O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi delegatsiya 6 may kuni Gonkong maxsus ma’muriy rayoniga rasmiy tashrif bilan bordi. Ushbu tashrif doirasida O‘zbekiston Milliy tashqi iqtisodiy faoliyat banki (NBU) va China International Capital Corporation o‘rtasida mandat shartnomasi imzolandi. Hujjat Gonkong fond birjasida 1,5 milliard yuan (taxminan 220 million dollar) miqdorida “dim-sam” obligatsiyalarini chiqarishni nazarda tutadi.
Imzolash marosimi Gonkongda bo‘lib o‘tgan birinchi O‘zbekiston-Xitoy iqtisodiy forumida amalga oshirildi. Forumda ikki davlatning davlat organlari, moliya institutlari va biznes doiralari vakillari ishtirok etdi. NBU Xitoy xalqaro kapital bozorlarida yuan obligatsiyalarini joylashtirish bo‘yicha China International Capital Corporation bilan hamkorlikka erishgan birinchi tijorat banki bo‘ldi.
Shartnoma o‘zbek korporativ qarz oluvchilarining Xitoy qarz kapitali bozoriga ilk chiqishi uchun asos yaratadi va tomonlarning uzoq muddatli manfaatlariga asoslangan holda ushbu vositani rivojlantirish niyatini aks ettiradi. Yakuniy joylashtirish qarori bozor kon’yunkturasi, geosiyosiy vaziyat va foiz stavkalari dinamikasini hisobga olgan holda qabul qilinadi.
NBU 2020 yildan buyon xalqaro kapital bozorining faol ishtirokchisi hisoblanadi. Bank hozirgacha London va Vena fond birjalarida uch marta obligatsiyalar chiqargan. Jalb qilingan mablag‘larning umumiy miqdori 1,13 milliard dollarni tashkil etadi, shu jumladan dollar (900 million dollar) va o‘zbek so‘mida (2,9 trillion so‘m) chiqarilgan obligatsiyalar.
Imzolangan shartnoma NBUning Xitoy kapital bozoriga kirishini kengaytirishga, shuningdek, Xitoyning yetakchi moliya institutlari bilan hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan. Shartnoma 2026 yilgi Davlat investitsiya dasturi doirasida imzolangan bo‘lib, unga ko‘ra NBU xalqaro moliya institutlaridan 1,5 milliard dollar ekvivalentida kredit liniyalarini jalb qilish vazifasini olgan.
Avvalroq NBU ishchi guruhi China International Capital Corporation ko‘magida Xitoyning yirik moliya institutlari va institutsional investorlari bilan Non-Deal Road Show formatida uchrashuvlar o‘tkazgan. Tadbirlarda 20 dan ortiq yetakchi Xitoy moliya institutlari, jumladan Bank of Communications, Industrial Bank of China, CMBC Capital, Ping An Securities, Haitong International, shuningdek, Value Partners, Fountainhead, Arkkan, L&R, Lux Aeterna va Enhanced Investment Products kabi aktiv boshqaruvchilari ishtirok etdi.
Shuningdek, T. Rowe Price, Ninety One, Brevan Howard, Pictet va TT International kabi bir qator xalqaro institutsional investorlar bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvlarda “O‘zbekiston-2030” strategiyasi doirasidagi makroiqtisodiy islohotlar, NBUning 2025 yilgi moliyaviy natijalari, bankning rivojlanish strategiyasi va xalqaro kapital bozorlariga chiqish rejalari taqdim etildi.
Investorlar tomonidan NBUning yuan obligatsiyalariga yuqori qiziqish bildirildi va O‘zbekiston Prezidenti rahbarligidagi iqtisodiy islohotlar yuqori baholandi. Xitoy moliya institutlari bilan hamkorlikni rivojlantirish xalqaro moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish va global kapital bozorlariga kirishni kengaytirish strategiyasining asosiy elementi hisoblanadi.
Ma’lumot uchun: NBU 1991 yilda tashkil etilgan bo‘lib, mamlakatning eng yirik tizimli ahamiyatga ega bankidir. 2025 yil yakunlariga ko‘ra, bank aktivlari 12 milliard dollardan oshdi, kredit portfeli 9 milliard dollarga yetdi, jami kapital 1,6 milliard dollardan oshdi va sof foyda 160 million dollarni tashkil etdi. China International Capital Corporation (CICC) 1995 yilda tashkil etilgan bo‘lib, Xitoyda zamonaviy investitsion bankning kashshoflaridan biri hisoblanadi va 2024 yil yakunlariga ko‘ra jami aktivlari 92,4 milliard dollarni tashkil etdi.

