1-apreldan boshlab, Surxondaryo va Sirdaryo viloyatlarida chang bo'ronlarining oldini olish maqsadida kamida 150 kilometr uzunlikdagi 'yashil devor' barpo etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Milliy ekologiya va iqlim o'zgarishi qo'mitasi prezidentning tegishli farmoniga murojaat qilib ma'lum qildi.
Hujjatga ko'ra, daraxtzor bog'lar O'zbekiston Fanlar akademiyasining Yadro fizikasi instituti hududida va unga tutash 250 gektar yerda, shuningdek, Toshkent va Qibray tumanlaridagi Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o'zgarishini o'rganish universiteti atrofidagi 83 gektar yerda tashkil etiladi.
Bu chora-tadbirlar iqlim o'zgarishining tezlashuvi, shaharlashuv, sanoat va transport rivojlanishi sharoitida atrof-muhitga inson ta'sirini kamaytirish, atmosfera havosining ifloslanishining oldini olish, shuningdek, toza va resurs tejovchi texnologiyalarni joriy etishni rag'batlantirishga qaratilgan.

С 1 апреля в Сурхандарьинской и Сырдарьинской областях Узбекистана планируется создать не менее 150 километров «зеленых стен» для предотвращения пыльных бурь. Об этом сообщил Национальный комитет по экологии и изменению климата со ссылкой на соответствующий указ президента.
Согласно документу, дендрологические сады будут созданы на территории Института ядерной физики Академии наук и прилегающих к нему 250 гектарах, а также на 83 гектарах в Ташкентском и Кибрайском районах около Центрально-Азиатского университета изучения окружающей среды и изменения климата.
Меры направлены на сокращение антропогенной нагрузки на окружающую среду в условиях ускоряющегося изменения климата, урбанизации, развития промышленности и транспорта, предотвращение загрязнения атмосферного воздуха, а также стимулирование внедрения чистых и ресурсосберегающих технологий.