Eron poytaxti Tehron aholisidan biri BBCga bergan intervyusida: "Biz ular yuqori martabali shaxslarni o'ldirishadi va rejim bir necha kun ichida qulaydi deb o'ylagan edik, lekin biz ikkinchi haftaga kirib qoldik va har kecha portlashlar tovushidan uyg'onaman", dedi. U dastlab urushni qo'llab-quvvatlagan, ammo uning noroziligi o'sib bormoqda.
Mamlakat rahbariyatiga qarshi bo'lgan ba'zi eronliklar uchun, dastlab siyosiy o'zgarishlarni tezlashtirishi mumkin deb umid qilingan urush endi og'riqli qayta baholashni majbur qilmoqda va ular mojaroning narxi oxir-oqibat har qanday siyosiy natijadan oshib ketishi mumkinmi deb shubhalana boshladilar. Biroq, boshqalari tashqi harbiy bosim tizimni zaiflashtirishning yagona real yo'li bo'lishi mumkin deb davom etishmoqda.
Ko'plab Isroil va Amerika rasmiylari kampaniyani asosan Eronning yadro va raketa qobiliyatlari va tahdidlarini pasaytirishga qaratilgan harakat sifatida ko'rsatdilar. Ammo ba'zilari, jumladan AQSh prezidenti Donald Tramp, yakuniy maqsad hukumat o'zgarishi bo'lishi mumkinligini ham bildirdi. Eronning ruhoniylik tuzumining ba'zi tanqidchilari uchun bu taklif dastlab tashqi bosim ushbu o'zgarishni sezilarli darajada tezlashtirishi mumkin degan umidlarni uyg'otdi.
Biroq, mamlakat ichidagi ba'zi eronliklar bilan suhbatlar hozirgi vaziyat ancha murakkab ekanligini ko'rsatmoqda. Urush boshlanganidan beri hukumat yana bir deyarli to'liq internetni o'chirib qo'yganligi sababli, jurnalistlar uchun Eron ichidagi odamlar bilan bog'lanish tobora qiyinlashmoqda. Aloqa cheklovlariga qaramay, BBC hukumatga qarshi bo'lgan va dastlab Islom Respublikasiga qarshi harbiy harakat g'oyasiga qarshi chiqmagan bir nechta eronliklar bilan gaplashishga muvaffaq bo'ldi, ayniqsa yana bir qo'zg'olon urinishi va butun mamlakat bo'ylab norozilik namoyishlari Islom Respublikasi tarixidagi eng o'limli norozilik namoyishlarini bostirishda bostirilgandan keyin.
BMTning Qochqinlar Agentligi (UNHCR) dastlabki baholashlarga ko'ra, davom etayotgan mojaro natijasida 600,000 dan bir milliongacha Eron uy xo'jaliklari hozirda Eron ichida vaqtincha ko'chirilganligini aytdi, bu 3,2 milliongacha odamni tashkil qiladi. Ushbu raqam dushmanliklar davom etar ekan, ko'tarilishda davom etishi mumkinligini aytdi, bu gumanitar ehtiyojlarda tashvishli o'sishni belgilamoqda.
31 yoshli muhandis Sama (ismi o'zgartirilgan) zarbalar haqidagi yangiliklarni birinchi eshitganida umid hissini his qilganini aytdi. U: "Yillar davomida norozilik bildirdik", dedi. "Har safar ular bizni jim qilishadi, o'ldirishadi. Zarbalar boshlanganda, men o'yladim, bu rejim omon qololmaydi". Sama AQSh-Isroil zarbalarida Eronning Oliy Rahbari Oyatulloh Ali Xomeneiy o'ldirilgani haqidagi xabarlar paydo bo'lganda, hatto oila va do'stlari bilan birga nishonlaganini aytdi.
Biroq, mojaroning ikkinchi haftasida u atrofidagi va ko'plab boshqalarning kayfiyati o'zgarganini aytdi. "Endi men ba'zilar qo'rqayotganini ko'ryapman va men biladigan odamlar o'zlarining mahallasi keyingi nishonga aylanishidan qo'rqishmoqda", dedi u. "Men endi uxlay olmayapman. Men portlashlar tovushidan yoki ular haqidagi kabuslardan uyg'onaman".
Shimoliy shahardagi 28 yoshli o'qituvchi Mina (ismi o'zgartirilgan) hukmron ruhoniylik tuzumiga chek qo'yilishini xohlayotganini, ammo urushning uzoq muddatli oqibatlaridan qo'rqishini aytdi. U: "Bu fanatik rejim bizga bu urushni olib keldi, men bilaman", dedi. "Ammo katta yong'inlarni ko'rganingizda va portlashlarni eshitganingizda, yosh bolalarni qo'rqib yig'layotganini ko'rganingizda, siz bu siz sevadigan va yashaydigan mamlakatni vayron qilishi mumkinmi deb o'ylay boshlaysiz".
