Eron davlat televideniyasi harbiy amaldorlar hujumda AQSh harbiylarining sarguzashtlarini ayblaganini xabar qildi. Fujayra yetti amirlikdan biri bo‘lib, Ummon ko‘rfazidagi ko‘p maqsadli chuqur dengiz portiga ega.
Port Hormuz bo‘g‘ozidan taxminan 70 dengiz mili (130 km) uzoqlikda va Dubaydan 130 km sharqda joylashgan. Bu birinchi marta emas – 6 aprel kuni Fujayra hukumati Erondan kelgan dron telekommunikatsiya kompaniyasi du binosiga yaqinlashgani haqida xabar bergan edi.
Port Habshan-Fujayra neft quvurining (ADCOP) terminali bo‘lib, 380 km uzunlikdagi quvur kuniga 1,5 million barrel neftni tashiy oladi. Bu quvur Yaqin Sharqdagi asosiy yo‘nalishlardan biri bo‘lib, Hormuz bo‘g‘ozining yopilishi sababli muhim ahamiyat kasb etmoqda.
AQSh prezidenti Tramp dushanba kuni AQSh kuchlari Hormuz bo‘g‘ozida qolgan kemalarni kuzatib o‘tishni boshlashini aytdi. Eronning kemalarga hujum qilish tahdidlari bo‘g‘ozni 28 fevraldan beri amalda yopib qo‘ygan. Bu dunyoda neft va o‘g‘it narxlarining keskin oshishiga, global retsessiya va oziq-ovqat inqirozi qo‘rquviga sabab bo‘ldi.
Fujayradan neft eksporti mart oyida kuniga o‘rtacha 1,62 million barrelni tashkil etdi, fevralda esa 1,17 million barrel edi. Port kema yonilg‘i quyish, yuk va konteyner xizmatlarining asosiy global markazi hisoblanadi.
BAA Eron hujumlarini Fors ko‘rfazidagi keskinlikning jiddiy kuchayishi deb atadi va javob qaytarish huquqini saqlab qoldi. Hindiston Tashqi ishlar vazirligi hujumni “qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atadi va harbiy harakatlarni to‘xtatishga chaqirdi. Eron rasmiylari esa BAA qirg‘oqlarining katta qismini o‘z ichiga olgan kengaytirilgan dengiz hududi xaritasini e’lon qildi.

Министерство обороны ОАЭ заявило, что Иран запустил 12 баллистических ракет, 3 крылатые ракеты и 4 беспилотника по порту эмирата Фуджейра. В результате атаки загорелся нефтеперерабатывающий завод, пострадали трое граждан Индии.
Государственное телевидение Ирана сообщило, что военные чиновники возложили вину за атаки на «авантюризм американских военных». Фуджейра — один из семи эмиратов ОАЭ, расположенный на побережье Оманского залива, имеющий многоцелевой глубоководный порт.
Порт находится примерно в 70 морских милях (130 км) от Ормузского пролива и в 130 км к востоку от Дубая. Это не первая атака: 6 апреля власти Фуджейры сообщили об инциденте с беспилотником, приближавшимся к зданию телекоммуникационной компании du.
Порт является конечной точкой нефтепровода Хабшан-Фуджейра (ADCOP) протяженностью 380 км, способного перекачивать до 1,5 млн баррелей нефти в сутки. Этот маршрут стал ключевым в условиях закрытия Ормузского пролива.
В понедельник президент США Трамп заявил, что американские силы начнут сопровождение застрявших судов через Ормузский пролив. Угрозы Ирана атаковать корабли фактически закрыли пролив с 28 февраля, что вызвало резкий рост цен на нефть и удобрения, а также опасения глобальной рецессии и продовольственного кризиса.
Экспорт нефти из Фуджейры в марте вырос до 1,62 млн баррелей в сутки по сравнению с 1,17 млн в феврале. Порт также является крупным мировым хабом для бункеровки судов и обработки грузов.
ОАЭ назвали иранские атаки серьезной эскалацией напряженности в Персидском заливе и оставили за собой право на ответ. МИД Индии назвал атаку «неприемлемой» и потребовал прекращения боевых действий. Иранские власти опубликовали карту расширенной морской зоны, включающей значительные участки побережья ОАЭ, что усилило опасения дальнейшего конфликта.