25-mart kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Toshkentda Xalqaro Raqamli Texnologiyalar Markazi (Enterprise Uzbekistan brendi ostida) va Xalqaro Moliya Markazini tashkil etish loyihalari taqdim etildi. Raqamli texnologiyalar markazi uchun 2100-yilgacha amal qiladigan maxsus huquqiy rejim joriy etilishi, unda tartibga solish “qumdoni” doirasida yangi yechimlarni sinovdan o‘tkazish, xorijiy valyutada ish haqi to‘lash, xalqaro mehnat standartlari va bulutli texnologiyalarni qo‘llash imkoniyatlari yaratilishi rejalashtirilmoqda.
Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekosning ma’lum qilishicha, markazni ishga tushirish uchun alohida qonun loyihasi tayyorlangan. Uning so‘zlariga ko‘ra, amaldagi qonunchilik IT biznes xususiyatlarini hisobga olmaydi, masalan, Yevropa davlatlarida mehnat munosabatlari loyiha asosida bo‘lgani holda, O‘zbekistonda esa tashkiliy-huquqiy shakllar startaplar uchun mos kelmasligi muammo hisoblanadi. Pekos ta’kidlaganidek, IT sohasida startaplar qiymati an’anaviy aktivlar emas, balki innovatsion g‘oya asosida baholanadi, bu esa mavjud huquqiy tizimda qiyinchiliklar tug‘diradi.
Markazning asosiy maqsadi O‘zbekistonda xalqaro IT kompaniyalari uchun jozibador va raqobatbardosh muhit yaratish, infratuzilmani rivojlantirish va jahon bozoriga mo‘ljallangan mahsulotlarni ishlab chiqish imkoniyatini ta’minlashdan iborat. 2030-yilgacha markaz orqali 1 mingga yaqin kompaniyani jalb qilish, 300 mingdan ortiq ish o‘rni yaratish va 5 milliard dollarlik eksport salohiyatiga erishish rejalashtirilmoqda. Qonun ma’qullangach, yil oxirigacha markazni ishga tushirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratilishi kutilmoqda.
Adliya vaziri Akbar Toshqulov parallel ravishda Xalqaro Moliya Markazini tashkil etish masalasi ishlab chiqilayotganini ma’lum qildi. Uning aytishicha, markazning asosiy vazifasi xalqaro moliyaviy tizimga integratsiya bo‘lib, 2030-yilga kelib iqtisodiyotga qo‘shimcha 20-25 milliard dollar jalb qilish, YaIMning yillik 1 foizgacha o‘sishini ta’minlash, 15 ming yangi ish o‘rni yaratish va 10 ming mutaxassisning kasbiy rivojlanishiga ko‘maklashish imkoniyati kutilmoqda.
Moliya markazi faoliyati uchun maxsus huquqiy rejim joriy etilishi, Angliya va Uelsning umumiy huquqi tatbiq qilinishi, markazning boshqaruv organlari o‘z normativ-huquqiy hujjatlarini qabul qilish vakolatiga ega bo‘lishi rejalashtirilgan. Toshkent xalqaro tijorat sudi va xalqaro arbitraj markazi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi, sud rezidentlar o‘rtasidagi nizolarni xorijiy sudyalar ishtirokida ko‘rib chiqadi. Markaz rezidentlari uchun kapitalning erkin harakati, imtiyozli soliq rejimi, soddalashtirilgan viza tartibi kabi imkoniyatlar yaratilishi belgilangan.

25 марта Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву были представлены проекты по созданию Международного центра цифровых технологий (под брендом Enterprise Uzbekistan) и Международного финансового центра в Ташкенте. Для цифрового центра планируется ввести специальный правовой режим, действующий до 2100 года, который позволит тестировать новые решения в рамках «регуляторной песочницы», выплачивать зарплату в иностранной валюте, внедрять международные трудовые стандарты и использовать облачные технологии для обработки персональных данных.
Первый заместитель министра цифровых технологий Олег Пекос сообщил, что для запуска центра подготовлен отдельный законопроект. По его словам, действующее законодательство не всегда учитывает специфику IT-бизнеса: например, в европейских странах трудовые отношения строятся на проектной основе, а в Узбекистане организационно-правовые формы не всегда подходят для стартапов. Пекос подчеркнул, что в IT-сфере стоимость стартапов оценивается не по традиционным активам, а на основе инновационных идей, что создаёт сложности в существующей правовой системе.
Основная цель центра — создание привлекательной и конкурентной среды для международных IT-компаний в Узбекистане, развитие инфраструктуры и обеспечение возможности юридически разрабатывать продукты для мирового рынка. К 2030 году планируется привлечь до 1000 компаний, создать более 300 тысяч рабочих мест и достичь экспортного потенциала в 5 миллиардов долларов. После утверждения закона ожидается создание необходимых условий для запуска центра к концу года.
Министр юстиции Акбар Ташкулов параллельно сообщил о разработке вопроса по созданию Международного финансового центра. По его словам, основная задача центра — интеграция в международную финансовую систему, что к 2030 году позволит привлечь дополнительно 20-25 миллиардов долларов в экономику, обеспечить ежегодный рост ВВП на 1%, создать до 15 тысяч новых рабочих мест и способствовать профессиональному развитию 10 тысяч специалистов.
Для деятельности финансового центра планируется ввести специальный правовой режим, применять общее право Англии и Уэльса, предоставить органам управления право принимать собственные нормативно-правовые акты, а также запустить деятельность Международного коммерческого суда Ташкента и международного арбитражного центра. Суд будет рассматривать споры между резидентами с участием иностранных судей. Резидентам центра будут созданы широкие возможности, включая свободное движение капитала, льготный налоговый режим и упрощённый визовый порядок.