O'zbekistonda ob-havo issiqligi oshishi munosabati bilan, 16 martdan boshlab tabiiy gaz iste'moli uchun yozgi bazaviy norma – oyiga 100 kubometr kuchga kirdi. Bu norma 1 noyabrgacha amal qiladi, Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatida esa 1 oktyabrgacha davom etadi.
Mart oyi uchun hisob-kitoblar murakkabroq bo'lib, isitish mavsumida amal qilgan oylik 500 kubometrlik norma birinchi yarmi (1-15 mart) uchun 250 kubometrga, ikkinchi yarmi (16-31 mart) uchun esa yangi 100 kubometrlik norma asosida 50 kubometrga tenglashtirildi. Bu 50 kubometr gaz uchun aholi imtiyozli narxda – 1000 so'mdan to'laydi, oddiy tarif 1800 so'mni tashkil qiladi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti qarorlari asosida, ehtiyojmand oilalarga elektr energiyasi va tabiiy gazdan foydalanish uchun davlat tomonidan oylik kompensatsiya taqdim etiladi. Avval faqat qish mavsumida berilgan gaz kompensatsiyalari endi butun yil davomida to'lanadi, bu ijtimoiy qo'llab-quvvatlash tizimini kengaytirishni ko'rsatadi.
Hisob-kitoblar bilan bog'liq barcha savollar bo'yicha tushuntirishlar "Hududgazta'minot" AJ va uning hududiy filiallari tomonidan beriladi. Fuqarolar o'zlarining gaz iste'moli va to'lovlari haqida aniq ma'lumot olish uchun ushbu tashkilotlarga murojaat qilishlari mumkin.

В связи с потеплением в Узбекистане, с 16 марта начинает действовать летняя базовая норма потребления природного газа – 100 кубометров в месяц. Эта норма будет применяться до 1 ноября, а в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области – до 1 октября, что отражает сезонные изменения в энергопотреблении.
Расчёты за март имеют особенности: месячная базовая норма в 500 кубометров, действовавшая в отопительный период, пропорционально распределяется на первую половину месяца (1-15 марта) как 250 кубометров. Для второй половины месяца (16-31 марта) применяется новая норма в 100 кубометров, что даёт 50 кубометров по льготной цене в 1000 сумов, вместо обычного тарифа в 1800 сумов.
Согласно решениям президента, нуждающимся семьям предоставляется ежемесячная компенсация за использованные электроэнергию и природный газ. Ранее компенсации за газ выплачивались только в зимний период, но теперь они осуществляются круглый год, что расширяет социальную поддержку населения.
По всем вопросам, связанным с расчётами потребления газа, разъяснения предоставляются АО «Hududgazta’minot» и его территориальными филиалами. Граждане могут обращаться в эти организации для уточнения деталей по своим счетам и нормам потребления.