AQSh va Isroilning Eron bilan urushi ikki haftaga yaqinlashar ekan, Eron, Isroil va AQSh rahbarlari keskin bayonotlar bilan chiqishdi. Urush minglab odamlarning hayotiga zomin bo‘ldi, moliya bozorlarini chayqatdi va neft narxlarini keskin oshirdi.
Eronning yangi Oliy Rahbari Mojtaba Xomayniy davlat televideniyasida o‘qilgan birinchi ommaviy bayonotida Hormuz bo‘g‘ozini yopishda davom etishga va‘da berdi, qo‘shni davlatlarga AQSh bazalarini yopishni taklif qildi, aks holda ular nishonga olinishi mumkinligini ogohlantirdi. U: "Men hammaga ishontiramanki, shahidlaringiz qonini o‘ch olishni unutmaymiz", dedi.
Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu AQSh va Isroilning Eron bombardimonini himoya qilib, bu kampaniya eronliklarga o‘z rahbariyatini ag‘darishga yordam berish uchun mo‘ljallanganligini aytdi. U: "Biz rejimni ag‘darish uchun optimal sharoitlarni yaratmoqdamiz, lekin men Eron xalqi rejimni ag‘darishini aniq aytolmayman — rejim ichkaridan ag‘dariladi", dedi va "Lekin biz albatta yordam bera olamiz va yordam bermoqdamiz", deb qo‘shimcha qildi.
AQSh Prezidenti Donald Trump AQSh va Isroil urushni allaqachon "yutgan" deb da‘vo qilib, yuqori neft narxlari "dunyodagi eng katta neft ishlab chiqaruvchi" sifatida AQShga foyda keltirishini ta‘kidladi, shu bilan birga Eronning yadro quroliga ega bo‘lishining oldini olish zarurligini qayd etdi. Trumpning bu bayonoti neft narxlari barrel uchun 100 dollar atrofida turgan va AQSh aksiyalari katta o‘zgarishlarga duchor bo‘lgan paytda keldi.
Urushning ikkinchi haftasida vaziyat keskinlashib, xalqaro hamjamiyat tinchlik o‘rnatishga chaqirishlarini kuchaytirdi, ammo AQSh va uning ittifoqchilari tomonidan urushni davom ettirishga bo‘lgan intilishlar iqtisodiy va insoniy qiyinchiliklarni keltirib chiqarmoqda.

По мере приближения войны США и Израиля с Ираном к двухнедельной отметке, лидеры Ирана, Израиля и Соединенных Штатов выступили с резкими заявлениями, даже несмотря на то, что конфликт унес тысячи жизней, потряс финансовые рынки и вызвал резкий рост цен на нефть.
Новый Верховный лидер Ирана Моджтаба Хаменей в своем первом публичном заявлении, зачитанном по государственному телевидению, пообещал сохранить закрытым Ормузский пролив и предупредил соседние страны о необходимости закрыть американские базы, иначе они рискуют стать мишенями. Он заявил: "Я заверяю всех, что мы не забудем отомстить за кровь ваших мучеников".
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху защитил авиаудары США и Израиля по Ирану, заявив, что эта кампания направлена на помощь иранцам в свержении их руководства. Он сказал: "Мы создаем оптимальные условия для свержения режима, но я не могу с полной уверенностью сказать, что народ Ирана свергнет режим — режим свергается изнутри", добавив: "Но мы определенно можем помочь и помогаем".
Президент США Дональд Трамп, как утверждается, заявил, что Соединенные Штаты и Израиль уже "выиграли" войну, и утверждал, что более высокие цены на нефть принесут пользу США как "крупнейшему производителю нефти в мире", одновременно подчеркивая необходимость предотвращения получения Ираном ядерного оружия. Заявление Трампа прозвучало на фоне цен на нефть около 100 долларов за баррель и серьезных потрясений на американских фондовых рынках.
На второй неделе конфликта ситуация обострилась, международное сообщество усилило призывы к установлению мира, но стремление американского режима и его союзников продолжать войну приводит к экономическим и гуманитарным трудностям.