31 yoshli do'konchi Ali (ismi o'zgartirilgan) yanvar oyidagi norozilik namoyishlari paytida jarohatlangan va u beqarorlik yoki ichki mojaro ehtimolidan xavotirlanayotganini aytdi. U: "Hamma 'hukumat o'zgarishi' haqida gapirishadi, go'yo bu oddiy kalit", dedi. "Lekin kuchni kim oladi? Agar ular rejimni qandaydir tarzda ag'darishga muvaffaq bo'lsalar ham, mamlakat tartibsizlikka tushib qolishining oldini nima oladi?"
27 yoshli grafik dizayner Fatima (ismi o'zgartirilgan) tashqi hujumlar ko'pincha hukumatning "dushman" haqidagi uzoq muddatli hikoyasini mustahkamlaydi, deb hisoblaydi. U: "Ular buni yaxshi ko'rishadi", dedi. "Endi ular aytishmoqda: 'Ko'ryapsizmi? Biz sizga barchasi dushmanning rejasi ekanligini aytgan edik.' Tanqid xiyonatga aylanmoqda va ular buni o'z xalqiga qarshi ishlatishmoqda".
Markaziy Isfahan shahridagi 40 yoshli muhandis Reza (ismi o'zgartirilgan) tashqi bosim nafaqat zarur, balki yagona amaliy yo'l deb hisoblaydi. U: "Odamlar o'zgarish ichkaridan kelishi kerak deyishadi - go'yo biz sinab ko'rmaganmiz", dedi. "Xudoga shukur, bu odamlar o'ldirilgan norozilik namoyishchilarining jasadlari bilan to'ldirilgan sumkalarini unutdilarmi? Bu atigi ikki oy oldin emasmi?"
Janubiy Xuziston viloyatidagi dasturiy ta'minot ishlab chiqaruvchi Milad (ismi o'zgartirilgan) hukumatning siyosati omon qolsa, hatto kattaroq vayronagarchilikka olib kelishi mumkinligidan qo'rqayotganini aytdi. U: "Bu odamlar bu fanatiklar hokimiyatda qolsa, tinchlik bo'ladi yoki biz ushbu urushda ko'rganimizdan ham kam vayronagarchilik bo'ladi deb o'ylashadimi?" dedi. "Ular 'tinchlik' davrida nima qilganlarini ko'ring: iqtisod yo'q, suv yo'q, ayollar uchun huquqlar yo'q, kelajak yo'q. Men bu zarbalarda o'lishni afzal ko'raman, shunchaki bizning mamlakatimizga buni qilganlar men bilan birga o'lsa".
Urush boshlanganidan keyin eronliklarga xabar yuborgan Trampning va'dalariga nisbatan shubhalar mavjud. U: "Biz tugatganimizda, hukumatingizni oling. Bu sizning olishingiz uchun bo'ladi. Bu ehtimol avlodlaringiz uchun yagona imkoniyatingiz bo'ladi", dedi. Yanvar oyidagi o'limga olib kelgan tuzumga qarshi norozilik namoyishlarida qatnashgan yosh eronlik Saeed (ismi o'zgartirilgan) endi chuqur shubha bilan qarayotganini aytdi. U: "Bu rejimga qarshi urushdan boshqa yo'l yo'q", dedi. "Lekin bu Tramp odami haqiqatan ham hukumat o'zgarishini qidiryaptimi? U ishni tugatishga jiddiymi? Men hatto endi bilmayapman. U har kuni har xil narsalarni aytadi".

Житель Тегерана в интервью BBC заявил: «Мы думали, что они убьют всех высших лиц, и режим рухнет за несколько дней, но мы уже на второй неделе, и каждую ночь я просыпаюсь от взрывов». Изначально он поддерживал войну, но его разочарование растёт.
Для некоторых иранцев, выступающих против руководства своей страны, война, которую они изначально надеялись ускорит политические изменения, теперь вынуждает к болезненной переоценке, и они начинают задаваться вопросом, может ли цена конфликта в конечном итоге перевесить любой политический исход. Однако другие по-прежнему утверждают, что внешнее военное давление может быть единственным реалистичным способом ослабить систему.
Многие израильские и американские официальные лица представили кампанию в основном как усилия по снижению ядерных и ракетных возможностей и угроз Ирана. Но некоторые, включая президента США Дональда Трампа, также намекнули, что конечной целью может быть смена режима. Для некоторых критиков иранского клерикального истеблишмента это предложение изначально породило надежды, что внешнее давление может значительно ускорить эти изменения.
