Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Khamenei otasi Oliyo Rahbar Oyatulloh Ali Khamenei va bir qancha oila a'zolari AQSh va Isroil hujumlarida o‘ldirilganidan keyin birinchi marta rasmiy bayonot chiqardi. Press TV telekanali orqali o‘qilgan bayonotda Khamenei milliy birlikka chaqirdi va Eron dushmanlarini bosim ostiga olish uchun muhim global arteriya bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini yopiq saqlashni davom ettirayotganini e'lon qildi.
U, shuningdek, mintaqadagi barcha AQSh harbiy bazalari darhol yopilishi yoki hujumga uchraishi kerakligini ta'kidladi. Khamenei Eron qo‘shnilari bilan do‘stlikka ishonishini aytdi, lekin mintaqadagi AQSh bazalariga hujumlar davom etishini bildirdi. U Yaman va Iroqdagi qurolli guruhlar ham Islom inqilobiga yordam berishni istashini qo‘shimcha qildi.
Khamenei Eron harbiylariga mamlakat hujum ostida bo‘lganida uni bo‘linishdan saqlaganlari uchun minnatdorchilik bildirdi. U: "Mamlakatimiz bosim va hujum ostida bo‘lgan bir paytda jasur jangchilarga rahmat aytmoqchiman" dedi va Eron kurashni davom ettirishiga va'da berdi. Ali Khamenei 37 yil Eronni boshqargan va 28-fevralda Tehronda o‘ldirilgan edi.
Eronning Ekspertlar Assambleyasi yakshanba kuni uning o‘g‘lini voris etib tayinlashga kelishdi. Al Jazeera muxbiri Tohid Asadiyning Tehrondan xabar berishicha, yangi oliy rahbar Hormuz bo‘g‘ozini kuchaytirish vositasi sifatida ishlatishni va bu mojaroni kuchaytirishni maqsad qilgan. Asadiy shuni qo‘shimcha qildiki, Eron jamiyati Khameneining birlikka chaqirig‘iga qaramay, asosan dekabr va yanvardagi zo‘ravon namoyishlarni keltirib chiqargan iqtisodiy qiyinchiliklar tufayli uning tayinlanishi bo‘yicha bo‘linishda qolmoqda.
Yaqin Sharq tahlilchisi Zeydon Alkinaniyning aytishicha, qurolli qarshilikni diqqat markaziga qo‘yish oliy rahbarga "oddiy eronliklar uchun muhim bo‘lgan iqtisodiy islohotlar, davlat qurilishi va boshqa asosiy masalalar muhokamasidan" qochish imkonini berdi. Alkinaniy Khameneining bayonoti Eron prezidenti Masud Pezeshkianning chorshanba kuni ayrim shartlar bajarilsa, Eron urushni tugatishni ko‘rib chiqishi mumkinligini taklif qilgan bayonotiga zid ekanligini ta'kidladi.
Tahlilchi, shuningdek, Khamenei tomonidan o‘zi o‘qilmagan nutq yangi tayinlangan oliy rahbar davom etayotgan urushda jarohatlangan yoki hatto o‘ldirilgan degan mish-mishlarni bartaraf etishga unchalik yordam bermaganligini ta'kidladi. Alkinaniy: "Bu oliy rahbarning qonuniyligi va asosiy muammolar oldida mustahkam turish qobiliyati haqida ko‘p noaniqlik yaratadi" dedi. Khameneining so‘zlari, shuningdek, AQSh prezidenti Donald Trumpning Eron Vashington talablariga javob berishga tayyor rahbarni tanlashda Venesuela yo‘lidan boradi degan da'volariga mos kelmasligi mumkin.

Новый верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи сделал первое официальное заявление после убийства своего отца, Высшего руководителя аятоллы Али Хаменеи, и нескольких членов семьи в результате ударов США и Израиля в начале войны, охватившей большую часть Ближнего Востока. В заявлении, зачитанном на телеканале Press TV в четверг, Хаменеи призвал к национальному единству и заявил, что жизненно важная глобальная артерия — Ормузский пролив — останется закрытой для давления на врагов Ирана.
Он также подчеркнул, что все базы США в регионе должны быть немедленно закрыты или будут атакованы. Хаменеи заявил, что, хотя Иран верит в дружбу с соседями, атаки на базы США в регионе продолжатся. Он добавил, что вооруженные группы в Йемене "также выполнят работу", а группы в Ираке "хотят помочь" исламской революции.
Хаменеи поблагодарил иранские вооруженные силы, которые, по его словам, предотвратили доминирование или разделение страны, когда она подверглась нападению. Он сказал: "Я хочу поблагодарить храбрых бойцов, которые выполняют великую работу в то время, когда наша страна находится под давлением и атаками", и пообещал, что Иран продолжит борьбу. Али Хаменеи, правивший Ираном 37 лет, был убит в Тегеране 28 февраля.
Собрание экспертов Ирана в воскресенье достигло консенсуса о назначении его сына преемником. Корреспондент Al Jazeera Тохид Асади, сообщая из Тегерана, заявил, что новый верховный лидер указал, что будет использовать Ормузский пролив в качестве рычага и, возможно, усилит интенсивность этого конфликта. Асади добавил, что иранское общество остается разделенным по поводу назначения Моджтабы Хаменеи, несмотря на его призыв к единству, в основном из-за тех же экономических трудностей, которые спровоцировали жестокие протесты в декабре и январе.
Аналитик по Ближнему Востоку Зейдон Алькинани заявил, что акцент на вооруженном сопротивлении позволяет верховному лидеру избежать "обсуждений экономических реформ, государственного строительства и многих других фундаментальных вопросов, которые важны для обычных иранцев". Алькинани рассказал Al Jazeera, что заявление Хаменеи противоречит заявлению иранского президента Масуда Пезешкиана, который в среду предположил, что Иран рассмотрит возможность прекращения войны при выполнении определенных условий.
Аналитик также подчеркнул, что речь, которую не произносил и не читал сам Хаменеи, мало способствовала развеиванию слухов о том, что новоназначенный верховный лидер был ранен или даже убит в продолжающейся войне с США и Израилем. Алькинани сказал: "Это создает большую неопределенность в отношении легитимности и способности верховного лидера твердо стоять перед серьезными вызовами". Замечания Хаменеи также вряд ли найдут одобрение у президента США Дональда Трампа, который в последние дни утверждал, что Иран последует по пути Венесуэлы в выборе лидера, готового отвечать на требования Вашингтона.