельник министр обороны Великобритании Джон Хили заявил, что британские силы «проводили оборонительные военные операции с первого дня» войны против Ирана. Тем временем опросы показывают, что большинство общественности выступает против войны. В опросе, проведенном YouGov и опубликованном в понедельник, только 10% опрошенных британцев «решительно поддержали» военные действия США против Ирана, а 37% заявили, что «решительно против». В другом опросе YouGov, опубликованном в среду, 61% общественности заявили, что считают причины атак США на Иран все еще «неясными».