O‘zbekistonning Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasi ma’lumot berishicha, firibgarlik jinoyati sodir etib, Interpol orqali xalqaro qidiruvda bo‘lgan ikki o‘zbekistonlik erkak Turkiyadan ekstraditsiya qilindi. Ular Xorazm viloyatidan 40 yoshli T.R. va Toshkent shahridan 38 yoshli F.A. bo‘lib, ular yirik miqdordagi firibgarlikda gumon qilinmoqda.
Interpol Milliy markaziy byurosi ma’lumotlariga ko‘ra, 40 yoshli T.R. Istanbul xalqaro aeroportida qabul qilingan va Interpol hamda Xorazm viloyati Ichki ishlar boshqarmasi (IIB) xodimlari kuzatuvida O‘zbekistonga olib kelingan. Urganch shahriga yetib kelgach, u O‘zbekiston qonunchiligiga muvofiq keyingi protsessual harakatlar uchun Xorazm viloyati IIB xodimlariga topshirildi.
38 yoshli F.A. esa 26-mart kuni Toshkent va Anqara shaharlaridagi Interpol Milliy markaziy byurolari, O‘zbekistonning Istanbuldagi diplomatik vakolatxonasi va Turkiya migratsiya xizmati o‘rtasidagi hamkorlik natijasida ekstraditsiya qilish bo‘yicha kelishuvga erishilgandan so‘ng qaytarildi. Bu jarayon O‘zbekiston va Turkiya huquqni muhofaza qiluvchi organlari o‘rtasidagi amaliy hamkorlikning rivojlanishini ko‘rsatdi.
Bosh konsulxona xabarida ta’kidlanishicha, so‘nggi yillarda ikki davlat huquqni muhofaza qiluvchi organlari o‘rtasidagi hamkorlik izchil rivojlanib, jinoyatchilikka qarshi kurashish, xalqaro qidiruvdagi shaxslarni aniqlash va javobgarlikka tortishda samarali natijalarga erishilmoqda. Hozirda O‘zbekistonda turli jinoyatlar sodir etib, Turkiyada yashirinib yurgan boshqa shaxslarni aniqlash va qo‘lga olish bo‘yicha tezkor-qidiruv hamda huquqiy choralar davom ettirilmoqda.
Bosh konsulxona o‘z vatanida jinoyat sodir etib, boshqa davlat hududida yashirinish orqali javobgarlikdan qochib bo‘lmasligini eslatdi va fuqarolarni har qanday noqonuniy harakatlardan tiyilishga chaqirdi. Bu hodisa xalqaro huquqiy hamkorlikning muhim namunasi sifatida qayd etilmoqda.

Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле сообщило, что два гражданина Узбекистана, находившиеся в международном розыске через Интерпол по подозрению в мошенничестве, были экстрадированы из Турции. Это 40-летний Т.Р. из Хорезмской области и 38-летний Ф.А. из Ташкента, подозреваемые в совершении крупных мошеннических действий.
По данным Национального центрального бюро Интерпола, 40-летний Т.Р. был задержан в международном аэропорту Стамбула и под наблюдением сотрудников Интерпола и Управления внутренних дел (УВД) Хорезмской области доставлен в Узбекистан. По прибытии в город Ургенч он был передан сотрудникам УВД Хорезмской области для проведения дальнейших процессуальных действий в соответствии с законодательством Узбекистана.
38-летний Ф.А. был возвращен 26 марта в результате соглашения об экстрадиции, достигнутого благодаря сотрудничеству между Национальными центральными бюро Интерпола в Ташкенте и Анкаре, дипломатическим представительством Узбекистана в Стамбуле и миграционной службой Турции. Этот процесс демонстрирует развитие оперативного сотрудничества между правоохранительными органами Узбекистана и Турции.
В сообщении Генерального консульства подчеркивается, что в последние годы практическое сотрудничество между правоохранительными органами двух стран последовательно развивается, достигая эффективных результатов в борьбе с преступностью, выявлении лиц в международном розыске и привлечении их к ответственности. В настоящее время продолжаются оперативно-розыскные и правовые меры по выявлению и задержанию других лиц, совершивших различные преступления в Узбекистане и скрывающихся в Турции.
Генеральное консульство напомнило, что совершение преступления на родине и сокрытие на территории другого государства не позволяет избежать ответственности, и призвало граждан воздерживаться от любых незаконных действий. Этот инцидент отмечен как важный пример международного правового сотрудничества.