FIFA Jahon Chempionati 2026 11-iyun kuni boshlanadi va butun dunyo boʻylab saralash bosqichlarida soʻnggi oʻrinlar uchun qattiq kurash olib borilmoqda. UEFA, Yevropaning soʻnggi toʻrtta yoʻllanmasini aniqlash uchun kontinental pley-off yoʻnalishini yakunlashga tayyorlanmoqda. Shundan soʻng, FIFAning Interkontinental Pley-off Turniri dunyoning boshqa qitʼalaridan eng yaxshi natijalarni koʻrsatmagan ikki jamoaga soʻnggi imkoniyatni taqdim etadi.
Yevropada Jahon Chempionatiga 16 ta jamoa yoʻllanma oladi, bu boshqa qitʼalarga qaraganda koʻproq. Hozirda, UEFA saralash bosqichida guruh bosqichida ikkinchi oʻrinni egallagan 12 ta jamoa va UEFA Millatlar Ligasidagi natijalari asosida tanlangan 4 ta jamoa qatnashayotgan 16 ta jamoa qolgan toʻrtta yoʻllanma uchun kurashmoqda. Ushbu jamoalar toʻrtta yoʻnalishga (A, B, C, D) boʻlingan boʻlib, har bir yoʻnalish gʻolibi Jahon Chempionatiga yoʻllanma oladi. Birinchi bosqichdagi yarim final oʻyinlari 27-mart kuni, ikkinchi bosqichdagi final oʻyinlari esa 31-mart kuni boʻlib oʻtadi, ular bitta oʻyin asosida oʻtkaziladi.
Italiya, toʻrt karra chempion boʻlib, allaqachon saralangan jamoalar qatorida emas va ketma-ket uchinchi marta Jahon Chempionatiga chiqa olmaslik xavfi ostida. Italiya futbolining pasayishi, ayniqsa Serie A ligasining Yevropa musobaqalarida raqobatbardosh boʻla olmasligi, bu muvaffaqiyatsizlik bilan yanada koʻzga tashlanadi. Murabbiy Gennaro Gattuso: "Asabiyat borligini inkor etib boʻlmaydi. Qon tomirlarida qon oqmaydigan odamgina buni his qilmaydi," deb taʼkidladi.
Interkontinental pley-off turniri boshqa formatga ega boʻlib, FIFA uni oddiygina Pley-off Turniri deb ataydi. Oltita jamoa (CONCACAFdan Yamayka va Surinam, Osiyodan Iroq, Afrikadan Kongo Demokratik Respublikasi, Janubiy Amerikadan Boliviya va Okeaniyadan Yangi Kaledoniya) ishtirok etadi, ulardan ikkitasi Jahon Chempionatiga yoʻllanma oladi. Bu bosqich Yevropa pley-offlaridan keyin boʻlib oʻtadi va 2026-yilgi musobaqaning soʻnggi saralash bosqichini belgilaydi.

Чемпионат мира по футболу 2026 стартует 11 июня, и по всему миру в отборочных турнирах идёт ожесточённая борьба за последние путёвки. УЕФА готовится завершить свой континентальный плей-офф, чтобы определить четыре оставшихся европейских места. После этого Межконтинентальный плей-оффный турнир ФИФА предоставит последний шанс двум лучшим командам из других континентов, не прошедшим квалификацию.
Европа будет представлена на Чемпионате мира 16 командами, что больше, чем с любого другого континента. В настоящее время 16 европейских команд, включая 12 занявших вторые места в групповом этапе отбора и 4 отобранных по результатам Лиги наций УЕФА, борются за оставшиеся четыре путёвки. Эти команды разделены на четыре пути (A, B, C, D), и победитель каждого пути получит путёвку на Чемпионат мира. Полуфинальные матчи первого раунда состоятся 27 марта, а финальные матчи второго раунда — 31 марта, все они проводятся в один матч.
Италия, четырёхкратный чемпион, не входит в число уже квалифицировавшихся команд и рискует пропустить Чемпионат мира в третий раз подряд. Упадок итальянского футбола, особенно отставание Серии А в европейских клубных соревнованиях, может быть подчёркнут этой неудачей. Тренер Дженаро Гаттусо заявил: «Нельзя отрицать, что есть нервозность. Только у кого нет крови в жилах, тот не чувствует этого».
Межконтинентальный плей-офф имеет другой формат и называется ФИФА просто Плей-оффным турниром. В нём участвуют шесть команд: по две из КОНКАКАФ (Ямайка, Суринам) и по одной из Азии (Ирак), Африки (ДР Конго), Южной Америки (Боливия) и Океании (Новая Каледония), из которых две пройдут квалификацию. Этот этап состоится после европейских плей-офф и определит последних участников Чемпионата мира 2026.