O‘zbekistonda 1-iyundan boshlab qurilish ob’ektlariga yangi ekologik talablar joriy etiladi. Bu talablar shaxsiy turar-joy qurilishiga taalluqli emas. Prezident farmoniga muvofiq, barcha qurilish maydonchalari fon monitoring stansiyalari bilan jihozlanishi va ularning ma’lumotlari Ekologiya va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha milliy qo‘mitasining yagona geoinformatsion ma’lumotlar bazasiga integratsiya qilinishi belgilandi.
Bundan tashqari, qurilish maydonchasi perimetri va chiqish nuqtalarida onlayn-kameralar o‘rnatilishi, ular orqali qurilish jarayonini onlayn nazorat qilish va bu ma’lumotlarni ham yuqoridagi tizimga ulash nazarda tutilgan. Qurilish tashkilotlari ekologik qoidalarni buzgan taqdirda, “Shaffof qurilish” platformasidagi reyting ballari pasaytiriladi.
Loyiha-smeta va shaharsozlik hujjatlarini ekspertizadan o‘tkazishda ekologik ekspertiza xulosasini taqdim etish majburiyati belgilandi. Yangi quriladigan binolar va inshootlar (balandligi 12 metrdan oshgan yoki umumiy maydoni 500 kvadrat metrdan katta bo‘lganlar, shaxsiy uylardan tashqari) uchun ajratilgan yer uchastkasining kamida 30 foizi yashil maydon sifatida belgilanishi kerak. Bu talab eskirgan ob’ektlarni rekonstruksiya qilish loyihalariga nisbatan qo‘llanilmaydi.
2026-yil 1-dekabrgacha kamida bir gektar maydonda tushgan barglarni yig‘ish, ularni biologik parchalash (kompostlash) va olingan organik moddalarni kompost va mul‘ch sifatida ishlatish tizimi joriy etiladi. 2027-yil 1-maygacha xorijiy kompaniyalar va ilmiy-tadqiqot institutlari ishtirokida Toshkent shahrining 2035-yilgacha bo‘lgan ekologik va suv resurslarini boshqarish bo‘yicha master-rejasi ishlab chiqiladi.
Farmonda, shuningdek, ekologik va qurilish ekspertizasi xulosalarini olishda shamol yo‘nalishi (“shamol atlasi”) hisobga olinishi majburiyati belgilandi. Hududlarning general rejalarida “shamol koridorlari” tasdiqlanadi. Daryo va kanallarni tozalash yoki noqonuniy qum-shag‘al materiallari qazib olish natijasida suv fondi yerlarining buzilgan qismlarini reabilitatsiya qilish, rekultivatsiya qilish va yashilantirish ishlari huquqbuzarlik qilgan shaxslar hisobidan amalga oshiriladi.

В Узбекистане с 1 июня на строительных объектах вводятся новые обязательные экологические требования, которые не распространяются на индивидуальное жилищное строительство. Согласно указу президента, все строительные площадки должны быть оснащены станциями фонового мониторинга, данные которых будут интегрированы в единую геоинформационную базу данных Национального комитета по экологии и изменению климата.
Кроме того, предусмотрена установка онлайн-камер по периметру строительной площадки и на выездных точках для осуществления онлайн-контроля с последующей интеграцией в указанную систему. Строительные организации, допустившие нарушения экологических норм, будут подвергаться снижению рейтинговых баллов на платформе «Прозрачное строительство».
Установлена обязательность предоставления заключения экологической экспертизы при прохождении экспертизы проектно-сметной и градостроительной документации. Для вновь строящихся зданий и сооружений высотой более 12 метров и/или общей площадью свыше 500 квадратных метров (за исключением индивидуальных жилых домов) площадь озеленения прилегающей территории должна составлять не менее 30% от общей площади выделенного земельного участка. Это требование не применяется к проектам реновации устаревших объектов.
До 1 декабря 2026 года будет внедрена система сбора опавших листьев на территории не менее 1 гектара в одном регионе с последующим их биологическим разложением (компостированием) и использованием полученных органических веществ в виде компоста и мульчи. До 1 мая 2027 года с привлечением зарубежных компаний и научно-исследовательских институтов будет разработан мастер-план по экологическому и водному управлению города Ташкента до 2035 года.
Указом также установлен обязательный учет движения «розы ветров» при получении заключений экологической и строительной экспертизы. В генеральных планах территорий будут утверждаться «ветровые коридоры». Реабилитация, рекультивация и озеленение земель водного фонда, нарушенных в результате очистки русел рек и каналов или незаконной добычи песчано-гравийных материалов, будет осуществляться за счет средств лиц, совершивших правонарушения.