Qoraqalpog‘iston delegatsiyasining Afg‘onistonga tashrifi chog‘ida “Tolibon” harakati vakillari bilan 100 million dollardan ortiq qiymatdagi 13 ta savdo shartnomasi imzolandi.
Afg‘oniston ommaviy axborot vositalariga ko‘ra, hujjatlar Kobulda imzolanib, keng ko‘lamli yo‘nalishlarni qamrab olgan. Xususan, un ishlab chiqarish korxonasini qurish, un yetkazib berish, shuningdek, sement, neft va makaron mahsulotlarini import qilish ko‘zda tutilgan.
Afg‘oniston tomoni esa hamkorlarga qishloq xo‘jaligi mahsulotlari – olma, anor, kartoshka va zira eksport qilishni rejalashtirmoqda.
Iqtisodiy aloqalarning faollashuvi Afg‘onistonning Pokiston bilan munosabatlari keskinlashgani va bir qator chegara o‘tish punktlarining yopilgani fonida ro‘y bermoqda. Bu afg‘on tomonini Markaziy Osiyoda yangi savdo yo‘nalishlari va hamkorlar izlashga undamoqda.
Avvalroq Shavkat Mirziyoyev Afg‘onistonni iqlim, ekologiya va qishloq xo‘jaligi masalalari bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikka jalb qilishni taklif qilgandi.

Делегация из Каракалпакстана подписала 13 торговых соглашений на сумму свыше 100 миллионов долларов с представителями движения «Талибан».
По данным афганских СМИ, документы были подписаны в Кабуле и охватывают широкий спектр направлений. В частности, речь идет о строительстве предприятия по производству муки и ее поставках, а также импорте цемента, нефти и макаронных изделий.
Афганистан намерен экспортировать партнерам сельскохозяйственную продукцию — яблоки, гранаты, картофель и кумин.
Активизация экономических контактов происходит на фоне обострения отношений Афганистана с Пакистаном и закрытия ряда пограничных переходов, что побуждает афганскую сторону искать новые торговые маршруты и партнеров в Центральной Азии.
Ранее Шавкат Мирзиёев предложил вовлечь Афганистан в региональное сотрудничество по вопросам климата, экологии и сельского хозяйства.