O‘zbekistonda sel va toshqin xavfi: 8 viloyatning tog‘li hududlariga ogohlantirish
O‘zbekiston Respublikasida 31 mart va 2-6 aprel kunlari kutilayotgan yog‘ingarchiliklar tufayli tog‘li va tog‘ oldi hududlarida sel oqimlari va toshqinlar xavfi mavjudligi haqida O‘zgidromet direktori Sherzodxo‘ja Habibullaxo‘ja ogohlantirdi. Bu ogohlantirsh mamlakatning 8 viloyatidagi ko‘plab tumanlarni qamrab oladi, jumladan, Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Navoiy, Jizzax, Toshkent, Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlari.
Xususan, Qashqadaryo viloyatida Yakkabog‘, Dehqonobod, Chiroqchi, Kitob, Shahrisabz, Kamashi, G‘uzor tumanlari; Surxondaryo viloyatida Sariosiyo, Uzun, Oltinsoy, Denov, Boysun, Sherobod, Shurchi, Qumqo‘rg‘on, Muzrabot tumanlari; Samarqand viloyatida Urgut, Samarqand, Bulung‘ur, Nurobod, Qo‘shrabot, Kattaqo‘rg‘on, Payariq, Jomboy, Ishtixon tumanlari xavf ostida. Navoiy viloyatida Xatirchi, Navbahor, Nurota, Konimex, Karmana tumanlari; Jizzax viloyatida Zomin, Baxmal, Gallaorol, Sharof Rashidov, Farish, Yangiobod tumanlari ham ogohlantirilgan.
Toshkent viloyatida Ohangaron, Bo‘stonliq, Parkent, Piskent, O‘rtachirchiq, Yuqorichirchiq tumanlari va Angren, Olmaliq shaharlari; Namangan viloyatida Pop, Kosonsoy, Chortoq, Chust, Namangan, Yangiqo‘rg‘on tumanlari; Farg‘ona viloyatida So‘x, Shahrixon, Farg‘ona, Beshariq tumanlari; Andijon viloyatida Andijon, Asaka, Jalolquduq, Qo‘rg‘ontepa, Paxtaobod, Izboskan, Xo‘jaobod, Marhamat tumanlari va Xonobod shahri ham xavfga duchor bo‘lishi mumkin. Ba‘zi hududlarda yomg‘ir suvlarining to‘planishi natijasida yerlar suv bosishi mumkin.
O‘zgidromet ma‘lumotlariga ko‘ra, tog‘li va tog‘ oldi hududlarida yashovchi fuqarolar, dam oluvchilar va tog‘li yo‘llarda harakatlanayotgan haydovchilar ehtiyot choralarini ko‘rishlari va ob-havo prognozlarini diqqat bilan kuzatishlari tavsiya etiladi. Bu ogohlantirish mamlakatda tabiiy ofatlarga qarshi kurashish tizimining muhim qismi sifatida chiqarilgan bo‘lib, aholini xavfli vaziyatlardan himoya qilish maqsadida amalga oshirilmoqda.

Узбекистан предупреждает о риске селей и паводков: 8 областей под угрозой
В Узбекистане в связи с ожидаемыми дождями 31 марта и 2–6 апреля в предгорных и горных районах прогнозируется вероятность селевых потоков и паводков. Об этом сообщил директор Узгидромета Шерзодхужа Хабибуллахужа. Под угрозой находятся 8 областей, включая Кашкадарьинскую, Сурхандарьинскую, Самаркандскую, Навоийскую, Джизакскую, Ташкентскую, Наманганскую, Ферганскую и Андижанскую области, с перечислением конкретных районов в каждой из них.
В частности, в Кашкадарьинской области под угрозой Яккабагский, Дехканабадский, Чиракчинский, Китабский, Шахрисабзский, Камашинский, Гузарский районы; в Сурхандарьинской области – Сарыасийский, Узунский, Алтынсайский, Денауский, Байсунский, Шерабадский, Шурчинский, Кумкурганский, Музрабатский районы; в Самаркандской области – Ургутский, Самаркандский, Булунгурский, Нурабадский, Кошрабатский, Каттакурганский, Пайарыкский, Джамбайский, Иштыханский районы.
В Навоийской области риску подвержены Хатырчинский, Навбахорский, Нуратинский, Канимехский, Карманинский районы; в Джизакской области – Зааминский, Бахмальский, Галляаральский, Шараф-Рашидовский, Фаришский, Янгиабадский районы; в Ташкентской области – Ахангаранский, Бостанлыкский, Паркентский, Пскентский, Уртачирчикский, Юкоричирчикский районы и города Ангрен и Алмалык.
В Наманганской области угроза распространяется на Папский, Касансайский, Чартакский, Чустский, Наманганский, Янгикурганский районы; в Ферганской области – Сохский, Шахимарданский, Ферганский, Бешарыкский районы; в Андижанской области – Андижанский, Асакинский, Джалакудукский, Кургантепинский, Пахтаабадский, Избасканский, Ходжаабадский, Мархаматский районы и город Ханабад. В некоторых районах возможно скопление дождевой воды, что может привести к подтоплению территорий. Гражданам, проживающим в этих зонах, а также отдыхающим и водителям, рекомендуется соблюдать меры предосторожности и следить за прогнозами.