Islom ta’lim, fan va madaniyat tashkiloti (ICESCO) O‘zbekiston Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda talabalarga chet elda sifatli ta’lim olish imkoniyatini beruvchi xalqaro stipendiya dasturini e’lon qildi. Dastur butun moliyaviy qo‘llab-quvvatlashni o‘z ichiga oladi, bu esa o‘quv jarayoni, yotoqxonada yashash, oylik nafaqa va tibbiy sug‘urtani qamrab oladi.
O‘zbekistonning Saudiya Arabistonidagi elchixonasi ma’lumotlariga ko‘ra, har bir stipendiya davlat muassasalari orqali ta’lim, turar joy, oylik to‘lov va tibbiy sug‘urtani qoplaydi. Bu talabalar uchun chet elda o‘qishning barcha xarajatlarini qamrab oluvchi keng qamrovli yondashuvni anglatadi.
Arizalar 2026-yil 15-maygacha ICESCO Xalqaro Stipendiyalari rasmiy veb-saytida topshirilishi mumkin. Murojaat qilish muddati dasturning keng doiradagi talabalarga yetib borishini ta’minlash uchun etarli vaqtni beradi.
Ushbu dastur 2025-yil may oyida Toshkentda ICESCO va O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi o‘rtasida imzolangan Hamkorlik harakatlari rejasining bir qismi sifatida amalga oshirildi. Bu ikki tomon o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan ko‘p qirrali kelishuvning bir qismidir.
Ilgari ICESCO Samarqandga bag‘ishlangan “She’riyat shaharlari” yillik she’riy mukofoti uchun ikkinchi bosqich tanlovini boshlagan edi. Bu tashkilotning madaniyat va ta’lim sohasidagi faoliyatini kengaytirishga qaratilgan sa’y-harakatlarini ko‘rsatadi.

Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO) совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций Узбекистана объявила о старте международной стипендиальной программы, которая позволит студентам получить качественное образование за рубежом с полной финансовой поддержкой. Программа включает покрытие обучения, проживания в общежитии, ежемесячных выплат и медицинского страхования.
По информации Посольства Узбекистана в Саудовской Аравии, каждая стипендия обеспечивает финансирование через государственные учреждения, что гарантирует комплексный подход к покрытию всех расходов на обучение за границей. Это включает не только академические, но и бытовые аспекты жизни студентов.
Подать заявку можно на официальном сайте ICESCO International Scholarships до 15 мая 2026 года. Срок подачи предоставляет достаточное время для широкого охвата потенциальных кандидатов, что способствует доступности программы.
Программа стала частью Совместного плана действий, подписанного между ICESCO и Министерством иностранных дел Узбекистана в мае 2025 года в Ташкенте. Это соглашение укрепляет сотрудничество между двумя сторонами в сфере образования и культуры.
Ранее ICESCO запустила второй этап конкурса на ежегодную поэтическую премию «Города поэзии», посвященный Самарканду. Это демонстрирует продолжающиеся усилия организации по продвижению культурных и образовательных инициатив в регионе.