Namangan viloyatida “Koradori-2026” keng ko‘lamli maxsus operatsiyasi doirasida yirik narkotik savdosi kanali to‘sildi. Xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan 1,2 kilogramm opiy musodara qilindi.
Hodisa 8 may kuni operativ-profilaktik tadbirning birinchi bosqichida ro‘y berdi. Davlat xavfsizlik xizmati (DXQ) xodimlari viloyat ichki ishlar boshqarmasi va bojxona xodimlari bilan hamkorlikda narkotik savdogarlarini aniqlash bo‘yicha bir qator reydlar o‘tkazdi.
Operatsiyaning asosiy nuqtalaridan biri Chust tumanidagi “Zarafshon” mahallasi bo‘ldi. Tezkor ma’lumotlarga asoslanib, xavfsizlik xodimlari Spark avtomobilini to‘xtatdi. Guvohlar ishtirokida salonni ko‘zdan kechirish chog‘ida umumiy og‘irligi 1,2 kilogramm bo‘lgan “opiy” narkotik moddasi topildi. Narkotik modda ashyoviy dalil sifatida olib qo‘yildi.
Ushbu fakt bo‘yicha Jinoyat kodeksining ikki moddasi – 246 (“Kontrabanda”) va 273 (“Narkotik moddalarni ko‘p miqdorda noqonuniy sotish”) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Gumonlanuvchilar protsessual tartibda ushlanib, qamoqqa olindi. Tergov harakatlari davom etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, yaqinda Andijon viloyatida narkotik moddalarni kontrabanda va sotish bilan shug‘ullangan uyushgan jinoiy guruh ustidan sud jarayoni yakunlangan edi. Sud qaroriga ko‘ra, jinoyat sodir etishdagi roliga qarab, guruh a’zolari 8 yildan 11 yilgacha ozodlikdan mahrum qilindi.

В Наманганской области в рамках масштабной спецоперации «Корадори-2026» пресечен крупный канал незаконного оборота наркотиков. Силовикам удалось изъять из оборота более килограмма опия.
Инцидент произошел 8 мая в ходе первого этапа оперативно-профилактического мероприятия. Сотрудники Службы государственной безопасности (СГБ) совместно с коллегами из областных управлений внутренних дел и таможни провели серию рейдов по выявлению наркоторговцев.
Одной из ключевых точек операции стала махалля «Зарафшон» в Чустском районе. На основании оперативной информации силовики остановили автомобиль Spark. В ходе осмотра салона в присутствии понятых было обнаружено наркотическое средство «опий» общим весом 1,2 килограмма. Наркотики были изъяты в качестве вещественного доказательства.
По данному факту возбуждено уголовное дело сразу по двум статьям Уголовного кодекса: 246 («Контрабанда») и 273 («Незаконная продажа наркотических средств в крупных размерах»). Подозреваемые задержаны в процессуальном порядке и помещены под стражу. Следственные мероприятия продолжаются.
Напомним, недавно в Андижанской области завершился судебный процесс над организованной преступной группировкой, занимавшейся контрабандой и сбытом наркотических веществ. Решением суда, в зависимости от роли в совершении преступлений, участники группы были приговорены к лишению свободы на срок от 8 до 11 лет.