Toshkent shahar hokimligi poytaxtning markaziy qismidagi Amir Temur maydonchasini modernizatsiya qilish bo'yicha jamoatchilik va arxitektura sohasidagi mutaxassislarning takliflarini o'rganib chiqdi. Hokimiyat vakillari aytishicha, yer usti piyodalar o'tish joylarini yaratish va piyodalar zonalarini kengaytirish bo'yicha takliflar shaharning keyingi rivojlanish loyihalarini ishlab chiqishda hisobga olinadi, ammo hozirgi vaqtda ob'ektda olib borilayotgan ishlar faqat kosmetik xarakterga ega.
Maydonchaning kelajagi haqidagi munozaralar Toshkent markazida keng ko'lamli ishlar e'lon qilingandan keyin boshlandi. Mutaxassislar bu paytdan foydalanib, piyodalar infratuzilmasini tubdan yaxshilash, shu jumladan yo'l qismini qisqartirish va yangi jamoat maydonlarini shakllantirishni taklif qilishdi. Shahar hokimligi rasmiy javobida zamonaviy rejalashtirish standartlariga sodiqligini tasdiqlab, ekspertlarning takliflari ushbu joyni keyingi modernizatsiya bosqichlari uchun asos bo'lishini ta'kidladi.
Shu bilan birga, hokimlik tushuntirish kiritdi: maydoncha 7 aprelgacha yopilganligi sababli olib borilayotgan ishlar Amir Temurning 690 yilligini nishonlashga bag'ishlangan. Ular yo'lqoplamalarni qisman yangilash, sug'orish tizimlarini ta'mirlash va muhandislik kommunikatsiyalarini almashtirishni o'z ichiga oladi. Shaharsozlar tomonidan taklif qilingan o'zgarishlarni hisobga olgan holda chuqur rekonstruksiya esa keyingi bosqich masalasidir, uning loyihalari alohida ravishda jamoatchilikka taqdim etiladi.
Eslatib o'tamiz, hozirgi obodonlashtirish ishlari davomida metrodan to'g'ridan-to'g'ri maydonchaga chiqish joylari bloklangan.

Администрация города Ташкента изучила инициативы общественности и экспертов в области архитектуры по модернизации сквера имени Амира Темура в центре столицы. В хокимияте заявили, что предложения по созданию наземных переходов и расширению пешеходных зон будут учтены при разработке проектов дальнейшего обновления города, однако текущие работы на объекте носят исключительно косметический характер.
Дискуссия вокруг будущего сквера развернулась после анонса масштабных работ в сердце Ташкента. Специалисты предложили использовать этот момент для радикального улучшения пешеходной инфраструктуры, включая сокращение проезжей части и формирование новых общественных пространств. В официальном ответе городские власти подтвердили приверженность современным стандартам планирования, отметив, что инициативы экспертов станут базой для последующих этапов модернизации локации.
При этом в хокимияте внесли уточнение: работы, из-за которых сквер закрыт до 7 апреля, приурочены к празднованию 690-летия Амира Темура. Они включают частичное обновление покрытия дорожек, ремонт поливных систем и замену инженерных коммуникаций. Глубокая же реконструкция с учетом предложенных урбанистами изменений — это вопрос следующего этапа, проекты которого будут представлены общественности отдельно.
Напомним, что на время проведения текущего благоустройства выходы из метро непосредственно в сквер заблокированы.