O‘zbekistonda 2026-yil mart oyida Ramazon hayiti va Navro‘z bayramlari tufayli ish haftasi besh kunlik bo‘lgan xodimlar to‘rt kun, olti kunlik ish haftasiga ega bo‘lganlar esa uch kun uzluksiz dam olish imkoniyatiga ega bo‘lishi kutilmoqda. Ramazon oyi 2026-yilda 19-fevralda boshlangan va Ramazon hayiti 20-mart, juma kuni nishonlanadi.
Navro‘z bayrami har yili 21-martda nishonlanadi va 2026-yilda bu sana shanba kuni to‘g‘ri keladi. Mehnat kodeksining 208-moddasiga ko‘ra, agar bayram kuni dam olish kuniga to‘g‘ri kelsa, dam olish kuni keyingi ish kuniga o‘tkaziladi. Shuning uchun, 21-mart bayrami tufayli dam olish kuni 23-mart, dushanbaga ko‘chiriladi, bu esa besh kunlik ish haftasidagi xodimlarga 20-martdan 23-martgacha bo‘lgan to‘rt kunlik uzluksiz dam olishni ta’minlaydi.
Olti kunlik ish haftasiga ega bo‘lgan xodimlar uchun dam olish kunlari 20, 21 va 22-mart kunlari bo‘lib, ular 23-mart, dushanba kuni ishga qaytishadi. Bu holatda ular uch kun uzluksiz dam olish imkoniyati yaratiladi.
Hozirgi vaqtda, agar Prezidentning Ramazon hayitini nishonlash to‘g‘risida alohida farmoni e’lon qilinsa, dam olish tartibi rasman qo‘shimcha ravishda aniqlanishi mumkin. Bu bayramlar mamlakatda an’anaviy ravishda keng nishonlanadi va ko‘plab oilalar uchun uzoqroq dam olish imkoniyatini beradi.

В Узбекистане в марте 2026 года благодаря праздникам Рамазан хаит и Навруз работники с пятидневной рабочей неделей смогут отдыхать четыре дня подряд, а с шестидневной рабочей неделей — три дня. Месяц Рамазан в 2026 году начался 19 февраля, и ожидается, что праздник Рамазан хаит выпадет на пятницу, 20 марта.
Праздник Навруз ежегодно отмечается 21 марта, и в 2026 году эта дата приходится на субботу. Согласно статье 208 Трудового кодекса, если нерабочий праздничный день совпадает с выходным, выходной день переносится на следующий рабочий день. Таким образом, из-за праздника 21 марта выходной день переносится на понедельник, 23 марта, что создаёт для работников с пятидневной неделей непрерывные выходные с 20 по 23 марта.
Для работников с шестидневной рабочей неделей выходные дни приходятся на 20, 21 и 22 марта, а понедельник, 23 марта, остаётся рабочим днём. Это обеспечивает им трёхдневный непрерывный отдых.
В настоящее время, если будет объявлен отдельный указ президента о праздновании Рамазан хаита, порядок выходных может быть официально уточнён дополнительно. Эти праздники традиционно широко отмечаются в стране и предоставляют многим семьям возможность более длительного отдыха.