Uchrashuvlar Kembrij universiteti vakillari bilan olib borilgan muzokaralar va BMU-Cavendish Development Initiative tashabbusini ishga tushirish to‘g‘risidagi kelishuvni o‘z ichiga oldi. Hamkorlikning yangi formati ilmiy tadqiqotlar va akademik almashinuvni rivojlantirishga qaratilgan.
1874-yilda tashkil etilgan Kavendish laboratoriyasi jahon ilm-fanining yetakchi markazlaridan biri hisoblanadi. 2025-yilda modernizatsiyadan so‘ng u ilg‘or texnologiyalar va uskunalarga ega bo‘ldi. Bu yerda eksperimental va nazariy fizika, kvant fizikasi, nanotexnologiyalar va astrofizika sohalarida fundamental tadqiqotlar olib boriladi. Turli yillarda laboratoriyada ko‘plab Nobel mukofoti laureatlari ishlagan.
Imzolash marosimida laboratoriyaning yo‘nalishlaridan birini boshqaradigan professor Mete Atatyure ishtirok etdi. U shartnoma keng ko‘lamli va uzoq muddatli hamkorlik uchun asos bo‘lishiga ishonch bildirdi.
Tashrif doirasida o‘zbekistonlik talabalar Kembrijning ta’lim jarayoni bilan tanishdilar, shuningdek, fizika, kimyo va qayta tiklanadigan energetika bo‘yicha yetakchi olimlarning ma’ruzalarida qatnashdilar.
Hamkorlik talabalar va o‘qituvchilar almashinuvi, sun’iy intellekt, sog‘liqni saqlash va barqaror rivojlanish sohalarida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, umumiy ilmiy-ta’lim salohiyatini oshirish uchun yangi imkoniyatlar ochishi kutilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, Londondagi Butunjahon ta’lim forumida o‘zbek delegatsiyasi turli Britaniya universitetlari va ta’lim tashkilotlari bilan bir qator o‘zaro manfaatli shartnomalar imzolagan edi. Jumladan, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi va Kembrij o‘rtasida ikki tomonlama hujjat imzolangan.

Делегация Британского университета менеджмента в Ташкенте (БУМ) подписала соглашение о сотрудничестве с одной из самых известных научных площадок мира — Кавендишской лабораторией.
Визит делегации в Великобританию включал переговоры с представителями Кембриджского университета и подписание соглашения о запуске инициативы BMU-Cavendish Development Initiative. Новый формат сотрудничества направлен на развитие научных исследований и академического обмена.
Кавендишская лаборатория, основанная в 1874 году, считается одним из ведущих центров мировой науки. После модернизации в 2025 году она получила доступ к передовым технологиям и оборудованию. Здесь ведутся фундаментальные исследования в области экспериментальной и теоретической физики, активно развиваются квантовая физика, нанотехнологии и астрофизика. В разные годы в лаборатории работали многочисленные лауреаты Нобелевской премии.
В церемонии подписания принял участие профессор Мете Ататюре, возглавляющий одно из направлений лаборатории. Он выразил уверенность, что соглашение станет основой для масштабного и долгосрочного сотрудничества.
В рамках визита узбекские студенты познакомились с образовательным процессом Кембриджа, а также посетили лекции ведущих ученых по физике, химии и возобновляемой энергетике.
Ожидается, что партнерство откроет новые возможности для обмена студентами и преподавателями, реализации совместных научных проектов в сферах искусственного интеллекта, здравоохранения и устойчивого развития, а также повышения общего научно-образовательного потенциала.
Напомним, на Всемирном образовательном форуме в Лондоне узбекская делегация подписала ряд взаимовыгодных соглашений с различными британскими университетами и образовательными организациями. В том числе, был подписан двусторонний документ между Центром развития цифрового образования и Кембриджем.