Toshkent shahridagi InterContinental Toshkent mehmonxonasida "Italiya – Markaziy Osiyo (C5) + Ozarbayjon" nomli vakolatlangan biznes-forumi ishini boshladi. Ushbu tadbir barqaror agroekotizimlar uchun innovatsiyalar, regenerativ qishloq xo‘jaligi va raqamlashtirishga bag‘ishlanib, mintaqadagi qishloq xo‘jaligi vazirlari va yetakchi mutaxassislarni o‘zaro o‘rtoqlashuv va o‘zaro hamkorlik yo‘llarini izlash uchun bitta platformada to‘pladi.
Forum ishida Italiyaning qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat suvereniteti va o‘rmon xo‘jaligi vaziri Franchesko Lollobridjida, Ozarbayjonning qishloq xo‘jaligi vaziri Majnun Mamadov, shuningdek, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston va Turkmanistonning tegishli idoralari rahbarlari o‘rinbosarlari ishtirok etmoqda. Ishtirokchilar ilg‘or agrotexnologiyalarni joriy etish, yer va suv resurslaridan oqilona foydalanish, shuningdek, sohani raqamli transformatsiyasini tezlashtirish masalalarini muhokama qilmoqda.
Marosimni ochishda O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi vaziri Ibrohim Abdurahmonov uchrashuv yangi hamkorlik bosqichini ramziylashtirishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, zamonaviy dunyoda qishloq xo‘jaligi oddiy ishlab chiqarish emas – bugun bu innovatsiyalar va moslashuvchanlik sohasidir. Vazir fermerlarni texnologiyalar orqali qo‘llab-quvvatlash va suv tejash tamoyillarini qat’iy rioya qilgan holda barqaror daromad manbalarini yaratish zarurligini ta’kidladi.
Nutqlar davomida Italiya, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ozarbayjon delegatsiyalari vakillari faqat tajriba almashish va investitsiyalarni jalb qilish orqali barqaror agroekotizimlarni shakllantirish mumkinligi haqida fikr bildirdilar. Maxsus e’tibor qishloq xo‘jaligi sektorini iqlim o‘zgarishlariga moslashtirishga imkon beruvchi yechimlarga qaratildi. Mamlakatlarning qo‘shma sa’y-harakatlari butun mintaqada oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.
Biznes-uychrashuvning yakuni biznes-forumning yakuniy kommunikeni qabul qilinishi bo‘ldi. Hujjat erishilgan kelishuvlarni mustahkamlaydi va agropishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqish uchun aniq qadamlar belgilaydi. O‘zbekiston qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish va mintaqa qishloq xo‘jaligiga italyan texnologiyalarini joriy etishda faol sherik sifatida ishtirok etishga tayyorligini tasdiqladi.

В столичном отеле InterContinental Tashkent начал работу представительный бизнес-форум «Италия – Центральная Азия (C5) + Азербайджан». Мероприятие, посвященное инновациям для устойчивых агроэкосистем, регенеративному сельскому хозяйству и цифровизации, собрало на одной площадке министров сельского хозяйства и ведущих экспертов региона для поиска ответов на глобальные вызовы продовольственной безопасности.
В работе форума принимают участие министр сельского хозяйства, продовольственного суверенитета и лесного хозяйства Италии Франческо Лоллобриджида, министр сельского хозяйства Азербайджана Меджнун Мамедов, а также заместители глав профильных ведомств Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана и Туркменистана. Участники обсуждают внедрение передовых агротехнологий, рациональное использование земельных и водных ресурсов, а также ускорение цифровой трансформации отрасли.
Открывая церемонию, министр сельского хозяйства Узбекистана Иброхим Абдурахмонов подчеркнул, что встреча символизирует новый этап сотрудничества. По его словам, в современном мире сельское хозяйство перестало быть просто производством — сегодня это сфера инноваций и адаптивности. Министр отметил необходимость поддержки фермеров через технологии и создания устойчивых источников дохода при строгом соблюдении принципов водосбережения.
В ходе выступлений представители делегаций Италии, стран Центральной Азии и Азербайджана сошлись во мнении, что только через обмен опытом и привлечение инвестиций можно сформировать устойчивые агроэкосистемы. Особое внимание было уделено решениям, позволяющим аграрному сектору адаптироваться к изменениям климата. Совместные усилия стран направлены на обеспечение продовольственной безопасности во всем регионе.
Итогом деловой встречи стало принятие финального коммюнике бизнес-форума. Документ закрепляет достигнутые договоренности и определяет конкретные шаги по выведению сотрудничества в агропродовольственной сфере на качественно новый уровень. Узбекистан подтвердил свою готовность выступать активным партнером в реализации совместных инвестиционных проектов и внедрении итальянских технологий в сельское хозяйство региона.