Farg‘ona viloyatida qishloq xo‘jaligining yangi modeli joriy etilmoqda, bunda tomorqa yerlar to‘liq biznesga aylanib, yuz millionlab so‘m daromad keltirmoqda. Aholi zamonaviy agrotexnologiyalarga o‘rgatilmoqda, bu esa 10 sotix yerdan 250 million so‘mgacha daromad olish imkonini beradi.
Shavkat Mirziyoyev viloyatga tashrifi chog‘ida to‘liq ishlab chiqarish sikli – yetishtirishdan eksportgacha bo‘lgan jarayonni amalga oshirayotgan “Quva Agrostar” korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Qishloq xo‘jaligida qo‘shilgan qiymatni oshirish maqsadida “Uzagrostar holding” boshqaruvi ostida viloyatning 21 tumanida ixtisoslashtirilgan agrar komplekslar tashkil etilgan bo‘lib, ular yetishtirish, saqlash, qayta ishlash, qadoqlash va eksport jarayonlarini birlashtiradi.
Quva tumanidagi “Quva Agrostar” kompleksi yiliga 5 ming tonnagacha qishloq xo‘jaligi mahsuloti ishlab chiqaradi, bunda Italiya, Ispaniya, Germaniya va Xitoy texnologiyalari hamda Global GAP, ISO 22000, Halal va HACCP xalqaro standartlari qo‘llaniladi. 2025-yilda korxona birinchi marta o‘z mahsulotini havo transporti orqali Yaponiya va Janubiy Koreya kabi talabchan bozorlarga eksport qildi. Joriy yilda eksportni 25 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Loyihaga uch ming xonadon va ming dehqon jalb qilingan bo‘lib, ularga yerdan samarali foydalanish, urug‘ tanlash, agrotexnika va mahsulotni eksportga tayyorlash o‘rgatilmoqda.
Prezident chuqur qayta ishlash va tashqi bozorlarga yo‘naltirish muhimligini ta’kidlab, tomorqa yerlar oilalar uchun katta daromad manbai bo‘lishi kerakligini qayd etdi. Farg‘ona viloyatida 50 ming gektar maydonda ilg‘or agrotexnologiyalarga asoslangan tajriba qishloq xo‘jaligi tizimi joriy etiladi.
Avvalroq Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyatiga tashrifi chog‘ida Quvasoy shahridagi “Crown Ceramic” qo‘shma korxonasiga tashrif buyurgan edi. Davlat rahbari keramogranit plitalar ishlab chiqarish texnologik siklini o‘rganib, ularning xususiyatlari jahonning yetakchi brendlari bilan raqobatlasha olishini ta’kidladi.

В Ферганской области внедряется новая модель агробизнеса, при которой приусадебные участки становятся полноценным бизнесом, приносящим сотни миллионов сумов. Население обучают современным агротехнологиям, позволяющим зарабатывать до 250 миллионов сумов с 10 соток земли.
В ходе поездки в регион Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия Quva Agrostar, работающего по принципу полного производственного цикла — от выращивания до экспорта продукции.
Для повышения добавленной стоимости в сельском хозяйстве под управлением Uzagrostar holding в 21 районе области созданы специализированные аграрные комплексы, объединяющие процессы от выращивания до хранения, переработки, упаковки и экспорта продукции.
Комплекс Quva Agrostar в Кувинском районе ежегодно выпускает до 5 тысяч тонн сельхозпродукции, применяя технологии из Италии, Испании, Германии и Китая, а также международные стандарты Global GAP, ISO 22000, Halal и HACCP. В 2025 году предприятие впервые экспортировало свою продукцию авиатранспортом на такие требовательные рынки, как Япония и Южная Корея. В текущем году планируется довести экспорт до 25 миллионов долларов.
К проекту подключены три тысячи домохозяйств и тысяча дехкан, которых учат эффективному использованию земли, выбору семян, агротехнике и подготовке продукции к экспорту.
Президент отметил важность глубокой переработки и ориентации на внешние рынки, подчеркнув, что приусадебные участки должны стать источником значительного дохода для семей. В Ферганской области на 50 тысячах гектаров будет внедрена экспериментальная система сельского хозяйства, основанная на передовых агротехнологиях.
Ранее в рамках визита в Ферганскую область Шавкат Мирзиёев посетил совместное предприятие Crown Ceramic в Кувасае. Глава государства изучил технологический цикл производства керамогранитных плит, которые по своим характеристикам призваны конкурировать с ведущими мировыми брендами.