O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. 26-mart kuni “Qo‘qsaroy” rezidensiyasida Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning O‘zbekistonga davlat tashrifi munosabati bilan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mehmonga salom berib, uni tribunaga taklif qildi. Tashrif sharafiga ikki davlatning davlat bayroqlari ko‘tarildi va harbiy orkestr O‘zbekiston va Tojikiston milliy madhiyalarini ijro etdi. Davlat rahbarlari oldida faxriy qorovul saf tortdi.
Ikki davlat rahbarlari faxriy qorovul safini aylanib chiqishdi va rasmiy delegatsiyalar a’zolari bilan salomlashishdi. Marosim va birgalikdagi fotosuratlar yakunlangach, O‘zbekiston va Tojikiston prezidentlari muzokaralar o‘tkazishga o‘tdilar. Eslatib o‘tamiz, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon 26-mart kuni Toshkentga ikki kunlik davlat tashrifi bilan keldi.
26–27-mart kunlariga mo‘ljallangan tashrif dasturiga tor va keng tarkiblarda yuqori darajadagi muzokaralar o‘tkazish kiradi. Asosiy voqea ikki respublika rahbarlari raisligida Oliy davlatlararo kengashning birinchi majlisi bo‘ladi. Tomonlar strategik sheriklik va ittifoqchilikni mustahkamlash, siyosiy muloqotni kengaytirish, shuningdek, sanoat hamkorligini chuqurlashtirish va mintaqada suv-energetika xavfsizligini ta’minlash masalalarini muhokama qilish niyatida.
Tashrifning birinchi kunida Emomali Rahmon Bosh vazir Abdulla Oripov hamrohligida “Mustaqillik va gumanizm” yodgorligiga gullar qo‘yib, o‘zbek xalqining xotirasi va madaniy merosini hurmat qildi. Bu harakat ikki qo‘shni davlat o‘rtasidagi madaniy va tarixiy aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. 26 марта в резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония официальной встречи президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона, прибывшего в Узбекистан с государственным визитом. Президент Шавкат Мирзиёев приветствовал высокого гостя и пригласил его на трибуну. В честь визита были подняты государственные флаги двух стран, а военный оркестр исполнил национальные гимны Узбекистана и Таджикистана. Перед главами государств выстроился почётный караул.
Лидеры двух стран обошли строй почётного караула и поприветствовали членов официальных делегаций. После завершения церемонии и совместного фотографирования президенты Узбекистана и Таджикистана перешли к проведению переговоров. Напомним, президент Таджикистана Эмомали Рахмон 26 марта прибыл в Ташкент с двухдневным государственным визитом.
Программа визита, рассчитанная на 26–27 марта, включает проведение переговоров на высшем уровне в узком и расширенном составах. Ключевым событием станет первое заседание Высшего межгосударственного совета под председательством глав обеих республик. Стороны намерены обсудить вопросы укрепления стратегического партнёрства и союзничества, расширения политического диалога, а также углубления промышленной кооперации и обеспечения водно-энергетической безопасности в регионе.
В первый день пребывания Эмомали Рахмон в сопровождении премьер-министра Абдуллы Арипова возложил цветы к монументу «Независимость и гуманизм», почтив память и культурное наследие узбекского народа. Этот жест подчёркивает культурные и исторические связи между двумя соседними государствами.