Hindistonning Panjob shtatida sodir bo‘lgan yo‘l-transport hodisasi oqibatida halok bo‘lgan O‘zbekiston fuqarosining jasadi elchixona ko‘magida vatanga qaytarildi. Bu haqda “Dunyo” axborot agentligi xabar berdi. Hodisa 10-mart kuni Panjob shtatidagi Zirakpur shahrida yuz bergan, natijada T.M. ismli O‘zbekiston fuqarosi halok bo‘lgan.
O‘zbekistonning Hindistondagi elchixonasi ma’lumotiga ko‘ra, hodisa shaxsiy transport vositasi ishtirokida sodir bo‘lgan. Panjob shtati vakolatli huquqni muhofaza qiluvchi organlari tomonidan aybdorlarni aniqlash va javobgarlikka tortish maqsadida tergov-surishtiruv ishlari olib borilmoqda. Diplomatik vakolatxona marhumaning qarindoshlari bilan doimiy aloqada bo‘lib, ularga zarur konsullik-huquqiy yordam ko‘rsatmoqda.
Elchixona marhumaning yaqinlariga hamdardlik bildirib, uning jasadini O‘zbekistonga qaytarish bo‘yicha zarur chora-tadbirlarni amalga oshirgan. Shuningdek, yo‘l-transport hodisasi bo‘yicha tergov jarayoni ham nazoratga olingan. Diplomatik missiya chet eldagi o‘zbekistonliklarning huquq va manfaatlarini himoya qilish ustuvor vazifalardan biri ekanini ta’kidlab, Hindiston hududida murakkab vaziyatga tushib qolgan fuqarolarga konsullik va huquqiy yordam ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
O‘zbekistonning Hindistondagi elchixonasi bilan bog‘lanish uchun ma’lumotlar: manzil – EP40, Dr. S. Radhakrishnan Marg, Chanyakapuri, New Delhi, 110021; konsullik bo‘limi telefoni – +91 94994 85962; e-mail – Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.; Telegram bot – @consuluzbindia_bot. Eslatib o‘tamiz, 10-mart kuni Nyu Yorkda yuz bergan yo‘l-transport hodisasi oqibatida O‘zbekiston fuqarosi Nilufar Komilova ham halok bo‘ldi.
Avvalroq Rossiyaning Rostov viloyati Bataysk shahridagi uyda chiqqan yong‘in oqibatida voyaga yetmagan o‘zbekistonlik halok bo‘lgani xabar berilgandi. Uning hujjatlari yonib ketgani sabab jasadni vatanga qaytarishda muammo yuzaga kelgan, ammo bosh konsulxona ko‘magida marhumning jasadi Krasnodar-Toshkent reysi orqali O‘zbekistonga olib kelindi.

Тело гражданина Узбекистана, погибшего в результате дорожно-транспортного происшествия в индийском штате Пенджаб, было репатриировано на родину при содействии посольства. Об этом сообщает информационное агентство «Дунё». Инцидент произошел 10 марта в городе Зиракпур штата Пенджаб, в результате чего погиб гражданин Узбекистана Т.М.
По данным посольства Узбекистана в Индии, происшествие произошло с участием личного транспортного средства. Компетентные правоохранительные органы штата Пенджаб проводят следственно-розыскные мероприятия для установления виновных и привлечения их к ответственности. Дипломатическое представительство поддерживает постоянный контакт с родственниками покойного, оказывая им необходимую консульско-правовую помощь.
Посольство выразило соболезнования близким погибшего и осуществило необходимые меры по репатриации его тела в Узбекистан. Кроме того, процесс расследования дорожно-транспортного происшествия взят под контроль. Дипломатическая миссия подчеркнула, что защита прав и интересов узбекистанцев за рубежом является одним из приоритетных задач, и выразила готовность оказывать консульскую и правовую помощь гражданам, оказавшимся в сложной ситуации на территории Индии.
Контактная информация посольства Узбекистана в Индии: адрес – EP40, Dr. S. Radhakrishnan Marg, Chanyakapuri, New Delhi, 110021; телефон консульского отдела – +91 94994 85962; e-mail –
Ранее сообщалось о гибели несовершеннолетнего узбекистанца в результате пожара в доме в городе Батайск Ростовской области России. Из-за сгоревших документов возникли проблемы с репатриацией тела, но при содействии генерального консульства тело покойного было доставлено в Узбекистан рейсом Краснодар-Ташкент.