Однако беседы с некоторыми иранцами внутри страны показывают, что картина теперь гораздо сложнее. С начала конфликта журналистам стало всё труднее связываться с людьми внутри Ирана, поскольку власти ввели ещё одно почти полное отключение интернета с 28 февраля. Несмотря на ограничения связи, BBC удалось поговорить с несколькими иранцами, выступающими против правительства и изначально не возражавшими против идеи военных действий против Исламской Республики, особенно после того, как ещё одна попытка восстания и общенациональные протесты были подавлены в ходе самого смертоносного подавления протестов в истории Исламской Республики.
Агентство ООН по делам беженцев (УВКБ) сообщает, что по предварительным оценкам, в результате продолжающегося конфликта от 600 000 до одного миллиона иранских домохозяйств в настоящее время временно перемещены внутри Ирана, что составляет до 3,2 миллиона человек. Оно заявило, что эта цифра, вероятно, будет продолжать расти по мере продолжения боевых действий, что свидетельствует о тревожной эскалации гуманитарных потребностей.
31-летний инженер Сама (имя изменено) сказала, что когда впервые появились новости об ударах, она почувствовала момент надежды. Она заявила: «Мы годами протестовали. Каждый раз они заставляют нас замолчать, убивают нас. Когда начались удары, я подумала, это то, что режим не переживёт». Сама сказала, что даже праздновала вместе с семьёй и друзьями, когда появились сообщения о том, что Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи был убит в ударах США и Израиля.
Но через две недели конфликта она говорит, что настроение вокруг неё и многих других изменилось. «Теперь я вижу, что некоторые напуганы, и люди, которых я знаю, задаются вопросом, будет ли их район следующей целью», — сказала она. «Я больше не могу спать. Я просыпаюсь либо от звука взрывов, либо из-за кошмаров о них».
28-летняя учительница Мина (имя изменено) из северного города заявила, что она всё ещё хочет положить конец правящему клерикальному истеблишменту, но боится долгосрочных последствий войны. Она сказала: «Этот фанатичный режим принёс нам эту войну, я знаю. Но когда видишь огромные пожары и слышишь взрывы, когда видишь маленьких детей, испуганных и плачущих, начинаешь думать о том, может ли это разрушить страну, которую ты любишь и в которой живёшь».
31-летний продавец Али (имя изменено), получивший травмы во время протестов в январе, сказал, что он беспокоится о возможности нестабильности или внутреннего конфликта. Он заявил: «Все говорят о 'смене режима', как будто это простой переключатель. Но кто возьмёт власть? Что помешает стране погрузиться в хаос, даже если им каким-то образом удастся свергнуть режим?»
27-летний графический дизайнер Фатима (имя изменено) считает, что внешние атаки часто усиливают давний нарратив правительства о «враге». Она сказала: «Им это нравится. Теперь они говорят: 'Видите? Мы же говорили, что это всё план врага'. Критика стала предательством, и они используют это против своего же народа». Она отметила, что присутствие парамилитарных сил на улицах существенно увеличилось с начала войны.
40-летний инженер Реза (имя изменено) из центрального города Исфахан заявил, что считает внешнее давление не только необходимым, но и единственным жизнеспособным путём. Он сказал: «Люди говорят, что изменения должны исходить изнутри — как будто мы не пытались. Ради Бога, эти люди забыли о кучах мешков с телами убитых протестующих? Разве это не было всего два месяца назад?»
Разработчик программного обеспечения Милад (имя изменено) из южной провинции Хузестан сказал, что он боится, что политика правительства может привести к ещё большему разрушению, если оно выживет. Он заявил: «Эти люди думают, что будет мир или даже меньше разрушений, чем то, что мы видим в этой войне, если эти фанатики останутся у власти? Посмотрите, что они делали во время 'мирного' времени: нет экономики, нет воды, нет прав для женщин, нет будущего. Я предпочёл бы умереть в этих ударах, лишь бы те, кто сделал это с нашей страной, умерли вместе со мной».
Даже среди тех, кто всё ещё поддерживает военные действия, некоторые сомневаются в обещаниях Трампа, который в послании иранцам после начала войны заявил: «Когда мы закончим, заберите своё правительство. Оно будет вашим, чтобы взять. Это, вероятно, будет ваш единственный шанс на поколения». Молодой иранец Саид (имя изменено), участвовавший в смертоносных антиистеблишментских протестах в январе, сказал, что теперь он глубоко скептичен. Он заявил: «Нет другого пути, кроме войны против этого режима. Но этот парень Трамп действительно всё ещё ищет смену режима? Он серьёзно настроен закончить дело? Я даже не знаю больше. Он говорит разные вещи каждый день».