Делегация Узбекистана во главе с премьер-министром Абдуллой Ариповым 6 мая посетила с официальным визитом специальный административный район Гонконг. В рамках этой поездки Национальный банк внешнеэкономической деятельности Узбекистана (НБУ) и China International Capital Corporation подписали мандатное соглашение. Документ предусматривает организацию выпуска «дим-сам» облигаций в китайских юанях на сумму 1,5 миллиарда (эквивалентно 220 миллионам долларов) на Гонконгской фондовой бирже.
Подписание состоялось на полях первого Узбекско-Китайского экономического форума в Гонконге, который объединил представителей государственных органов, финансовых институтов и деловых кругов двух стран. НБУ стал первым коммерческим банком Узбекистана, достигшим договоренностей с China International Capital Corporation о сотрудничестве в части организации размещений облигаций на международных рынках капитала в китайских юанях.
Соглашение формирует основу для дебютного выхода узбекских корпоративных заемщиков на китайский рынок долгового капитала и отражает намерение сторон развивать данный инструмент, опираясь на взаимные долгосрочные интересы. При этом окончательное решение о размещении будет приниматься с учетом рыночной конъюнктуры, геополитической обстановки и динамики процентных ставок.
Национальный банк внешнеэкономической деятельности Узбекистана (НБУ) с 2020 года является активным участником международного рынка капитала. По настоящее время банк осуществил три выпуска облигаций на Лондонской и Венской фондовых биржах. Общая сумма привлеченных средств составила 1,13 миллиарда долларов в эквиваленте, включая выпуски в долларах (900 миллионов долларов) и в узбекских сумах (2,9 триллиона сумов).
Подписанное соглашение направлено на расширение доступа НБУ к китайскому рынку капитала, который является одним из крупнейших источников долгосрочного финансирования в мире, а также на развитие партнерства с ведущими финансовыми институтами Китая, включая Industrial and Commercial Bank of China, Bank of China, Agricultural Bank of China, Bank of Communications, Industrial Bank Co., Ltd., China Construction Bank и China Minsheng Bank.
Соглашение подписано в рамках исполнения Государственной инвестиционной программы на 2026 год, в соответствии с которой на НБУ возложена задача по привлечению кредитных линий международных финансовых институтов на общую сумму в эквиваленте 1,5 миллиарда долларов.
Ранее рабочей группой НБУ при поддержке команды China International Capital Corporation была проведена серия встреч с крупнейшими финансовыми институтами и институциональными инвесторами Китая в формате Non-Deal Road Show. В мероприятиях приняли участие представители более 20 ведущих китайских финансовых институтов, включая Bank of Communications, Industrial Bank of China, CMBC Capital, Ping An Securities, Haitong International, а также управляющие активами Value Partners, Fountainhead, Arkkan, L&R, Lux Aeterna и Enhanced Investment Products.
Кроме того, встречи прошли с рядом международных институциональных инвесторов, среди которых T. Rowe Price, Ninety One, Brevan Howard, Pictet и TT International. В ходе встреч были представлены макроэкономические реформы в Узбекистане в рамках стратегии «Узбекистан-2030», финансовые результаты НБУ за 2025 год, стратегия развития банка и планы по дальнейшему выходу на международные рынки капитала.
Со стороны инвесторов была отмечена высокая заинтересованность в потенциальных размещениях НБУ в китайских юанях, а также дана высокая оценка проводимым экономическим реформам под руководством президента Узбекистана. Развитие сотрудничества с китайскими финансовыми институтами, включая China International Capital Corporation, является ключевым элементом стратегии диверсификации источников международного финансирования и расширения доступа к глобальным рынкам капитала.
Для справки. АО «Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» был основан в 1991 году и является крупнейшим системно значимым банком страны. По итогам 2025 года активы банка превысили 12 миллиардов долларов, кредитный портфель достиг 9 миллиардов долларов США, совокупный капитал превысил 1,6 миллиарда долларов, а чистая прибыль составила 160 миллионов долларов, что является одним из наивысших показателей в банковской системе республики.
China International Capital Corporation (CICC), основанная в 1995 году, является одним из пионеров современного инвестиционного банкинга в Китае и играет ключевую роль в развитии национального рынка капитала, выступая мостом между китайскими и международными инвесторами. По итогам 2024 года совокупные активы CICC составили 92,4 миллиарда долларов, собственный капитал — 16 миллиардов долларов, чистая прибыль — 777 миллионов долларов.