Qoraqalpog‘iston Respublikasida Karantin va o‘simliklarni himoya qilish agentligiga Jurabek Xudaybergenov rahbar etib tayinlandi. Ushbu lavozimda u mintaqaning fitosanitar farovonligini ta’minlash, xavfli zararkunandalar va kasalliklarning tarqalishiga qarshi tizimli himoya choralarini boshqaradi.
Yangi rahbarning vazifalari o‘simlik mahsulotlari xavfsizligini nazorat qilish, shuningdek, respublika hududida ishlab chiqarilgan qishloq xo‘jaligi tovarlari sifatini monitoring qilishni o‘z ichiga oladi. Ushbu kadr qarori respublikada ekologik va agrar xavfsizlikni kuchaytirishga qaratilgan.
Xudaybergenov avvalroq To‘rtko‘l tumani hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari – tuman qishloq xo‘jaligi bo‘limi boshlig‘i lavozimida ishlagan. Uning agrar sohadagi boshqaruv tajribasi sug‘orish, ekin maydonlari monitoringi va agrotexnik tadbirlarni ishlab chiqarishga joriy etish masalalarini qamrab olgan.

На должность руководителя Агентства по карантину и защите растений Каракалпакстана назначен Джурабек Худайбергенов. На этом посту он будет отвечать за управление ключевыми процессами по обеспечению фитосанитарного благополучия региона, включая системную защиту полей и садов от распространения опасных вредителей и болезней.
В круг его обязанностей войдет контроль за безопасностью растительной продукции, а также мониторинг качества сельскохозяйственных товаров, производимых на территории республики. Данное кадровое решение направлено на усиление контроля за экологической и аграрной безопасностью в регионе.
До текущего назначения Худайбергенов работал в системе исполнительной власти Турткульского района, где занимал пост заместителя хокима по вопросам сельского и водного хозяйства — начальника районного отдела сельского хозяйства. Его управленческий опыт в аграрном секторе охватывал вопросы ирригации, мониторинга посевных площадей и внедрения агротехнических мероприятий в производство.