Ezgu Amal xayriya jamoat fondi va Supersport sport maktabi yangi “Sakkizta yurak” loyihasini ishga tushirdi. Ushbu tashabbusning asosiy maqsadi Toshkentdagi Bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi uchun narxi 120 ming dollar bo‘lgan maxsus pediatrik UZI apparatini xarid qilish uchun mablag‘ yig‘ishdir.
Fondning ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu uskuna bolalarning yosh xususiyatlarini inobatga olgan holda ultratovush tekshiruvlarini o‘tkazish, yuqori aniqlik va sifatni ta’minlash imkoniyatini beradi. Bu bolalar onkologiyasi sohasida diagnostika imkoniyatlarini sezilarli darajada yaxshilashga xizmat qiladi.
Loyihani o‘zbekistonlik sakkiz nafar havaskor sportchi qo‘llab-quvvatlamoqda. Ular aprel oyi boshida dunyodagi eng murakkab ultramarafonlardan biri hisoblangan Marathon des Sables (MDS) musobaqasida ishtirok etish uchun Afrikadagi Sahroi Kabir cho‘liga yo‘l oldilar. Bu yil marafon o‘zining 40 yillik yubileyini nishonlamoqda, u 1986-yildan beri o‘tkazib kelinadi.
Marafon dasturi Marokashda 11 kunni, shu jumladan cho‘lda 9 kunni o‘z ichiga oladi. Taxminan 250 km masofaga cho‘zilgan yo‘nalish olti bosqichdan iborat bo‘lib, ishtirokchilar ekstremal issiq va chidamlilikni sinovdan o‘tkazuvchi sharoitlarda masofani zabt etishlari kerak. “Sakkizta yurak” loyihasi tashkilotchilari ushbu tashabbus orqali xayriya loyihasiga e’tiborni qaratish va bu haqda iloji boricha ko‘proq odamlarga so‘zlab berishga umid qilmoqda.

Благотворительный общественный фонд Ezgu Amal и спортивная школа Supersport запустили новый проект «Восемь сердец». Основная цель этой инициативы — сбор средств для покупки специального педиатрического УЗИ-аппарата стоимостью 120 тысяч долларов для Научно-практического медицинского центра детской онкологии, гематологии и иммунологии в Ташкенте.
По данным фонда, это оборудование позволяет проводить ультразвуковые исследования с учётом возрастных особенностей детей, обеспечивая высокую точность и качество. Это значительно улучшит диагностические возможности в области детской онкологии.
Проект поддерживают восемь узбекистанских спортсменов-любителей. В начале апреля они отправились в пустыню Сахара в Африке для участия в одном из самых сложных ультрамарафонов в мире — Marathon des Sables (MDS). В этом году марафон отмечает свой 40-летний юбилей, он проводится с 1986 года.
Программа марафона включает 11 дней в Марокко, в том числе 9 дней в пустыне. Маршрут протяжённостью около 250 км состоит из шести этапов, которые участники должны преодолеть бегом или пешком в условиях экстремальной жары, постоянно испытывая свою выносливость. Организаторы проекта «Восемь сердец» надеются, что эта инициатива привлечёт внимание к благотворительному проекту и позволит рассказать о нём как можно большему числу людей.