O‘zbekistonning Maktabgacha va Maktab Ta’limi Vaziri E’zoza Karimova, YUNESKOning Parijdagi shtab-kvartirasida “Global Ta’lim Monitoringi 2026 (GEM)” doirasida bir qator muhim xalqaro uchrashuvlar o‘tkazdi. Uchrashuvlar ta’limni raqamlashtirish, sun’iy intellektni joriy etish va qo‘shma ta’lim yo‘l xaritalarini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan edi.
Tashrifning asosiy bosqichlaridan biri YUNESKOning Ta’lim bo‘yicha Bosh direktori o‘rinbosari Stefania Jannini bilan Toshkentda YUNESKOning II toifadagi Markazini ochish yo‘l xaritasi bo‘yicha muzokaralar bo‘ldi. Tomonlar ekspertlar missiyasini yuborish, xalqaro konferensiya o‘tkazish va qo‘shma tajriba loyihalarini boshlash imkoniyatlarini muhokama qildi.
Xitoy Ta’lim Vaziri Xua Jinpin bilan suhbatda texnologik rivojlanishga e’tibor qaratildi. Tomonlar sun’iy intellekt sohasida hamkorlik memorandumi tayyorlash, maktablar va o‘quvchilar o‘rtasida almashinuv dasturlarini tashkil etish, shuningdek, pedagogik kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish bo‘yicha birgalikdagi ishlarni muhokama qildi.
Mintaqaviy hamkorlik Turkmaniston va Ozarbayjon hamkasblari bilan muhokama qilindi. Turkmaniston Ta’lim Vaziri Jummamurat Gurbangeldiyev bilan olimpiadalar o‘tkazish bo‘yicha tajriba almashish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Ozarbayjonning Fan va Ta’lim vaziri o‘rinbosari Hasan Hasanli bilan STEM-ta’limi va o‘qituvchilar almashinuvini rivojlantirish rejalari kelishilgan. Uchrashuv natijasida 2027–2030 yillar uchun munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida “Yo‘l xaritasi” tayyorlash qarori qabul qilindi.
Arab dunyosi bilan hamkorlik istiqbollari Saudiya Arabistoni Rejalashtirish vaziri o‘rinbosari Saad bin Abdul Gani al-G‘amdi bilan uchrashuvda ko‘rib chiqildi. Tomonlar kelajakda aniq amalga oshirish mexanizmlarini oladigan qo‘shma tajriba almashinuv dasturini boshlash tashabbusini qo‘llab-quvvatladi. Barcha taklif etilgan tashabbuslar O‘zbekiston ta’lim tizimini global intellektual makonga integratsiya qilishga qaratilgan.

Министр дошкольного и школьного образования Узбекистана Эъзоза Каримова провела серию важных международных встреч в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже в рамках мероприятий «Глобального мониторинга образования 2026 (GEM)». Переговоры были направлены на укрепление партнерства в сфере цифровизации обучения, внедрения искусственного интеллекта и реализации совместных образовательных дорожных карт.
Одним из ключевых этапов визита стало обсуждение с заместителем Генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования Стефанией Джаннини дорожной карты по запуску в Ташкенте Центра ЮНЕСКО II категории. Стороны рассмотрели возможность направления миссии экспертов, проведения международной конференции и запуска совместных пилотных проектов, что подчеркивает растущую роль Узбекистана в глобальной образовательной повестке.
В ходе диалога с министром образования КНР Хуаем Цзиньпином акцент был сделан на технологическом развитии. Обсуждались подготовка меморандума о сотрудничестве в области искусственного интеллекта, организация программ обмена между школами и учащимися двух стран, а также совместная работа по подготовке и повышению квалификации педагогических кадров, что может способствовать модернизации образовательной системы Узбекистана.
Региональное сотрудничество обсуждалось с коллегами из Туркменистана и Азербайджана. С министром образования Туркменистана Джуммамыратом Гурбангельдиевым достигнута договоренность об обмене опытом в проведении олимпиад. С заместителем министра науки и образования Азербайджана Хасаном Хасанли согласованы планы по развитию STEM-образования и учительского обмена. Итогом встречи стало решение о подготовке «Дорожной карты» на 2027–2030 годы для вывода отношений на новый уровень, что отражает стремление к углублению региональных связей.
Перспективы взаимодействия с арабским миром были затронуты на встрече с заместителем министра планирования Саудовской Аравии Саадом бин Абдул Гани аль-Гамди. Стороны поддержали инициативу по запуску совместной программы обмена опытом, которая в будущем получит конкретные механизмы реализации. Все представленные инициативы направлены на интеграцию образовательной системы Узбекистана в мировое интеллектуальное пространство, хотя их практическая эффективность и долгосрочное влияние остаются под вопросом.