AQSh Gʻaznachilik departamenti Rossiyaning neft va neft mahsulotlariga qoʻyilgan sanksiyalarni vaqtincha yumshatib, 30 kunlik litsenziya chiqardi. Bu litsenziya faqat 12 mart, Vashington vaqti bilan ertalab soat 00:01 dan oldin kemalarga yuklangan neftni sotishga ruxsat beradi, bu esa 11 aprelgacha amal qiladi.
Bu qaror AQSh-Isroilning Eron bilan urushi fonida energiya narxlarining keskin koʻtarilishi bilan bogʻliq. Eronning Hormuz boʻgʻozini toʻsib qoʻyishi dunyo neft taʼminotining beshdan bir qismini bozordan uzib qoʻydi, bu esa global narxlarni oshirishga olib keldi. Gʻaznachilik kotibi Skott Bessent bu chora Rossiyaga katta moliyaviy foyda keltirmasligini daʼvo qildi, ammo bu bayonot haqiqiy taʼsirni kam baholash sifatida tanqid qilinmoqda.
Bu AQSh siyosatidagi muhim oʻzgarishni anglatadi, chunki mart oyining boshida Hindistonni Rossiya neftini sotib olishga ruxsat beruvchi shunga oʻxshash 30 kunlik litsenziya chiqarilgan edi. Hindiston, dunyoning uchinchi yirik neft importchisi, AQSh prezidenti Donald Tramp bosimi ostida Rossiyadan neft sotib olishni toʻxtatganidan keyin, bir kun ichida 30 million barrel Rossiya neftini sotib olgani xabar qilingan.
CNBC maʼlumotlariga koʻra, 10 martga kelib, Rossiya nefti bilan yuklangan tankerlardagi neft hajmi fevral oxiridagi 132,9 million barreldan 118,3 million barrelga tushdi, bu neftning tez sotilayotganini koʻrsatadi. Tahlilchilar, Eron urushi nafaqat Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushidan diqqatni chalgʻitayotganini, balki Rossiyaning sanksiyalarga qaramay, energiya narxlarining oshishi orqali toʻgʻridan-toʻgʻri foyda olishi mumkinligini taʼkidlaydi.
Yevropa Kengashi raisi Antonio Kosta bu urushda hozircha faqat Rossiya gʻolib chiqqanini, chunki energiya narxlarining oshishi Rossiyaga Ukrainaga qarshi urushini moliyalashtirish uchun yangi resurslar berayotganini aytdi. Rossiya hukumati oʻz navbatida, Eron urushi tufayli Rossiya energiya resurslariga talabning sezilarli darajada oshganini eʼlon qildi, Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov Rossiyaning neft va gaz, shu jumladan suyuq tabiiy gaz boʻyicha ishonchli yetkazib beruvchi ekanligini taʼkidladi.

Министерство финансов США временно ослабило санкции на российскую нефть и нефтепродукты, выпустив лицензию сроком на 30 дней. Эта лицензия разрешает продажу нефти, которая была загружена на суда до 00:01 по вашингтонскому времени 12 марта, и действует до 11 апреля. Мера представлена как узконаправленная и краткосрочная, но её реальные последствия могут быть более значительными.
Данное решение связано с резким ростом цен на энергоносители на фоне войны США и Израиля с Ираном. Блокада Ормузского пролива Ираном остановила пятую часть мировых поставок нефти, что привело к скачку цен на глобальных рынках. Министр финансов Скотт Бессент заявил, что эта мера не принесёт существенной финансовой выгоды российскому правительству, однако такие утверждения подвергаются сомнению в контексте общего роста спроса на российские энергоресурсы.
Это знаменует собой значительный сдвиг в политике США, поскольку ранее, 5 марта, было выпущено аналогичное 30-дневное разрешение, позволяющее индийским НПЗ покупать российскую нефть, уже загруженную на танкеры. Индия, третий по величине импортёр нефти в мире, якобы под давлением президента США Дональда Трампа согласилась прекратить закупки российской нефти, но затем быстро приобрела 30 миллионов баррелей за один день.
По данным CNBC, к 10 марта объём российской нефти на танкерах снизился со 132,9 миллионов баррелей в конце февраля до 118,3 миллионов баррелей, что указывает на быструю реализацию грузов. Аналитики отмечают, что война с Ираном не только отвлекает глобальное внимание от войны России на Украине, но и может напрямую принести прибыль России за счёт роста цен на энергоносители, несмотря на санкции.
Президент Европейского совета Антониу Кошта заявил, что пока единственным победителем в этой войне является Россия, которая получает новые ресурсы для финансирования своей войны против Украины благодаря росту цен на энергоносители. Российские власти, в свою очередь, сообщили о значительном увеличении спроса на российские энергоресурсы в связи с войной в Иране, а представитель Кремля Дмитрий Песков подчеркнул, что Россия остаётся надёжным поставщиком нефти и газа.