O‘zbekistonning Jizzax viloyatida birinchi atom elektr stansiyasini qurish respublikaning energiya mustaqilligiga erishishda muhim omil bo‘lishi kutilmoqda. Prezident maslahatchisi o‘rinbosari Rahim Hakimovning Rossiya bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 34 yilligiga bag‘ishlangan hisobotiga ko‘ra, ob’ektning ishga tushirilishi yiliga 3,6 milliard kubometr tabiiy gazni tejash imkonini beradi.
Davlat korporatsiyasi “Rosatom” hamkorligida amalga oshirilayotgan ushbu yirik loyiha mamlakat ichki elektr energiyasiga bo‘lgan talabning 15 foizini qoplashi rejalashtirilgan. Bu esa mamlakat energiya balansini diversifikatsiya qilish, qazib olinadigan yoqilg‘iga bo‘lgan qaramlikni kamaytirish va atmosferaga uglerod dioksidi chiqindilarini sezilarli darajada qisqartirish imkonini beradi.
Hozirgi vaqtda Farish tumanidagi maydonda tayyorgarlik ishlari faol olib borilmoqda. Mutaxassislar qurilishning eng muhim bosqichi – “birinchi beton” quyish uchun zarur infratuzilmani tayyorlamoqda. Loyiha shu jihatdan o‘ziga xoski, O‘zbekiston Rossiya loyihasi asosida kichik quvvatli atom stansiyasini qurish bo‘yicha eksport shartnomasini imzolagan birinchi davlatga aylandi.
2025 yilda imzolangan qo‘shimcha kelishuvga ko‘ra, energiya majmuasi kombinatsiyalangan bo‘ladi. U ikki kuchli energoblokdan (VVER-1000 “3+” avlod reaktorlari asosida) va har biri 55 MVt quvvatga ega bo‘lgan ikkita kichik energoblokdan (RITM-200N reaktorlari) iborat bo‘ladi. Bunday yondashuv energiya tizimining moslashuvchanligini va ham sanoat gigantlari, ham chekka aholi punktlarining barqaror energiya bilan ta’minlanishini kafolatlaydi.
Shuni eslatib o‘tamizki, Rossiya va O‘zbekiston tinch atom sohasida ham keng qamrovli hamkorlik dasturini amalga oshirayotgan. 2024 yil may oyida tomonlar Jizzax viloyatida reaktorli kichik quvvatli atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha shartnoma imzolagan. Bu loyiha dunyoda kichik quvvatli atom elektr stansiyasini qurish bo‘yicha birinchi eksport shartnomasiga aylandi. Shu bilan birga, mamlakatda Rossiya dizaynidagi katta quvvatli energobloklarni qurish imkoniyati o‘rganilmoqda.
Bundan tashqari, “TVEL” AJ va O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Yadro fizikasi instituti tadqiqot reaktori uchun yadro yoqilg‘isi yetkazib berish sohasida hamkorlik qilmoqda. 2019 yildan buyon Toshkent shahrida “MIFI” Milliy tadqiqot yadro universitetining filiali faoliyat yuritib, atom sanoati uchun mutaxassislar tayyorlanmoqda.

Строительство первой в стране атомной электростанции в Джизакской области Узбекистана должно стать ключевым фактором в достижении энергетической независимости республики. Согласно докладу заместителя советника президента Рахима Хакимова, подготовленному к 34-летию установления дипломатических отношений с Россией, ввод объекта в эксплуатацию позволит ежегодно экономить около 3,6 миллиарда кубометров природного газа.
Реализация этого масштабного проекта, осуществляемого в партнерстве с госкорпорацией «Росатом», призвана покрыть до 15% внутреннего спроса на электроэнергию. Это позволит существенно диверсифицировать структуру энергобаланса страны, снизив зависимость от ископаемого топлива и сократив выбросы углекислого газа в атмосферу.
В настоящее время на площадке в Фаришском районе уже активно ведутся подготовительные работы. Специалисты подготавливают инфраструктуру, необходимую для перехода к важнейшему этапу строительства — заливке «первого бетона». Проект уникален тем, что Узбекистан стал первой страной, подписавшей экспортный контракт на строительство атомной станции малой мощности по российскому проекту.
Согласно дополнительному соглашению, подписанному в 2025 году, энергетический комплекс будет комбинированным. Он будет включать два мощных энергоблока на базе реакторов ВВЭР-1000 поколения «3+» и два малых энергоблока с реакторами РИТМ-200Н мощностью 55 МВт каждый. Такой подход обеспечит гибкость энергосистемы и стабильное снабжение как промышленных гигантов, так и отдаленных населенных пунктов.
Напомним, что Россия и Узбекистан также реализуют комплексную программу сотрудничества в области мирного атома. В мае 2024 года стороны подписали контракт на строительство атомной электростанции малой мощности с реакторами в Джизакской области. Этот проект стал первым в мире экспортным контрактом на сооружение атомной электростанции малой мощности. Параллельно прорабатывается возможность строительства в стране энергоблоков большой мощности российского дизайна.
Кроме того, АО «ТВЭЛ» и Институт ядерной физики Академии наук Узбекистана сотрудничают в сфере поставок ядерного топлива для исследовательского реактора. С 2019 года в Ташкенте также действует филиал Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ», где ведется подготовка специалистов для атомной отрасли.