Shvetsiyaning Stokgolm shahrida bo‘lib o‘tgan xalqaro seminar davomida O‘zbekistonning diniy bag‘rikenglikni mustahkamlash, ekstremizmga qarshi kurash va sobiq terror guruhlari a’zolarini jamiyatga qayta integratsiya qilish bo‘yicha keng qamrovli tajribasi taqdim etildi. Tadbir 24-25 mart kunlari Shvetsiya parlamenti – Riksdaqda o‘tkazilib, 120 dan ortiq ishtirokchi, jumladan deputatlar, hukumat vakillari, ekspertlar, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, diniy tashkilotlar va diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi. O‘zbekiston delegatsiyasini muftiy Nuriddin Xaliknazar boshchiligidagi diniy va davlat tuzilmalari vakillari hamda din va mazhablararo muloqot sohasidagi mutaxassislar tashkil qildi.
Seminarda O‘zbekistonda din erkinligi va mazhablararo totuvlikni mustahkamlash uchun amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar, xususan, “Mehr” operatsiyasi doirasida mojaroli hududlardan qaytgan fuqarolarning ijtimoiy moslashuvi jarayoni batafsil yoritildi. Mojaroli mintaqalardan qaytgan shaxslarning o‘z tajribalari haqidagi nutqlari tomoshabinlar orasida katta taassurot qoldirdi. Mamlakatda radikallashuvning oldini olish uchun gumanitar yordamdan tortib ma’rifiy ishlargacha bo‘lgan kompleks yondashuv qo‘llanilayotgani ta’kidlandi.
Shvetsiyalik siyosatchilar va xalqaro ekspertlar O‘zbekistonning ushbu sa’y-harakatlarini yuqori baholadilar. Xususan, “Shvetsiya – Markaziy Osiyo” do‘stlik guruhi rahbari, deputat Byorn Syoder ekstremizmga qarshi kurashda o‘zbek tajribasini o‘rganishning ahamiyatini ta’kidladi. Shvetsiya Tashqi ishlar vazirligining mazhablararo muloqot bo‘yicha maxsus vakili Kristian Kamil “Mehr” operatsiyasini radikallashuvga qarshi kurashdagi jiddiy hissa deb atab, dinlar o‘rtasidagi muloqotning barqaror xavfsizlik asosi ekanligini ta’kidladi. Xavfsizlik va taraqqiyot siyosati instituti direktori Svante Kornell esa ekstremizmga qarshi kurashda ma’naviy va ijtimoiy yondashuvlarning ahamiyatiga e’tibor qaratib, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan tashabbuslarni qayd etdi.
Tadbir davomida O‘zbekistonning ushbu sohadagi yutuqlari xalqaro miqyosda tan olinishi, biroq mamlakat ichkarida terrorizm g‘oyalarini tarqatuvchi virtual hamjamiyatlar kabi muammolar ham mavjudligi ta’kidlandi. Masalan, yaqinda Jizzax viloyatida terrorizm g‘oyalarini tarqatuvchi virtual hamjamiyat yo‘q qilingani eslatib o‘tildi, bu esa ekstremizmga qarshi kurashning doimiy va ko‘p qirrali tabiatini ko‘rsatadi.

На международном семинаре, прошедшем в Стокгольме, был представлен обширный опыт Узбекистана по укреплению религиозной толерантности, противодействию экстремизму и реинтеграции бывших участников террористических групп. Мероприятие состоялось 24–25 марта в парламенте Швеции – Риксдаге, собрав более 120 участников, включая депутатов, представителей правительства Швеции, экспертов, правоохранительных органов, религиозных организаций и дипломатического корпуса. Узбекскую делегацию возглавили представители религиозных и государственных структур во главе с муфтием Нуриддином Халикназаром, а также эксперты в области религии и межконфессионального диалога.
В ходе семинара были подробно освещены масштабные работы, проводимые в Узбекистане для укрепления свободы совести и межрелигиозного согласия, в частности, операция «Мехр», в рамках которой граждане, возвращенные из зон конфликтов, проходят процесс социальной адаптации. Выступления участников, включая тех, кто вернулся из конфликтных регионов, произвели сильное впечатление на аудиторию. Подчеркивалось, что в стране применяется комплексный подход – от гуманитарной помощи до просветительской работы – направленный на предотвращение радикализации.
Шведские политики и международные эксперты высоко оценили эти усилия. В частности, депутат и глава группы дружбы «Швеция – Центральная Азия» Бьёрн Сёдер подчеркнул важность изучения узбекского опыта в борьбе с экстремизмом. Специальный представитель МИД Швеции по межрелигиозному диалогу Кристиан Камил назвал операцию «Мехр» серьезным вкладом в борьбу с радикализацией, отметив, что именно диалог между религиями является основой устойчивой безопасности. Директор Института политики безопасности и развития Сванте Корнелл также обратил внимание на значимость духовных и социальных подходов в противодействии экстремизму, выделив инициативы, реализуемые в Узбекистане.
В ходе обсуждения отмечалось, что достижения Узбекистана в этой сфере получают международное признание, однако внутри страны сохраняются проблемы, такие как деятельность виртуальных сообществ, распространяющих идеи терроризма. Например, недавно в Джизакской области была ликвидирована подобная виртуальная группа, что подчеркивает постоянный и многогранный характер борьбы с экстремизмом.