O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi hamkorlik izchil kengayib bormoqda. Ta’lim, madaniy almashinuvlar va yoshlar bilan ishlash ikki tomonlama munosabatlarning asosiy omillariga aylanmoqda. Bu haqda Kun.uz’ga bergan intervyusida Fransiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Ualid Fuk ma’lum qildi.
Hozirgi kunda eng muhim loyiha bu – qo‘shma universitet bo‘lib, uning ochilishi joriy yilning sentabr oyiga rejalashtirilgan. Ikki mamlakatning yetakchi universitetlari ishtirokida tashkil etilayotgan ushbu oliy ta’lim muassasasi akademik almashinuv va qo‘shma ilmiy tadqiqotlar uchun eng yirik platformalardan biriga aylanishi kutilmoqda.
Parij, shuningdek, O‘zbekistonda fransuz tilini o‘qitishni kengaytirishni asosiy ustuvor yo‘nalishlardan biri deb hisoblaydi. Bu vazifani maktablar, oliy ta’lim muassasalari va madaniy markazlar, jumladan Toshkent va Samarqanddagi “Al’yans Fransez” filiallari hal qilmoqda.
Elchining ta’kidlashicha, Fransiyadagi ta’lim nafaqat akademik obro‘si, balki qulayligi bilan ham jozibador. Bir qator fransuz universitetlari jahon yetakchilari qatoriga kiradi, ingliz tilidagi dasturlar sonining sezilarli o‘sishi esa xorijlik talabalar uchun o‘qishni osonlashtiradi.
Madaniy diplomatiya sohasida diplomat O‘zbekiston merosiga bag‘ishlangan keng ko‘lamli ko‘rgazmalarni eslatdi. Ular Luvr va Arab dunyosi institutida katta muvaffaqiyat bilan o‘tkazildi. Bunga javoban Fransiya O‘zbekistonda “Fransiyada ishlangan” ko‘rgazmasini tayyorlamoqda, u tashrif buyuruvchilarni mamlakatning hunarmandchiligi, sanoat yutuqlari va texnologik ishlanmalari bilan tanishtiradi.
Ikki tomonlama munosabatlarda Qoraqalpog‘istondagi loyihalarga alohida e’tibor qaratilmoqda. U yerda suv resurslarini boshqarishni yaxshilash va mahalliy jamoalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shma ishlar olib borilmoqda.
O‘zbekiston yoshlariga murojaat qilgan Ualid Fuk ularni qiziquvchan, yangi narsalarga ochiq va tanqidiy fikrlashni saqlashga chaqirdi. U stipendiya dasturlari va Fransiyada o‘qish butun dunyo bo‘ylab karyera eshiklarini ochishini ta’kidladi.
Xulosa qilib, diplomatik missiya rahbari ikki mamlakat o‘rtasidagi hozirgi munosabatlarni ishonchli va do‘stona deb atadi. Uning fikricha, aynan talabalar, tadqiqotchilar, tadbirkorlar va madaniyat arboblari ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishda asosiy rol o‘ynaydi va uning barqaror chuqurlashishini ta’minlaydi.

Сотрудничество между Узбекистаном и Францией продолжает уверенно расширяться. Образование, культурные обмены и работа с молодежью становятся ключевыми драйверами двусторонних отношений. Об этом в интервью Kun.uz заявил Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Узбекистане Уалид Фук.
Ключевым проектом на сегодняшний день является совместный университет, открытие которого запланировано на сентябрь текущего года. Вуз, создаваемый при участии ведущих университетов двух стран, призван стать одной из крупнейших платформ для академического обмена и совместных научных исследований.
Кроме того, Париж относит к числу ключевых приоритетов повсеместное расширение преподавания французского языка в Узбекистане. Данную задачу решают школы, высшие учебные заведения и культурные центры, включая филиалы «Альянс Франсез» в Ташкенте и Самарканде.
Посол отметил, что образование во Франции привлекательно не только своей академической репутацией, но и доступностью. Ряд французских вузов входят в число мировых лидеров, а значительный рост количества программ на английском языке облегчает учебу для иностранных студентов.
В сфере культурной дипломатии дипломат напомнил о масштабных выставках, посвященных наследию Узбекистана, которые с большим успехом прошли в Лувре и Институте арабского мира. В ответ Франция готовит в Узбекистане экспозицию «Сделано во Франции», которая познакомит посетителей с ремеслами, промышленными достижениями и технологическими разработками страны.
Особое внимание в двусторонних отношениях уделяется проектам в Каракалпакстане, где проводится совместная работа по улучшению управления водными ресурсами и поддержке местных сообществ.
Обращаясь к молодежи Узбекистана, Валид Фук призвал ее быть любознательной, открытой ко всему новому и сохранять критическое мышление. Он подчеркнул, что стипендиальные программы и учеба во Франции открывают двери к карьере по всему миру.
Подводя итоги, глава дипломатической миссии назвал нынешние отношения между двумя странами доверительными и дружественными. По его убеждению, именно студенты, исследователи, предприниматели и деятели культуры играют ключевую роль в развитии двустороннего сотрудничества, обеспечивая его устойчивое углубление.