O'zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Minglab e'tiqodlilar 20-mart kuni ertalab Ramazon Hayiti munosabati bilan o'tkazilgan bayram namoziga tashrif buyurishdi. Namozning asosiy joylaridan biri Samarqand viloyatida yaqinda ochilgan Imom Buxoriy memorial majmuasi bo'ldi.
Namoz muftiy Nuriddin Xaliknazarov rahbarligida o'tkazilib, mamlakatning barcha hududlaridan imomlar, ulamolar va e'tiqodlilarni birlashtirdi. Muftiy o'z so'zlarida, bu yilgi muqaddas Ramazon oyi rahm-shafqat, birlik va yaxshi amallar ruhida o'tganini ta'kidladi.
U yangi majmua nafaqat ibodat joyi, balki bilim, ma'naviyat va ma'rifat markazi, ayniqsa yoshlar uchun, bo'lishini alohida ta'kidladi. Namoz davomida mamlakat tinchligi, farovonligi va taraqqiyoti uchun duo qilinib, bayram munosabati bilan butun viloyat bo'ylab xayriya tadbirlari va bayramona marosimlar o'tkazildi, bu birlik va quvonch atmosferasini yaratdi.
Eslatib o'tamiz, bundan oldin O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Payariq tumanidagi qayta qurilgan Imom Buxoriy memorial majmuasiga tashrif buyurgan edi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Тысячи верующих посетили праздничный намаз по случаю Рамазан Хайита утром 20 марта. Одним из главных мест молитвы стал недавно открытый мемориальный комплекс Имама Бухари в Самаркандской области.
Намаз прошел под руководством муфтия Нуриддина Халикназарова, объединив имамов, улемов и верующих со всех регионов страны. В своей речи муфтий отметил, что священный месяц Рамазан в этом году прошел в духе милосердия, единства и благих дел.
Он подчеркнул, что новый комплекс станет не только местом поклонения, но и центром знаний, духовности и просвещения, особенно для молодежи. Во время намаза были прочитаны молитвы за мир, благополучие и процветание страны, а в честь праздника по всей области проходят благотворительные акции и праздничные мероприятия, создавая атмосферу единства и радости.
Напомним, накануне президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил реконструированный мемориальный комплекс Имама Бухари в Пайарыкском районе.