O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Chorshanba kuni Samarqand viloyatiga ikki kunlik rasmiy tashrifni boshlaydi, deya xabar berdi prezident matbuot xizmati. Bu tashrif davomida davlat rahbari viloyatning turli hududlariga borib, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, sanoat, qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa sohalardagi loyihalar bilan yaqindan tanishadi.
Tashrifning asosiy maqsadlaridan biri yangi loyihalarni ishga tushirish va mavjud ishlarni tekshirishdir. Prezident Samarqand viloyatidagi iqtisodiy rivojlanishni rag‘batlantirish, infratuzilmani yaxshilash va aholi turmush darajasini oshirishga qaratilgan amaliy chora-tadbirlarni ko‘rib chiqadi. Bu orqali viloyatning iqtisodiy salohiyatini oshirish va mintaqaviy rivojlanish strategiyasini amalga oshirish rejalashtirilgan.
Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha navbatdagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazadi. Ushbu yig‘ilishda viloyat rahbariyati, mahalliy hokimiyat vakillari va iqtisodiyot sohasidagi mutaxassislar ishtirok etib, rivojlanish dasturlari, investitsiya loyihalari va ijtimoiy masalalar muhokama qilinadi. Prezidentning bu tashrifi viloyatning kelajakdagi yo‘nalishlarini belgilash va amaliy natijalarga erishish uchun muhim ahamiyatga ega.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев начинает двухдневный официальный визит в Самаркандскую область в среду, как сообщила пресс-служба главы государства. В ходе визита руководитель посетит различные районы области, чтобы ознакомиться с текущими строительными работами, проектами в промышленности, сельском хозяйстве, туризме и других сферах.
Одной из ключевых целей визита является запуск новых проектов и проверка существующих работ. Президент рассмотрит практические меры, направленные на стимулирование экономического развития Самаркандской области, улучшение инфраструктуры и повышение уровня жизни населения. Это запланировано для усиления экономического потенциала региона и реализации стратегии регионального развития.
Кроме того, Шавкат Мирзиёев проведет совещание по очередным приоритетным задачам социально-экономического развития Самаркандской области. В совещании примут участие руководство области, представители местных властей и эксперты в экономической сфере, где будут обсуждаться программы развития, инвестиционные проекты и социальные вопросы. Этот визит президента имеет важное значение для определения будущих направлений области и достижения практических результатов.